Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е опитът на ААА Construction and Development, която ще преработва нефтените утайници?

| обновено на 03.04.24 в 16:10


През февруари 2008 г. американската компания ААА Construction &Development е спечелила обществената поръчка за преработката на нефтените утайници на „Лукойл“. Впоследствие компанията е вписана в българския Търговски регистър през януари 2017 г. като клон на чуждестранен търговец на база сключения договор с нефтената рафинерия. Към днешна дата е трудно да се намери информация за дейността й, тъй като официално посоченият сайт не е активен, а фейсбук страницата не е обновявана от 2013 г. 


Акционерното дружество ААА Construction &Development е регистрирано през 2000 г. в Маями, Флорида. Тогава управител е бил Пол Шехади. Според американските регистри от тогава, като учредители са вписани Алфонсо Шехади, Соня Шехади, Пол Шехади и Фабрицио Синьорели. Последният е и управител на дружеството към днешна дата.

На общественото обсъждане на Доклада по ОВОС на проекта в Бургас присъства българският представител на компанията - Милена Димитрова. Хората я попитаха какъв е опитът на компанията до този момент. 

Тя обясни, че дружеството е разработило технология, която пречиства въздух и вода и има патент за това от 2000 г. Методът е бил предложен първоначално на министерството и би могъл да бъде приложен и към настоящия момент. 

"Първата технология, която е реализирана от фирмата е за "Shell" в Нигерия. За съжаление, инженерът, който е участвал в поръчката почина докато чака 16 години да се реализира проектът. На практика неговият син продължава в Италия да прави същите пиролизи. Тук е правена по специален начин. Ние се борим реално да почистим тези резервоари, които реално навлизат в земята и се борим с Министерството на околната среда вече колко години. Проект, който е правен 2016 г. и е приет 2018 г. - комплексният доклад, на 7 декември, няма как да бъде съобразен с директиви последно влезли през годините. Сега тази процедура, докато тече и свърши, може да бъдат вкарани нови директиви. Не зависи от фирмата. Фирмата е дала цена, която не е променяна от 2007 г. до момента", посочи тя.

На въпрос дали от 2000 г. досега фирмата е реализирала сходни проекти като този, който се предвижда за нефтените утайници на „Лукойл“, Милена Димитрова отговори:

"Точно такъв, този да е сходен, няма. Просто, защото тази инсталация е правена специално за този случай. Всеки проект е сам по себе си е различен. Според доклада, който направихме и пробите тогава - първите, още, когато е правена поръчката, имаше първи проби направени, подадени от "Лукойл" на базата, на които г-н Остин, който почина за съжаление, направи тази инсталация. Няма инсталация, която да е еднаква с друга инсталация. Фирмата е американска, италианец е управителят, тъй като двама от другите собственици починаха"

Милена Димитрова посочи, че няма пълна информация за други проекти на компанията

По време на обсъждането стана ясно, че при премахването на другите утайници, е използвана различна технология.

Главният еколог на „Лукойл“ Петър Бъчваров обясни каква е една от причините за забавянето на проекта от 2016 г. досега. "Проектът е внесен в МОСВ, Министерството на финансите и в Агенцията по приватизация за одобрение. Няколко пъти е връщана документацията. По технологичната част е имало някакви несъответствия. Първото е справяне с финансовата рамка, че проектът е излизал извън одобрената финансова рамка. Това, което имам като документация е, че връщат за доработка, но не коментират какво връщат за доработка. Фактически връщат веднъж техническата част за доработка. След това през 2019 г. те са отстранили несъответствията, техническата част е приета от МОСВ. От там нататък обаче остават проблемите с финансовата част, тъй като са излизали извън тази рамка. Те (бел.ред. фирмата -изпълнител) са дали проектно решение, което излиза сумата и са казали, че трябва да се оптимизират разходите. В тази сума влизат разходите от всякакво естество - наем на офиси, командировки, специалисти, заплати. Всичко това, не е само самата технология и реализацията на самия проект. Тънкият момент е, че тази инсталация ще се експлоатира от техен персонал и те вътре са си включили разходи за заплати", обясни той.  

Петър Бъчваров допълни, че за да се поиска допълнително финансиране от държавата, трябва да се разработи проектно – сметна документация, която да бъде внесена в междуведомствения експертен екологичен съвет към МОСВ. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Здравната комисия в НС обсъжда правила за минимално заплащане за медиците

Здравната комисия в парламента ще разгледа четири законопроекта, с които се предлагат правила за гарантиране на минималното заплащане на работещите в болничната помощ.  Сред тях е законопроектът на управляващите партии, който обвързва това заплащане с колективния трудов договор в здравеопазването.  На заседанието ще присъстват протестиращите лекари..

публикувано на 22.07.25 в 08:23

Починал е Тодор Славков

Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен.  Славков е намерен от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и на..

публикувано на 22.07.25 в 08:08

Къде няма да има вода днес:

Във връзка с отстраняване на авария на магистрален водопровод днес са възможни аномалии и спиране на водоподаването в няколко населени места в Бургаска област. Това съобщи ВиК - Бургас. Ще бъдат засегнати общините Сунгурларе, Карнобат, Айтос, Камено и бургаския квартал Ветрен, които са водоснабдени от деривация „Камчия-юг“. Водопадаването ще бъде..

публикувано на 22.07.25 в 07:45

Овладян е пожарът в землището на село Скобелево (обобщение)

Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е обхванал площ от 300 декара, изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки.  Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник..

публикувано на 21.07.25 в 22:03

Младежи представиха иновативни предприемачески идеи в Бургас

През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..

публикувано на 21.07.25 в 15:00

Созопол въвежда платформа за гражданска обратна връзка

На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..

публикувано на 21.07.25 в 14:30

Близо 200 хил. лева спестени средства на Ахтопол ще бъдат пренасочени

Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и  общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..

публикувано на 21.07.25 в 12:56