Заплатите на асистентите в университетите ще се увеличат със задна дата от 1 януари и ще станат 2 100 лева, а от 1 април ще има ново повишение на 2 516 лева. Това предвижда проект на постановление на Министерския съвет, публикувано за 14-дневно обществено обсъждане, след което ще бъде гласуван.
Промяната е продиктувана от последните изменения в Закона за висшето образование, които обвързаха най-ниското основно възнаграждение в университетите със средната брутна заплата за страната. Оттук нататък то трябва да е равно на 125% от нея при досегашен фиксиран размер на асистентските заплати от 1 810 лева.
Изменението касае не само асистентите, а всички над 12 хил. преподаватели, които работят на основен трудов договор към университети у нас, включително доценти и професори. Техните възнаграждения също се очаква да бъдат увеличени. Съгласно закона, те трябва да достигнат 180 на сто от средната заплата за страната за предходните 12 месеца.
Повишение се предвижда и за изследователите, специалистите и експертите във висшите училища. От 1 април висшистите сред тях ще се разписват срещу 2 013 лева, а наетите на позиции, за които е достатъчно средно образование – 1 610 лева.
За да покрие разликата между сегашните и бъдещите заплати, правителството отпусна 39 млн. лева допълнително на университетите и висшите училища, но те покриват единствено разликата до 2 100 лева. Очаква се с подзаконов нормативен акт да се осигури и останалата сума.
Преподаватели от Бургаския държавен университет взеха участие в 40 -тото образователно изложение БЕТТ (British Education Training and Technology Show) в Лондон. В неговите рамки се представят технологични иновации в образованието на всички нива. На българския щанд бургаският ВУЗ представя дейността на своята Педагогическа лаборатория по линия..
ДГ „Яна Лъскова“ в Несебър вече има модерен и многофункционален физкултурен салон, съобщават от общината. Кметът Николай Димитров се увери на място и инспектира новата зала. „Изключително съм щастлив, че за по-малко от две години това е второто голяма преобразяване на пространство в най-голямата ни детска градина. Заедно с приказния двор отвън,..
В Бургас ще се състои премиерата на сборника „Приобщаващо образование“. Книгата ще бъде представена от проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ), днес (23 януари 2025 г.) от 17:00 ч. в книжарницата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в Регионална библиотека "Пейо Яворов". Книгата..
От септември тази година Медицинският колеж на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас започва прием в специалност „Рентгенов лаборант“. Това съобщи на фейсбук страницата си кметът Димитър Николов. „Започваме с прием на първите 20 студенти, които ще стартират обучение в една от най-дефицитните специалности и това е чудесна новина за Бургас, за..
Трето място и две специални награди спечелиха отборите на Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас и ОУ "А. Г. Коджакафалията". Те представиха за първи път България на Международната олимпиада по роботика IRO 2024/2025 в Бусан, Южна Корея. Нашите състезатели се изправиха пред конкуренция от над 3000 състезатели в..
Въвеждането на оценка за дисциплина на ученика не е правилно решение, смята Константин Янков, председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Според него трябва да се търсят начини, за да се облекчи сега действащия механизъм за налагане на санкции. „Самата система е така измислена, че налагането на наказание да е..
През изминалата седмица АЕГ „Гео Милев“ – Бургас отбеляза за 54-ти път своя патронен празник и отчете постигнатото за изминалата 2024 г. За поредна година възпитаниците на половинвековното училище показаха високо ниво на знания и умения, организирайки активности в училищна среда и извън нея. Дейностите, които продължиха през целия ден, бяха разделени..