БНР-Бургас гостува в Началното базово училище „Михаил Лъкатник“ със сборника „Приказни истории с БНР-Бургас“. Така обществената медия се включва в Националния „Маратон на четенето“, който продължава до 23 април-Световния ден на четенето и авторското право.
Сборникът „Приказни истории с БНР-Бургас“ има вече седем издания, а първите две бяха проведени съвместно с Началното базово училище. Заместник-директорът по учебната част Светла Терзиева-Сариева посочи:
"За нас е удоволствие да провеждаме събития, които са свързани с детското четене, особено с БНР-Бургас, защото сме партньори. Знаем каква огромна роля оказва четенето върху развитието на децата. Непрекъснато децата търсят място за изява. Освен, че четат самостоятелно в новоткритата библиотека, с която много се гордеем, по-големите проявяват инициатива да четат на по-малките-в подготвителните групи, в първи и втори клас, помежду си разменят книги или пък съобщават факти и истории, които са прочели. Децата ви очакват с нетърпение! Освен това в днешния ден сме организирали посещение на мюзикъла "Патиланци"-любимо детско произведение по мотиви на Ран Босилек, което след това ще се обсъжда."
Днес екипът на БНР-Бургас влезе в 10 класа, за да запознае учениците с условията за участие в конкурса. Прочетохме истории от сборника и чухме какво обичат да четат децата:
"Моята любима приказка е "Хензел и Гретел", защото там се разказва как семейството може да си помогне. Сама оценявам колко е важно да се чете."
"Любимата ми книга е "Емил от Льонеберя" на Астрид Линдгрен. Тати ми каза да я чета, защото е много смешна."
"Приказката, която чета, е "Пънчо и Венчето". Чета, когато не съм на училище или тренировка."
"Първата част от книгата за Хари Потър чета. Обикновено преди да си легна."
Учениците ще се пробват сами да създадат приказна история. Насоки дава Румяна Прокопова, учител по български език и литература:
"Най-важното е да имат идея-кои ще са героите, къде ще се развива действието, какво ще се случи с тях и какво ще преживеят. Разбира се, в края е нужно да има някаква поука, която пък ще помогне на децата, които четат, да развият своето мислене или въображение."
В осмото издание на конкурса "Приказни истории с БНР-Бургас" до 24 май могат да се включат всички на възраст между 6 и 18 години с авторска история, както и с илюстрация към нея. Пълните условия може да видите на страницата на БНР-Бургас в раздела "Приказни истории с БНР-Бургас". До 23 април преди новините в 8 часа всяка делнична сутрин в ефира звучи и история от сборника, прочетена с гласовете на водещите в радиото.
Утре "Маратонът на четенето" продължава в СУ "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас.
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският..