Бургаският професор Илия Илиев ще бъде удостоен с почетното звание доктор хонорис кауза на Националната художествена академия утре в София, съобщи висшето училище.
Илия Илиев е роден през 1931 г. в морския град. През 1954 г. завършва специалност „Архитектура“ във ВИАС, а през 1966 г. - „Стенопис“ в ателието на проф. Георги Богданов в НХА. В периода 1966 – 1967 г. специализира в ателието на Жорж Патрикс в Париж.
Илия Илиев е майстор на мозаечното изкуство; член и учредител на AIMC – Международната асоциация за съвременна мозайка (МАСМ) със седалище в Равена, Италия. Той е професор по стенопис и дългогодишен преподавател в НХА, където ръководи Катедра „Стенопис“ (1990).
Творчеството му е дълбоко свързано с морето и природата, както и с красотата на геометричната форма. В работата си използва мрамор, гранит, камък, стъкло (моделирано от самия него), както и различни природни форми, донесени от времето и морето.
Участвал е в множество колективни изложби, като има и реализирани самостоятелни като изложбата в Ша̀ртър, Франция (2010), Omaggio в Равена, Италия (2013).
През 2015 г. е удостоен със званието „Почетен член на МАСМ“ (Honorary Member of the AIMC), а през 2021 г. е удостоен с Грамота и почетен знак ЗЛАТЕН ВЕК – ОГЪРЛИЕ на Министерството на културата на България.
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas, който ще се проведе на 14 и 15 април в Конгресния център до Морска гара. Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде..
Обучението по религия, независимо под каква форма ще бъде, е изключително полезно, това заяви в предаването "Булевард Демокрация" Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. В момента има издадени учебници и помагала за часовете по свободно избираема подготовка, където се учи религия. Темата не е нова, тя се..
Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..
През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас. По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..
От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения..