Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

51 неохраняеми плажни ивици по Южното Черноморие това лято

Снимка: БГНЕС

51 плажни ивици по Южното Черноморие това лято ще останат неохраняеми. От началото на годината досега от Министерството на туризма са изпратили 3 заповеди до Областната управа в Бургас с корекция на броя на плажовете, за които няма да има наематели и концесионери.

Броят на неохраняемите плажове се променя ежегодно до средата на летния сезон. Те остават без осигурени водни спасители заради забавените процедури. Случват се и по-неприятни ситуации като дублиране на конкурсите, които провеждат Министерството на туризма и Областната управа. Така на един и същи плаж най-изненадващо се появяват две различни фирми, които са спечелили конкурси за обезпечаването на сезона с водни спасители и медицински екипи. Хаосът продължава и този сезон.

До 30 април Областната управа в Бургас следва да уточни на колко от ясните до момента 51 неохраняеми плажове по Южното Черноморие ще осигури водно спасяване.

Систематичното забавяне на процедурите от Министерството на туризма е проблем, отчита областният управител Пламен Янев.

Снимка: БГНЕС

Междувременно министерството одобри промени в Наредбата за водноспасителната дейност. Променя се работното време на спасителите и те ще започват работа вместо в 8.00 - в 9.00 часа сутринта и ще приключват в 18.30 ч., вместо в 18.00, както досега.

Измененията се отнасят и за обучението на кандидат-спасителите. Премахва се монополът на Българския червен кръст, като вече и други организации ще могат да провеждат курсовете, но БЧК се запазва като единствената изпитваща организация. Допуска се и групите да са по-малобройни от досегашния долен праг от 10 човека. При спазване на норматива курсовете може да се провеждат и за 10-ина дни, а не както досега - за повече от месец.

Според директора на БЧК Бургас - Виолета Радева, Червеният кръст има утвърдени традиции и методика за обученията. Според нея новият регламент съдържа риск да се занижи качеството на обучението на кандидатите за водни спасители.

В момента таксата на курсовете за водни спасители е 350 лв. за басейн и 420 лева за морски спасител.

Промените в Наредбата са дълго чакани от концесионерите и наемателите на плажове, защото чрез тях се разширява кръгът от възможности за обучението на водни спасители и така техният брой ще нарасне.

Проблемът с недостига на водни спасители се задълбочава от години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата възстанови разходите на хотелите за настанените украинци за второто тримесечие на 2024 г.

Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата  за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..

публикувано на 13.12.24 в 13:09
Сградата на НАП в Бургас.

Земеделците избират как да бъдат облагани доходите им за 5 г. напред

Регистрираните като земеделски стопани имат право да изберат как да бъдат облагани доходите за дейността им, напомни Националната агенция за приходите 13 работни дни преди изтичането на срока. До края на декември те могат да заявят това чрез декларация, която ще важи не само за 2025 година, но за пет последователни данъчни години. Декларацията е по чл...

публикувано на 13.12.24 в 12:48

Проекти на Варна и Бургас са обявени за стратегически по Програмата Интеррег NEXT

С европейско финансиране ще се следи за чистотата на Черно море, регионът ще се опазва от пожари и бедствия.  Двата български проекта са финансирани от Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027. Те получиха статут на стратегически обекти заради значителния им принос и са отличени като особено добър пример за сътрудничество. Те ще бъдат..

публикувано на 13.12.24 в 11:39

България ще се рекламира с повече изложения, в платформи и световни медии

Периодът януари – септември 2024 г. е рекорден за българския туризъм по  брой регистрации на туристи, брой нощувки и приходи от тях, според данните на Националния статистически институт. „В този период общият брой туристически регистрации е 7,5 млн., като ръстът спрямо същия период на 2019 г., е 9,4%. Увеличението на туристите в морските области е с..

публикувано на 13.12.24 в 09:15

Възможно е токът да поскъпне, но режим няма да има

Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза:  "Опасност за режим на тока в България няма! Друг е въпросът каква ще бъде цената! Предвид повишената консумация на електрическа енергия от..

публикувано на 12.12.24 в 21:53

Едва 7% от плажовете кандидатстват за "Син флаг"

Българското движение „Син флаг“ обявява началото на кампанията за кандидатстване за едноименното световно екоотличие за новия сезон. До 20 януари процедурата е отворена за концесионерите и наемателите на морски плажове. Едва 7% от близо 300 плажове у нас кандидатстват за наградата „Син флаг“ за разлика от нашите туристически конкуренти..

обновено на 12.12.24 в 21:00
снимката е илюстративна

НАП погна почти хиляда българи изкарващи пари от сайтове за възрастни

НАП изпраща имейли на 962 граждани, за които има информация, че в периода 2018 до началото на 2023 година са получили доходи от създаване и споделяне на съдържание в онлайн платформа, която се свързва с публикуване на съдържание за възрастни, но са пропуснали да ги декларират. Те трябва да обявят доходите си в рамките на две седмици от получаване..

публикувано на 12.12.24 в 17:08