Спасителите на плажовете и край басейните ще започват работа с час по-късно от досега. От лято'2024 работното им време ще е от 9 сутринта, а не от 8 - предвиждат промени в Наредбата за водноспасителната дейност на Министерството на туризма. Те вече ще приключват по-късно: в 18 ч.
Измененията касаят и обучението на кандидатит-спасителите: премахва се монополът на Българския червен кръст и вече и други организации ще могат да провеждат курсовете, но БЧК остава единствената изпитваща организация. Допуска се и групите да са по-малобройни от досегашния долен праг от 10 човека. При спазване на норматива курсовете ще може да се провеждат и за 10-ина дни, а не - както е сега - за 30-35.
Разширява се и кръгът на медицинските специалисти, които могат да бъдат наемани в реанимационните пунктове по плажовете. Добавят се медицинските сестри, фелдшерите и др.
Целта на промените е преодоляване на проблема с недостига както на спасители, така и на медицински персонал.
Мненията за новостите обаче са разнопосочни. Директорът на БЧК - Бургас Виолета Радева коментира пред БНР - Бургас, че новите правила може да занижат критерия за качество при обучението на бъдещите спасители, защото се допуска да го извършват не само инструкторите на Червения кръст, които имат необходимото образование и поготовка, а и специалистите, назначени към съответните организации - към които няма такива изисквания.
От името на концесионерите пък Николай Димитров - зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове, концесионер на плажа в Крайморие и един от инициаторите на промените - възрази, че качеството няма да падне и че по-гъвкавата организация на курсовете с уплътняването на всички часове за подготовка в по-малко дни ще привлече повече кандидат-спасители.
Докато той приветства изместването на работното време с час напред с аргумента, че хората отиват по-късно на плаж, противоположното мнение изрази старши спасителят на северния бургаски плаж Веселин Илиев.
"Според мен това е много погрешно. Ние отиваме в седем и половина, осем без петнадесет на работа и вече около постовете всичко е заето с хора. Още в шест часа отиват хората. Даже сме отивали и се е случвал инцидент и удавени хора, извадени вече от граждани в седем и половина. Ако отидем в 9 часа на плажа, дали ще можем да си организираме постовете, защото вече са налягали хора вътре в самия регион на поста. В никакъв случай не трябва да се започва работно време в 9 часа. Прекалено късно е", коментира той.
Може да чуете интервютата с Виолета Радева, Николай Димитров и Веселин Илиев в прикачените файлове.
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г. и включва изграждане на нови бетонови настилки, повдигане на нива, хале за ремонт на лодки с оборудване и постройка за съхранение на рибарски инвентар. Важна придобивка ще бъде и модулната станция..
С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две ключови за..
20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури са постъпили от началото на юни в „Главна инспекция по труда". Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание на парламентарната Комисия по туризъм ресорният министър Мирослав Боршош. Темата е: „Предизвикателства и ключови фактори, определящи туристически сезон „Лято 2025 - Южно Черноморие“. В заседанието..
Община Царево отчита ръст в приходите от продажбата на ваканционни имоти от 15%. Кметът Марин Киров обясни, че купувачите са предимно българи: „Ние сме ориентирани към българския пазар, тъй като развиваме Царево като повече от дестинация за море. Гостоприемни сме към всички туристи, но основен акцент са ни хората с имоти тук. Не е случайно, че..
Традиционният празник в село Гавраилово, посветен на златната праскова, се провежда за 23-ти път на площада пред Народно читалище „Слънце-1928”. Сред гостите на откриването бе председателят на Общински съвет – Сливен Димитър Митев. Той поздрави жителите и подчерта, че „Златна праскова“ е едно от най-ярките събития в културния календар на Община Сливен...
Община Поморие въвежда нова схема за събиране на отпадъци „от врата на врата“. Целта е да бъде внедрен принципът „плащаш колкото изхвърляш“. Това се..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание..
Община Царево отчита ръст в приходите от продажбата на ваканционни имоти от 15%. Кметът Марин Киров обясни, че купувачите са предимно българи: „Ние сме..