Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският професор Илия Илиев става почетен доктор на НХА

Бургаският професор Илия Илиев ще бъде удостоен с почетното звание доктор хонорис кауза на Националната художествена академия утре в София, съобщи висшето училище.

Илия Илиев е роден през 1931 г. в морския град. През 1954 г. завършва специалност „Архитектура“ във ВИАС, а през 1966 г. - „Стенопис“ в ателието на проф. Георги Богданов в НХА. В периода 1966 – 1967 г. специализира в ателието на Жорж Патрикс в Париж.

Илия Илиев е майстор на мозаечното изкуство; член и учредител на AIMC – Международната асоциация за съвременна мозайка (МАСМ) със седалище в Равена, Италия. Той е професор по стенопис и дългогодишен преподавател в НХА, където ръководи Катедра „Стенопис“ (1990).

Творчеството му е дълбоко свързано с морето и природата, както и с красотата на геометричната форма. В работата си използва мрамор, гранит, камък, стъкло (моделирано от самия него), както и различни природни форми, донесени от времето и морето.

Участвал е в множество колективни изложби, като има и реализирани самостоятелни като изложбата в Ша̀ртър, Франция (2010), Omaggio в Равена, Италия (2013).

През 2015 г. е удостоен със званието „Почетен член на МАСМ“ (Honorary Member of the AIMC), а през 2021 г. е удостоен с Грамота и почетен знак ЗЛАТЕН ВЕК – ОГЪРЛИЕ на Министерството на културата на България.


По публикацията работи: Александра Маркарян

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 500 участници идват в Бургас за националния образователен форум EduBurgas

Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas, който ще се проведе на 14 и 15 април в Конгресния център до Морска гара.  Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде..

публикувано на 11.04.25 в 20:00

Константин Янков от СБУ: Обучението по религия е изключително полезно

Обучението по религия, независимо под каква форма ще бъде, е изключително полезно, това заяви в предаването "Булевард Демокрация" Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. В момента има издадени учебници и помагала за часовете по свободно избираема подготовка, където се учи религия. Темата не е нова, тя се..

обновено на 09.04.25 в 18:29

НСА "Васил Левски" представя специалностите си пред ученици в Сливен

Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..

публикувано на 08.04.25 в 09:30

Дни на отворени врати към Общинската програма за ранно чуждоезиково обучение

През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас.  По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..

публикувано на 07.04.25 в 13:30

Започва Седмицата на гората

От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..

публикувано на 07.04.25 в 09:10

Да се намалят ли дните за отсъствие на ученици по домашни причини?

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..

публикувано на 04.04.25 в 10:30

По-лесно ли ще е на малките ученици да оставят телефоните си вкъщи?

След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..

публикувано на 03.04.25 в 08:20