Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическите разкопки може да забавят проекта за автогара в Созопол

Средновековен некропол откриха при разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол в началото на април. Обектът се намира в местността „Провлак“ между стария и новия град. Именно добрата локация е причина мястото да бъде избрано за изграждането на автогара. Проектът обаче се отлагаше от около две години, заради съгласувателната процедура с Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството.  Сега се очаква проектът да се забави и да се преработи. 

По време на процедурите по съгласуване, от Община Созопол тогава настояваха да бъде извършено археологическо наблюдение, а не разкопки. Причината беше, че именно първия метод бе избран при изграждането на търговски обект, който се намира в близост. От Националния институт и Министерството обаче избраха да бъдат извършени археологически разкопки. С новите открития се очаква проектът за автогарата да се забави и оскъпи. "Естествено, че може да се забави с оглед на това, което ще се намери. Ние имаме алтернативи. Моето мнение и на хората, които са от моя екип е, че на автогарата там й е мястото. Дали според това, което се намери като археологически ценности, това ще бъде позволено или не, вече е друг въпрос, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. 

Като алтернативен терен за изграждането на автогарата се обмисля кв. „Мисаря“. "Свързано е с много повече разходи и с много повече организация. Бяхме тръгнали да работим за автогара в кв. "Мисаря". Най-малкото самата липса на пътна свързаност между околовръстния път и парцела за автогара, вкарването на автомобилния трафик по ул. "Одеса" е ужасно. Ние трябва да се борим първо, за да направим една свързаност до околовръстния път. Второ, трябва да се борим да направим веднага с построяването на автогарата, ако е там, вътрешноградски транспорт. Това е свързано с допълнителни инвестиции, с обезпеченост на шофьори, монтьори, с депо, което трябва да приюти всички превозни средства. С разработване на допълнителни маршрути за транспортна схема. Всичко това е свързано с много разходи, с много логистични проблеми. Парцелът там е много по-голям и предполага да се изгради транспортен хъб, а не само автогара", обясни кметът. 

Другият вариант е проектът за автогарата да бъде преработен, като в него бъдат включени и новите находки. "Ако археологическите разкопки предполагат експонирането на това, което се намери там, ние ще го направим. Има археологически обект, който се намира в подземния паркинг на стадион Арена Созопол. там са намерили археологически обекти и въпреки всичко строежът е продължил", допълни Янакиев. 

До този момент на терена са открити каменна постройка, за която се предполага, че е жилище от 12-13 в. В пласта над нея са намерени два оловни печата от 13 в. с изображения на светци. Разкрити са и 10 погребения. По план археологическите проучвания трябва да приключат в началото на юни, ако има забавяне – те ще бъдат възобновени през септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Входират в АПИ проект за ремонт на пътя Бургас – Долно Езерово

Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще бъде входиран в София от регионалния директор на АПИ инж. Митко Порязов още тази седмица. Това стана ясно след среща днес на кмета Димитър Николов и инж. Порязов.  Започна подписка с..

публикувано на 08.04.25 в 15:59

Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 13:30

Няма да има голям скок в цените на яйцата и агнешкото преди Великден

Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Към момента има доста добро предлагане на яйца , отбеляза той. По думите му обаче този пазар ще изпита трудности заради дефицита на яйца в САЩ в следствие на..

публикувано на 07.04.25 в 11:40

Проектобюджетът на община Камено е около 36 милиона лева

Около 26 милиона лева ще бъде финансовата рамка на община Камено за тази година. Това са общински и държавни разходи и приходи, обясни кметът Жельо Вардунски. От програми и от неразплатени средства от миналата година се очакват още 10 милиона лева. Спрямо миналата година парите ще бъдат повече, но това е заради вдигнатите от държавата капиталови..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас продължава

Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на репите, които..

публикувано на 06.04.25 в 14:30

Общественото обсъждане на проектобюджета на Средец ще е на 14 април

Проектобюджетът на община Средец е готов и ще бъде представен следващата седмица в съставните селища, съобщават от местната администрация. Ще се приемат предложения на срещите с гражданите, чрез имейли и чрез писма. Срокът за набирането им е до 22 април. Поканени на обсъжданията са  гражданите от всички населени места в общината, общинските..

публикувано на 06.04.25 в 08:24

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..

публикувано на 05.04.25 в 10:00