Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разглеждат за пореден път законопроекти за доброволчеството

Снимката е илюстративна.



Два законопроекта за доброволчеството  са внесени за разглеждане в Народното събрание. Вносители са съответно групите на ГЕРБ- СДС и БСП. От около 17 години се правят опити да се урегулира чрез Закон доброволческата дейност в страната, но това така и не се случва. В документа сега се описва какви ще са правата и задълженията на доброволците. На сайта на Министерството на правосъдието ще е публикуван списък на хората, организиращи доброволческа дейност. Описано е какво краткосрочно и съответно дългосрочно доброволчество, като е въведена и опцията за сключване на писмен договор. Предвижда се и  въвеждане на доброволческа книжка. Една от основните цели за Закона е да насърчи доброволческата дейност в страната.

Към законопроектите сега са добавени и няколко становища – както от организации, които се занимават с тази дейности, така и от министерства. Част от критиките са, че според един от членовете на документа, ще се създаде правна възможност за продължително пребиваване по облекчена процедура на доброволците от чужбина, без да са налице възможности за осъществяване на контрол за това. Критика има и спрямо друг член от документа, според който доброволецът ще носи отговорност за претърпени щети

Вносителят на един от законопроектите –бургаският депутат от ГЕРБ Галя Василева обясни, че този документ е трябвало да бъде внесен за разглеждане от Министерския съвет до декември миналата година. „Понеже не влезе, ние решихме все пак да внесем нашия проект, за да заявим, че сме готови най-накрая този проблем да бъде решен. В самия проект на закона има регламентиране на това какво е доброволец, доброволец чужд гражданин, регламентират се условията за осъществяване на доброволческа дейност, взаимоотношенията с държавата и държавните администрации. Най-важното, което е, че дава един статут, който досега липсваше при нас“, допълни тя. Бургаският депутат поясни, че има различия в текстовете в двата внесени законопроекта.

„И двата законопроекта в момента са на първо четене и още не са разглеждани в комисии, тъй като изчакваме и варианта на Министерския съвет“, посочи тя и допълни, че целта е между първо и второ четене да се направи обширен анализ на трите проекта. Целта е да се вземе най-доброто от тях, за да се направи един общ доклад.

Относно предложението за въвеждане на доброволчески книжки, според Василева може да се направи така, че та да са онлайн, а не на хартия.

„Ние сме една от малкото страни, които нямат такъв закон“, допълни бургаският депутат. Относно становището, че се дава по-облекчена процедура за пребиваване на доброволци чужденци, тя уточни, че в законопроекта на ГЕРБ е описано, че те могат да бъдат от Европейския съюз, от държавите страни по споразумението за европейското икономическо пространство и граждани на Конфедерацията Швейцария.

Според директора на Българския червен кръст в  Бургас Виолета Радева има нужда от закон, който да урегулира доброволческата дейност в страната. Тя посочи, че по този начин ще може ясно да се регламентират взаимоотношенията между страните, извършващи доброволческа дейност, като държавата бъде техен регулатор и гарант за успешното им реализиране.

„Друг важен момент в регулаторската функция на закона е да се намали административната тежест. Единственото ясно и точно нещо, което трябва да бъде регламентирано в закона е, че всеки, който желае да предостави доброволен труд, той не може да бъде обезвъзмезден, т.е. не може да получава заплащане, защото в противен случай това е съвсем определен вид трудов договор. Разходите за извършване на определена дейност обаче като транспортни, командировъчни, логистика, които са пряко свързани с изпълнението на определена дейност, по примера на нашата организация – ние и към момента реализираме това, извършваме и застраховане на живот при злополука“, поясни тя.

Според Виолета Радева е добре също да се създаде система за личностни отличия, за да се насърчи участието в тази доброволческата дейност. По същата причина може да се обмислят данъчни, финансови и други облекчения и за компаниите и организациите, извършващи тази дейност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима митрополити отслужиха литургия в църквата "Св. София" в Несебър

В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян  и Пантелеймон, митрополит на Комотини, отслужиха съборна Света литургия. Тя е по повод 100 годишнината от преселението на несебърската гръцка общност, която според клауза от Ньойския договор за разпределение..

публикувано на 18.05.25 в 19:37

Протест в Бургас и Сливен срещу въвеждането на еврото

Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и политически аргументи срещу приемането на европейската валута през 2026 година.  С плакати и български знамена протестиращите излязоха на пътя и затвориха булевард "Стефан Стамболов" за половин час..

публикувано на 18.05.25 в 17:55

Грета Аспарухова: Да помогнем на Мира, има нужда от скъпоструваща рехабилитация!

Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при различни специалисти става ясно, че и е необходима скъпоструваща терапия, но тя не се поема от Здравната каса.  Мирослава организира благотворителна изложба на своите картини, фотографии и бижута,..

публикувано на 18.05.25 в 17:30
Архив

Жители на Дюлево се събират на общо събрание по казуса с фотоволтаиците

Жителите на село Дюлево с нова стъпка по казуса с бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото.  Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк На общо събрание на местното население на 14 юни в читалището те ще решават да се въведе ли мораторим върху промяна на предназначението на земеделски земи за срок от 50..

публикувано на 18.05.25 в 11:00
снимката е илюстративна

Рибар се удави в района на Морска гара в Бургас

Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин.  На място е изпратен водолазен и полицейски екип. Мъжът е имал рибарски такъми по тялото. Най-вероятно е риболувал на кея в дъждовното утро, подхлъзнал се е и така е паднал във водата.  От ОД на МВР са категорични, че става дума за..

публикувано на 18.05.25 в 09:20

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина (ОБНОВЕНА)

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо.  Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а  Боев и Лайфбг са донесени от зоопарка “Злин” в Острава, Чехия. Птиците са..

обновено на 17.05.25 в 21:58

Сдружение „Черноморска Странджа“ с научна конферения в Ахтопол

Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..

публикувано на 17.05.25 в 17:00