По време на Комисията по здравеопазване към Общинския съвет бяха поставени много въпроси как може да се приложи тази система. Още в началото на дискусията по докладната записка, общинските съветници попитаха вносителя как Общината ще проучи необходимостта за въвеждането на такава система, как и защо ще бъде събирана информацията от тези устройства. Д-р Мартин Кръстев обясни, че е възможно да се ползват данни от НСИ и Дирекция "Социално подпомагане" в Бургас. "Освен тези данни, имаме и информация, че има допълнително 73 души чакащи, които са с умствена изостаналост и други с психични разстройства -124 души, още за защитено жилище има 74 души. От там може да добием напълно достатъчно детайлна информация колко хора биха били обхванати от тази мярка", поясни той.
Относно нужда от създаване на подобна система, вносителят посочи като пример случаи, в които полицията е издирвала хора с подобни заболявания. Той допълни, че подобна мярка е била приета в София през 2022 г. Общинският съветник д-р Диан Господинов обаче контрира, че там е въведена по обратния ред - първо са закупени устройствата, а след това хората са имали възможност да кандидатстват за тях. "След като човек не е под запрещение, буквално нарушаваме Хартата за правата на човека", допълни той.
Мария Куманова от Община Бургас обясни, че проследяването на хората с подобни заболявания ще бъде трудна задача. Тя поясни, че при част от тях данните не са пълни, защото нямат ТЕЛК или поставена диагноза. Според нея има и юридически проблем. "Доколко имаме право да правим подобно нещо? Как и кой на практика ще може да следи? В настоящия момент не мисля, че има някакъв начин общинска структура да прави това проследяване", посочи тя.
Общинският съветник д-р Лидия Стефанова предложи чрез общинската програма "Грижовник" да бъде предоставена възможност на социално слаби хора да получат чрез кандидатстване подобни устройства. "Навлизаме в личното пространство. Ако докладната записка мине във вариант като социална функция, да се предложат средства на социално слаби семейства и по лична инициатива да желаят да кандидатстват за такива устройства - да. Ще получим някаква финансова справка и ще можем да определим сума да помогнем на тези семейства. Себестойността на такова апаратче в около 100 лв.", поясни тя.
Д-р Кръстев обясни, че отговорност за следенето на хората с подобни заболявания, ще имат техните роднини. При потребителите на социалните центрове, контролът ще се случва от специалистите в тях. "Обхваща тези пациенти, които са с умерена деменция. Не става въпрос за тежки случаи. При тях тези хора дори не излизат от вкъщи. При умерената деменция имаме следните характеристики: сериозна загуба на памет, лоша преценка, загуба на ориентация и тогава те се губят. Тези хората, които вече са диагностицирани, че са с риск, проследява ги с цел тяхна безопасност. Това ние го правим с цел превенция", допълни вносителят.
Докладната записка ще бъде гласувана на предстоящата сесия на местния парламент.
В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна медицинска помощ, който се състои от 12 филиала в цялата област. В тях не достигат медицински кадри, защото няма пълно окомплектоване на спешните екипи. Това се отнася не само за медицинските сестри, а и..
Недостигът на специалисти по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Ниското заплащане, условията на труд, негативизъм от страна на..
В навечерието на 12 май, когато световната общност отбелязва празника на медицинските сестри, Община Сливен отличи за принос в сферата специалисти по здравни грижи от местни училища, социални центрове, детски ясли и градини. На официалната церемония, състояла се в зала „Сливен“, заместник-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, се обърна с..
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна..
Стартира националната кампания "Здраве с нашия вкус", която поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта й е да подобри здравната и хранителната култури на българите, както и информираността за превенцията на сериозни заболявания сред населението ни, причинени от вредни храни и навици. Кампанията се..
На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства. Промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ПП-ДБ, бяха прокарани на първо четене с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП-Обединена левица", ДПС-ДПС, МЕЧ и "Величие". Водещият вносител Надежда Йорданова..
Открита среща-дискусия, насочена към темите за по-здравословен, икономичен и устойчив начин на живот ще се проведе в Бургас на 10 май, съобщават от о бщината Три вдъхновяващи личности ще споделят своя опит как съвременният човек може да живее в хармония със себе си, природата и икономическите предизвикателства. Те са бившата тенисистка и..
Недостигът на специалисти по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на..
В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна..
В навечерието на 12 май, когато световната общност отбелязва празника на медицинските сестри, Община Сливен отличи за принос в сферата специалисти по..