Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Секулов представя в Бургас "Възхвала на провинцията"

Сценарист, драматург, писател, поет Александър Секулов съчетава еднакво добре различни пластове на културата и езика с динамика, колорит и индивидуалност, затова трудно може да остане незабелязан от взискателния читател.

Най-новата му книга с фрагменти предлага трансформиращ препрочит на символичните и философски търсения, лежащи в основата на времето и пространството, частици вселена с късчета душа, обединени от неговия търсещ вътрешен глас.

Ефектното заглавие "Възхвала на провинцията” е много по-дълбоко, отколкото изглежда на пръв поглед, някак подсказва ,че читателят ще  намери онзи център, място към който всеки се стреми, но винаги остава извън реалното… или пък не. Между кориците на книгата ще открием белетристични форми, създавани по различни поводи;  остроумна есеистична проза; блестящи малки текстове, философски прозрения; спомени и афоризми.

Бургаската премиера ще се състои на 25 април, от 18.30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека, залата на етаж 4.

Модератор на срещата ще бъде зам.-кметът Диана Саватева.

Александър Секулов е автор на романите "Колекционер на любовни изречения", "Малката светица и портокалите", "Господ слиза в Атина", "Островът", "Скитникът и синовете", "Жена на вятъра" и "Корабът на сирените". Драматург е на Драматичен театър - Пловдив. Носител на националните награди за поезия Христо Фотев, Николай Кънчев, Перото, Иван Николов.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотоизложба на БФО в Морската градина на Бургас

Фотоизложба на открито ще се проведе в Морската градина в Бургас на 16 и 17 август. Мястото е централната алея между „Гъбката“ и Терасата. Организатор е Бургаската фотографска общност (БФО). Темата е морето. Ще бъдат показани над 50 фотографии от 17 автори. Подборът включва морски пейзажи, абстрактни композиции и кадри на морска флора и фауна...

обновено на 16.08.25 в 13:46

"Аида" на сцената на Бегликташ тази събота

Една от най-впечатляващите постановки на Държавна опера – Бургас – „Аида“ от Джузепе Верди ще бъде представена на 16 август, събота на сцената на тракийския мегалитен комплекс Бегликташ. Режисьорската версия е на доц. д-р Александър Текелиев, диригент е Григор Паликаров, хореографията е на Хикмет Мехмедов.  Събитието е четвъртото от..

обновено на 16.08.25 в 12:30

Изложбата „Български исторически комикс“ се открива в Бургас

Националната изложба „Български исторически комикс“ гостува в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас. Откриването е от 19:00 ч. в изложбената зала „Проф. Димитър Аврамов“. Експозицията представя над 150 пана с творби на повече от 100 български автори – утвърдени имена и млади художници. Тя проследява развитието на българския комикс от..

обновено на 15.08.25 в 16:39

Графа с концерт на амфитеатър „Аполония“ в Созопол на 16 август (видео)

Влади Ампов – Графа ще излезе на сцената на амфитеатър „Аполония“ в Стария град на Созопол на 16 август. Публиката ще чуе песни като „Давам всичко за теб“, „Драма куин“, „Дим да ме няма“, „Искам те“, „Ако има рай“, както и заглавия от албума „Синергия“, сред които „Малкият принц“ и „Черен гранит“. „Синергия“ е 16-ият албум на изпълнителя. Клипът..

публикувано на 15.08.25 в 16:30

„Съкровения“ с Орлин Горанов в Бургас на 24 август

Концертът „Съкровения“ с Орлин Горанов ще се състои на 24 август от 20:30 ч. в Летния театър – Бургас, по информация на организаторите. Събитието е на Културната организация „Арт Мелпомена“ и МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново. Диригенти са Георги Патриков и Васил Вълчев, водещ – Цветелин Илчев. Участват солистите Теодора Петрова, Миряна..

публикувано на 15.08.25 в 16:00

Започна археологическият сезон в Акве Калиде

От началото на август започнаха археологическите проучвания в античните бани – Акве Калиде, които се намират в днешния бургаски квартал „Ветрен“. Тук е имало обитаване още през халколита (V–IV хил. пр. Хр.), а впоследствие горещите термални извори са използвани от траки и елини.  И тази година научни ръководители на екипа са доц. д.н.а. Димчо..

публикувано на 15.08.25 в 15:40

Премиера на „Българска работа“ на Стефан Минчев в Бургас

Премиерата на сборника с разкази „Българска работа. Съгласуване на времената“ от Стефан Минчев ще се състои днес 15 август от 18:00 ч. на откритата сцена до Експоцентър „Флора“ в Бургас. Книгата е издание на издателска къща „Знаци“. Авторът е експерт по връзки с обществеността (PR) и журналист. Сборникът включва 42 разказа – препратка към числото от..

публикувано на 15.08.25 в 14:30