Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова:

Новите университетски заплати ще сложат край на състезанието между учители и преподаватели

За да могат да ги изплащат, е необходима промяна в Закона за държавния бюджет

"Безспорно състезанието между учителските възнаграждения и възнагражденията на академичния състав в университетите мисля, че ще приключи с влизането в сила на това постановление и най-накрая българският академичен преподавател ще има едно достойно възнаграждение, което е съобразено с икономическите реалности нашата страна" - коментира в интервю за БНР - Бургас председателят на Съвета на ректорите и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова по повод предложените от правителството в оставка нови, по-високи възнаграждения на преподавателите в университетите. Според него най-ниското основно възнаграждение - на асистент - става 2 516 лева от 1 април. Проектът подлежи на 14-дневно обществено обсъждане, след което се очаква приемането му от Министерския съвет, обнародването му и влизането му в сила със задна дата.

На въпрос дали университетите ще се справят с бюджетите си, които са разчетени при по-ниски възнаграждения, проф. Темелкова посочи: „Дали държавните висши училища ще се справят в чисто бюджетен аспект с това предизвикателство зависи от това доколко Министерството на финансите ще спази новия текст на Закона за висшето образование, който предвижда 0,9% от брутния вътрешен продукт да бъде отделян за издръжка на висшето образование. Ако Министерството на финансите спази законовия текст, това е реално постижимо“.

В същото време, обаче, заради проваления опит за съставяне на правителство е ясно, че скоро България няма да има парламент, което означава, че на сегашното Народно събрание може да не стигне времето да приеме евентуално внесените от МФ промени в Закона за държавния бюджет, които да осигурят 0,9 от БВП за висше образование.

„Би трябвало до разпускането на Народното събрание, ако образованието наистина е този приоритет, който политиците афшират, че е, да свърши и тази своя задача, защото българските университети не бива да бъдат поставяни заради политическата криза, която очевидно се очертава, в състояние на несъстоятелност или, още по-лошо, във фалити“, предупреди председателят на Съвета на ректорите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

28 отбора участват във фестивала на роботиката в Бургас

28 отбора с ученици от 18 населени места у нас плюс отбор от Тараклия, Молдова са в Бургас, за да участват в първата лего лига и фестивал на легороботиката. Днес и утре морския град е домакин на събитието, което ще определи най-добрите отбори, които ще се представят на следващия етап от състезанието май месец в Гърция. Темата, която обединява..

публикувано на 12.04.25 в 13:40

Над 500 участници идват в Бургас за националния образователен форум EduBurgas

Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas, който ще се проведе на 14 и 15 април в Конгресния център до Морска гара.  Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде..

публикувано на 11.04.25 в 20:00

Константин Янков от СБУ: Обучението по религия е изключително полезно

Обучението по религия, независимо под каква форма ще бъде, е изключително полезно, това заяви в предаването "Булевард Демокрация" Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. В момента има издадени учебници и помагала за часовете по свободно избираема подготовка, където се учи религия. Темата не е нова, тя се..

обновено на 09.04.25 в 18:29

НСА "Васил Левски" представя специалностите си пред ученици в Сливен

Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..

публикувано на 08.04.25 в 09:30

Дни на отворени врати към Общинската програма за ранно чуждоезиково обучение

През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас.  По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..

публикувано на 07.04.25 в 13:30

Започва Седмицата на гората

От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..

публикувано на 07.04.25 в 09:10

Да се намалят ли дните за отсъствие на ученици по домашни причини?

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..

публикувано на 04.04.25 в 10:30