По време на процедурите по съгласуване, от Община Созопол тогава настояваха да бъде извършено археологическо наблюдение, а не разкопки. Причината беше, че именно първия метод бе избран при изграждането на търговски обект, който се намира в близост. От Националния институт и Министерството обаче избраха да бъдат извършени археологически разкопки. С новите открития се очаква проектът за автогарата да се забави и оскъпи. "Естествено, че може да се забави с оглед на това, което ще се намери. Ние имаме алтернативи. Моето мнение и на хората, които са от моя екип е, че на автогарата там й е мястото. Дали според това, което се намери като археологически ценности, това ще бъде позволено или не, вече е друг въпрос, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
Като алтернативен терен за изграждането на автогарата се обмисля кв. „Мисаря“. "Свързано е с много повече разходи и с много повече организация. Бяхме тръгнали да работим за автогара в кв. "Мисаря". Най-малкото самата липса на пътна свързаност между околовръстния път и парцела за автогара, вкарването на автомобилния трафик по ул. "Одеса" е ужасно. Ние трябва да се борим първо, за да направим една свързаност до околовръстния път. Второ, трябва да се борим да направим веднага с построяването на автогарата, ако е там, вътрешноградски транспорт. Това е свързано с допълнителни инвестиции, с обезпеченост на шофьори, монтьори, с депо, което трябва да приюти всички превозни средства. С разработване на допълнителни маршрути за транспортна схема. Всичко това е свързано с много разходи, с много логистични проблеми. Парцелът там е много по-голям и предполага да се изгради транспортен хъб, а не само автогара", обясни кметът.
Другият вариант е проектът за автогарата да бъде преработен, като в него бъдат включени и новите находки. "Ако археологическите разкопки предполагат експонирането на това, което се намери там, ние ще го направим. Има археологически обект, който се намира в подземния паркинг на стадион Арена Созопол. там са намерили археологически обекти и въпреки всичко строежът е продължил", допълни Янакиев.
До този момент на терена са открити каменна постройка, за която се предполага, че е жилище от 12-13 в. В пласта над нея са намерени два оловни печата от 13 в. с изображения на светци. Разкрити са и 10 погребения. По план археологическите проучвания трябва да приключат в началото на юни, ако има забавяне – те ще бъдат възобновени през септември.
241 са сградите културни ценности в Бургас, всяка една от тях е много специфична и показва историята на града. Има и няколко ансамбъла и всяка една от сградите в тях генерира своя охранителна зона „културно наследство“, това съобщи главният архитект на Бургас Тихомир Райчев: „144 от тях са в добро състояние. Те са с добри стопани, грижат..
Притеснително е, че президентът си играе със страховете на хората, заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков. "Освен че президентът успя да настрои хората едни срещу други, да събуди страхове в хората, това което се случи - той бетонира работата на това правителство, защото то се консолидира още повече. България е избрала своя европейски..
Стартът на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие. Градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура, балнео и СПА, посочват от Министерството на туризма. С откриването на сезона в Поморие се поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив..
Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ през 2025 г., съобщават от Държавен фонд "Земеделие". За държавната помощ през тази година е утвърден бюджет от 42 000 000 лв. Документи се..
Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става на фона на разразилите се снощи полемики, след като президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в НС искане за провеждане на национално допитване "ЗА" или "ПРОТИВ" приемането на еврото в..
Община Царево е домакин на архитектурен пленер, днес от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти. Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция за..
Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море. Разпространението,..
Стартът на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие. Градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага..
Притеснително е, че президентът си играе със страховете на хората, заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков. "Освен че президентът успя да..
241 са сградите културни ценности в Бургас, всяка една от тях е много специфична и показва историята на града. Има и няколко ансамбъла и всяка една..