Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей. Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в различни области на знанието.
Изследователката на историята на стария Бургас разказа, че този празник се е отбелязвал с голяма радост и хората са го очаквали месеци наред. Жените са почиствали къщите, а домът е трябвало да заблести. Търговските улици на града са се изпълвали с хора. Мъжете са развързвали кесиите си, за да купят на съпругите и децата си нови дрехи, обувки и шапки. Последните за дамите са били задължителен аксесоар и дори са казвали, че жена без шапка е като „Париж без Айфеловата кула“.
„Търговците са се подготвяли за празника като са поръчвали стока от рано и са я предлагали с намаление. Мелницата на Хаджипетрови е пускала от най - финото брашно, за да бъде гражданството доволно. Козунаци освен по домовете са се предлагали и от фурните, които са били 46 в целия град. В тях е можело да си поръчаш и да ти опекат агне за празника. В сладкарницата на Чильовски и в сладкарница „Малина“ на братя Анастасови са се продавали шоколадови зайци и яйца и специални великденски торти“, разказа още Кехлибарева.
Бургазлии са изпращали и поздравителни картички за празника. Те били продавани от книжари и представлявали картини от руски, италиански и френски галерии, като в България били поставяни надписите „Честито Възкресение Христово“, „Христос Воскресе“. Продавали ги в книжарниците на Бай Ради, Полон. Една от най – големите и добре заредени книжарница е била на Иван Хрусанов. Тя е била в Безистена и на витрината е имало детско влакче, което се е движило по релси. Да го гледат са се събирали малки и големи. Тук са се продавали и бои за яйца.
По Великден много работа са имали и шивачките в Бургас. Дамите трябвало да си ушият нови рокли, за това се купували много платове и се шиели тоалети по последна мода.
Заможните жители на града ходили на екскурзии до Божи гроб. Луксозният кораб "Бургас" ги отвеждал до Йерусалим и те ставали хаджии. През страстната седмица кината били затворени, само в "Модерен театър" прожектирали религиозния филм "Царят на царете", който разказвал за живота на Исус Христос.
Още за отбелязването на Великден през 30 - те и 40 - те години на миналия век ще ви разкажем на 5 май в ефира на БНР - Бургас, в предаването "Ева в неделя" от 13 до 15 часа.
Много любов, сватби и щастливи семeйни двойки ще ни донесе 2025-та година. Прогнозата е на астролога Светлана Тилкова – Алена. Родените през септември ще успяват, а родените на 9-то число ще са галениците на съдбата през годината. В годината на Марс, каквато е 2025-а трябват да внимават огнените зодии - Овен, Лъв и Стрелец. "Тази година..
Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба: " Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно..
Коледарите от село Равда, община Несебър вече 14 години правят Добро. Освен че предават и пазят традицията по своя инициатива и без ничия помощ, момчетата винаги даряват събраната сума от коледуването си на семейства с болни деца. Едно от тях е сем. Узунови. Техният син Николай е на 24 години и е с мускулна дистрофия. Заболяването е..
Пламена Тонева е доброволец в инициативата "Бъди човек - Айтос". Тази година чрез кампанията "Подари коледна вечеря на пенсионер в нужда" бяха събрани близо 9 хиляди лева. С тях са закупени хранителни продукти за самотни възрастни хора в града и общината. Пламена е ученичка от 11 клас в СУ "Никола Й. Вапцаров". Тя участва в случването на..
Дядо Коледа изненада и обитателите на бургаския зоопарк. Те получиха подаръци от белобрадия старец, който отдели от времето си и поигра с тях. В първия ден на Рождество Христово посетителите се включиха и в зооконкурса, организиран от „Зоопарк Бургас“.
Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде на 21-ви януари. Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни колекции. Сред тях има празничните женски,..
Много любов, сватби и щастливи семeйни двойки ще ни донесе 2025-та година. Прогнозата е на астролога Светлана Тилкова – Алена. Родените през септември..