Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кариерно изложение 8.0 - с поглед в бъдещето"

| обновено на 22.04.24 в 10:42

Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) представиха свои проекти, в областта на високите технологии, по време на кариерен форум в Бургас. Той се проведе за втора поредна година по инициатива на Стопанския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и неговия филиал в морския град. Кариерното изложение е с поглед в бъдещето.

Възможностите пред учениците и бъдещите студенти, които искат да се развиват в областта на високите технологии е една от целите на този форум в Бургас. Причината е, че в рамките на три дни се провеждат срещи с представители на бизнеса от различни сектори. Една от тези IT компании представи Любомир Ангелов:



„От много години сме партньори на СУ. Привличаме млади хора с добро заплащане и с работа, която е свързана с високите технологии.“


Друга компания, с тенденция към разкриване на офис и в Бургас предоставя възможност за стаж и развитие:




„Аз съм Светозара Йовчева. Нашата фирма има стажантска програма, която стартира тази година и е ежегодна. Има обучителна част, която е 1 месец.“ 

Без изненада на свой щанд присъства с възможностите да кариерно развитие и териториалната дирекция на Националната агенция за приходите. Христо Узунов сподели:


„Учениците, които идваха при нас ни питаха най-често какви са възможности за стаж и за работа в НАП. Това е и най-бързо развиващата се администрация, затова е и вс поглед към бъдещето.“

Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации очаква също ново попълнение тази година. За специалностите, които привличат учениците разказва Николай Деспотов, ученик в 11 клас:




„Нашите специалности са три - приложно програмиране, програмиране на роботи и програмиране на изкуствен интелект.“

За около 20 дни ученици от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) са направили и модел на умна къща, която има соларни панели, захранващи сензори - например за дъжд. Така автоматично се затварят отворените прозорци и външни врати, обясни Иван Цангалов, също единайсетокласник.


Именно Гимназията за компютърно програмиране и иновации е основен партньор на форума, който се организира за втора поредна година по инициатива на Стопанския факултет и филиала на Софийския университет в Бургас, който също представи и своите програмите за обучение през новата учебна година. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по БЕЛ

Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Зрелостен изпит ще се проведе в 17 от общо 18 средни училища в областта. Над  830 са подадените заявления за полагане държавния зрелостен изпит, допуснати са 705 ученици, уточни директорът на..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Над 200 ученици от Ямбол участваха в пожаро-техническо учение

Над 200 ученици от Начало училище „Професор Нойков“ взеха участие в учение в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение. Евакуация от учебните стаи и отвеждане на децата на безопасно място е основната цел на обучението, уточни директорът Димитър Димитров. „Имайки предвид зачистилите случаи на бедствия на аварии, на пожари изключително..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

БНР – Бургас и РИМ – Бургас организират творческа работилница „Да пишем на глаголица“

БНР – Бургас и Регионалният исторически музей в морския град ще проведат творческа работилница за писане с най – старата българска писменост. Събитието е посветено на 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий през 855 година. Заниманието ще се проведе на 22 май от 10.30 ч. в двора на Етнографския музей на..

публикувано на 20.05.25 в 11:00

Близо 1000 ученици се включиха във фестивал по утринна гимнастика в Ямбол

Близо 1000  ученици от цялата страна взеха участие в четвъртия Национален фестивал по утринна гимнастика в Ямбол. Десетки младежи се включиха и в инициативата „Спортувай с президента“. Повече от 50 ученически отбора от всички краища на страната се включиха турнира по утринна гимнастика. С всяка изминала година участниците стават все – повече, уточни..

публикувано на 19.05.25 в 15:00

Публиката избра фаворитите си в конкурса на Център „Алеф“ в Бургас

Международният литературен и филмов ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф“, за четвърти пореден път ще отличи победител, избран чрез онлайн вот на публиката. Общо 4 979 читатели и зрители гласуваха в сайта на сдружението за най-добрите от 20 номинирани творби в категориите „Български..

публикувано на 19.05.25 в 11:30

Четирима млади бургазлии с отличие от международен конкурс в Турция

Адриана Ангелова, Муса Кадир, Сияна Васелич и Юлиян Калинчев от школата по изобразително изкуство към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас с ръководител г-жа Трайкова спечелиха бронзови отличия от международен конкурс за детска рисунка, проведен в Турция. В надпреварата участваха 3750 деца от 27 държави, които изпратиха общо 4100..

публикувано на 19.05.25 в 11:00

Гимназията по компютърно обучение и иновации кандидатства да стане IB училище

Само за броени години старите изоставени сгради в края на Бургас, се превърнаха в модерен учебен кампус на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации. Тя е с оборудвани с последна техника класни стаи, широки спортни площадки, общежитие и най-вече учители и ученици, които заедно успяват да приложат всички съвременни методи на..

обновено на 19.05.25 в 10:37