Спасителите на плажовете и край басейните ще започват работа с час по-късно от досега. От лято'2024 работното им време ще е от 9 сутринта, а не от 8 - предвиждат промени в Наредбата за водноспасителната дейност на Министерството на туризма. Те вече ще приключват по-късно: в 18 ч.
Измененията касаят и обучението на кандидатит-спасителите: премахва се монополът на Българския червен кръст и вече и други организации ще могат да провеждат курсовете, но БЧК остава единствената изпитваща организация. Допуска се и групите да са по-малобройни от досегашния долен праг от 10 човека. При спазване на норматива курсовете ще може да се провеждат и за 10-ина дни, а не - както е сега - за 30-35.
Разширява се и кръгът на медицинските специалисти, които могат да бъдат наемани в реанимационните пунктове по плажовете. Добавят се медицинските сестри, фелдшерите и др.
Целта на промените е преодоляване на проблема с недостига както на спасители, така и на медицински персонал.
Мненията за новостите обаче са разнопосочни. Директорът на БЧК - Бургас Виолета Радева коментира пред БНР - Бургас, че новите правила може да занижат критерия за качество при обучението на бъдещите спасители, защото се допуска да го извършват не само инструкторите на Червения кръст, които имат необходимото образование и поготовка, а и специалистите, назначени към съответните организации - към които няма такива изисквания.
От името на концесионерите пък Николай Димитров - зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове, концесионер на плажа в Крайморие и един от инициаторите на промените - възрази, че качеството няма да падне и че по-гъвкавата организация на курсовете с уплътняването на всички часове за подготовка в по-малко дни ще привлече повече кандидат-спасители.
Докато той приветства изместването на работното време с час напред с аргумента, че хората отиват по-късно на плаж, противоположното мнение изрази старши спасителят на северния бургаски плаж Веселин Илиев.
"Според мен това е много погрешно. Ние отиваме в седем и половина, осем без петнадесет на работа и вече около постовете всичко е заето с хора. Още в шест часа отиват хората. Даже сме отивали и се е случвал инцидент и удавени хора, извадени вече от граждани в седем и половина. Ако отидем в 9 часа на плажа, дали ще можем да си организираме постовете, защото вече са налягали хора вътре в самия регион на поста. В никакъв случай не трябва да се започва работно време в 9 часа. Прекалено късно е", коментира той.
Може да чуете интервютата с Виолета Радева, Николай Димитров и Веселин Илиев в прикачените файлове.
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца. От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите транспортни фирми в региона. Ръст може да има през..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С..