В Царево за втори път отложиха заседанието на комисията, която разглежда становищата по издаване на заповедта за обявяване на Защитената местност „Корал“, в землището на село Лозенец. Този път срещата беше затворена за журналисти, въпреки, че беше предварително обявена за обществено обсъждане. Мотивите за отлагането бяха свързани както и в предходното заседание през септември миналата година - с неточности в документацията.
Според частния инвеститор Румен Караманов интересът на хората е засегнат. Той посочи:
„Посочват се фалшиви екологични експертизи, с цел да се увеличат защитените територии. Това съм го доказал със собствена екологична експертиза. не мога да разбера как на всеки 5 години се правят доклади пред ЕК по темата за околната среда, където трябва да посочат как се опазват местообитанията. Как да се опазват при положение, че не са съществували. Нямаме нищо против природните богатства, които са дюните, защитените плажове. С моята екологична експертиза ме изключиха от защитените територии, но сега попадам според Закона устройство на Черноморското крайбрежие, където има разширение на 100-метровата зона, защото тя става 500 метра.Какво става след това? Спрял съм да правя каквито и да е повече инвестиции, докато не се изяснят нещата.“
Държавата за пореден път се оказа мащеха. Това бяха първите думи на Женя Гандиева, кмет на село Лозенец след отложеното заседание на комисията:
„Информацията отново не е пълна, не са си актуализирали данните, затова отново сме в изходна позиция. Няма никаква официална подробна информация, а това, което представиха е отново от 2013 година.“
Женя Гандиева допълни, че са засегнати 800 имота. Голяма част от тях са в курортното селище.
Според бившия кмет на Царево Георги Лапчев:
„Когато първопричината за създаване на една защитена територия е изключително фалшива, а и самият вносител на предложението за защитената територия отново не дойде на събранието.
Лапчев беше категоричен, че хората на практика, които попадат с имотите си в защитената местност Корал ще трябва да си върнат нотариалните актове, защото е премахната регулацията, а и дори като земеделска земя няма да могат да ги ползват. А как се премахват тези имоти от регулацията:
„Махат се със Закон, който се прокарва с нарочна сесия на парламента, минават двете четения за две седмици и се публикува в Държавен вестник за една седмица.“
Недопустимо е държавата да въвежда рестрикции около Корал, докато обмисля хранилище за радиоактивни отпадъци в Странджа, каза кметът на Царево Марин Киров. Той обясни мотивите за отложеното заседание на работната група:
„По процедурно предложение на представител Министерството на туризма и на един от членовете - собственици на имоти, комисията взе решение за отлагане на заседанието и да се изиска допълнително информация по отношение на научния доклад на местообитанията. На предходното заседание също е имало редица забележки, които не са отстранени.
Разговорът за Корал се води в светлината на информация за хранилище за радиоактивен отпадък в Странджа, перки в морето против интересите на рибарите. Общината губи 800 000 лв. приходи, ощетени са частни собственици и то местни хора, обикновени хора. Това разширяване на практика обезсмисля зоната, която сега коментираме.
Говори се единствено за рестрикции. Един път не бяха обявени мерки за развитие и защита, за инвестиции от държавата, за управление в тези зони. Няма я позицията на държавата за целия район на черноморска Странджа. Нямаме ОУП и даже приют за бездомни животни не можем да направим извън града.
В Ахтопол абсолютно едностранно и необосновано се твърди, че всички земи попадат в парк Странджа, включително и урбанизирани територии. Държавата така и не отдели средства за план за управление на ПП”Странджа” и това е унизително.“
Не трябва да разглеждаме защитената територия само като рестрикции, каза директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас Павел Маринов:
„Има и положителни аспекти, които трябва да бъдат разгледани. Една защитена територия трябва да внася и допълнителна стойност на дейността в тази територия, а ние бягаме от този разговор, защото нямаме конкретика.“
С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната Преди вота евродепутатката от..
Министърът на енергетиката Жечо Станков ще посети днес пристанище Бургас във връзка с доставката на тръби за изграждането на Вертикалния газов коридор. Това е втората подобна доставка, част от стратегическия проект за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ на българо-гръцката и българо-румънската граница. Министър Станков ще бъде на мястото..
Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове . Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..
Тенденцията за нарастване на цените на имотите ще се задържи до края на годината, прогнозират брокери. За първото шестмесечие то е средно между 15 и 18%. В бранша очакват ръст на сделките в последното тримесечие , преди официалното влизане на страната ни в еврозоната. Основните играчи ще са хора със спестявания, избрали да ги инвестират..
Еврогрупата ще обсъди на заседанието си в Брюксел предложението за обменния курс на лева към еврото, което предстои да бъде въведено и у нас. Предложението е на Европейската комисия и е за регламент, който Съветът трябва да приеме утре. Финансовите министри на страните от еврозоната се събират ден преди Съвет "Икономически и финансови въпроси" да..
Очаква ни добър сезон. Заради по-неблагоприятния за входящ туризъм месец май от бранша се надяват септември и октомври да компенсират . Това казва в интервю за БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. Пазари Великобритания и Германия са с положителни индикации . От пазар Полша интересът не е лош, но..
Сигнал за рязко и необосновано увеличение на банкови такси в контекста на предстоящото въвеждане на еврото е подаден от общинския съветник от „Възраждане“ – Бургас Мариян Иванов. Според него таксите са закръглени към фиксирани стойности в евро, което е в разрез с принципите за честно и прозрачно преминаване към новата валута. На 13 юни Иванов..
Министърът на енергетиката Жечо Станков ще посети днес пристанище Бургас във връзка с доставката на тръби за изграждането на Вертикалния газов коридор. Това..
С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г...