Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рубриката "Радиомагазинче Надежда" представя:

Албена Стефанова пише стихове и прави изделия от рециклирани материали

Заради диабет и съпътстващи заболявания тя е със 71 % ТЕЛК

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата ние създадохме рубриката "Радиомагазинче Надежда". В нея всяка седмица ви срещаме с участник в групата, за да чуем историята му и да ви представим това, което изработва.

Албена Стефанова – Бени e от Видин, на 56 години, с пожизнен ТЕЛК. От 2003г. тя е с освидетелствана с диабет тип 1, има ревматоиден артрит и много други съпътстващи заболявания. По образование е моделиер – технолог, но заради състоянието си не може да практикува тази професията, но това не и пречи да е поет и творец на прекрасни изделия: 

"Разболях се преди 25 години и много врати ми се затвориха. Преди работих в шивашката сфера, но се случваше често да ми прилошава, трябваше да спирам за поставяне на инжекции, за хранене, а така спирах процеса на работа и затова трябваше да си остана вкъщи. За групата разбрах от моя съгражданка, която е майка на дете с аутизъм и така получих възможността да предлагам това, което изработвам. От три години предлагам моите творения."

повече може да чуете в звуковия файл: 



Албена Стефанова е поетеса и има издадени 5 стихосбирки. Тя изработва кукли, празнични сувенири, бижута, декорации. Творенията й са уникални и създадени с много фантазия, обича да използва рециклирани материали: 

"Не обичам да се ограничавам само в едно направление на хобитата, любознателна и любопитна съм. Започнах с бижута, декорирах естествени раковини като колиета, след това обици и гривни. Занимавам се с декупаж, правя кукли от чорапки, джуджета. Правя и поставки за химикал, като използвам капачката на писалката на инсулина, декорирам с канап и розички. Става много симпатично, харесват се!" 


Албена благодари на създателите на групата, че дават възможност на хора като нея да се докажат и да покажат, че могат, че съществуват и могат да бъдат полезни с нещо. Всеки творец е индивидуалност, а това прави групата много шарена и интересна!  

Може да видите изделиятя на Бени на нейната фейсбук страничка -  Craft creations AlbenA 

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00

Фестивал на виното ще се проведе за 13-а година в Бургас

От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..

обновено на 22.07.25 в 11:02

Бургас отново посреща Международния фестивал „Дни на куклите“

Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..

публикувано на 21.07.25 в 15:30

„Деултум – малкият Рим в Тракия“ събира любителите на историята в археологическия резерват

На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..

публикувано на 20.07.25 в 14:00

Вечер, посветена на морето в Поморие

Вечер, посветена на морето,  предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи  ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова.   Григорова,..

обновено на 17.07.25 в 12:10

Започва мотосъборът край Кипилово в местността "Сайганица"

Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде  дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли.  По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..

публикувано на 17.07.25 в 12:00