Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отложиха гласуването по докладната записка с искането на Фондация "Лили Иванова"

Общинският съвет в Бургас отложи гласуването по докладната записка, свързана с искането на Фондация „Лили Иванова“ за предоставянето на общински имот в Морската градина и превръщането му в културен център. Става въпрос за сградата на бивше заведение, което фондацията иска да стопанисва за срок от 10 години. То се намира до Летния театър с площ от 62 кв.м. със зимна градина. Собственост е на „Благоустройствени строежи“. Докладната записка не получи подкрепа в правната комисия на Общинския съвет, предизвика много въпроси и дебат на днешната сесия.

Общинският съветник Иво Баев посочи, че при разглеждането на предложението в Комисията по правни въпроси, не са имали възможност да получат отговори на въпросите си поради липсата на зам.-кметът по финанси Станимир Апостолов, който е и вносител на докладната записка. Иво Баев посочи, че в докладната не става ясно дали се дават 62 кв. м. или 500 кв. м. от терена. Той допълни, че искането не е подписано от законния представител на фондацията – Лили Иванова, а от неизвестно лице. Според него, в цялото намерение прозират по-скоро търговски цели. Той обясни, че е посочено, че няма интерес към този обект, но това не е аргументирано. Иво Баев посочи, че фондацията е създадена през юни миналата година, не е ясно каква е дейността й и нейното портфолио.

Общинският съветник Христина Хаджиатанасова посочи, че групата на ПП – ДБ няма да подкрепят предложението. „Защо докладната записка е входирана от администрацията, а не от управителят на „Благоустройствени строежи“?, попита тя. Хаджиатанасова посочи, че е получила информация, че делата с предишните наематели на обекта са приключили, но не са събрани натрупаните вземанията, които вече са и отписани и като такива. „Не става ясен размерът на инвестициите, не знаем под какъв наем ще отдадем обекта“, добави тя.

Общинските съветници от групата на ПП "Български възход" също коментираха предложението. Според Мариела Кирова е важно да се вземат предвид ползите за града. Тя посочи, че там ще се обособи място за изкуство, култура, ще се даде и възможност на децата да имат алтернативна ангажираност. „Подобно място ще даде възможност и условия за отдаване на почит на заслужени творци. Надявам се да се намери юридическо решение на този казус, защото позитивите за общината ще са големи“, коментира тя.

Според Хаджиатанасова обаче, може да се намери друго помещение за нуждите на фондацията. Причината, която посочи тя е, че тъй като този терен е собственост на „Благоустройствени строежи“, трябва да реализира печалба.

Стоян Грозев коментира, че освен материалните ползи, трябва да се вземат предвид и индиректните, а именно имиджът на града.

Общинските съветници гласуваха предложението да бъде оттеглено за следващата сесия. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят ул "Одрин" при "Трапезица" в сряда

Временна организация на движението ще бъде въведена по част от  ул. „Одрин“ в Бургас. От 07:00 до 19:00 часа на 29.01.2025 г. (сряда) превозните средства няма да могат да преминават от страната на „Елкабел“ в участъка от кръговото кръстовище „Трапезица“ до ул. „Цар Калоян“. Ограничението се налага във връзка с реконструкцията на улицата.

публикувано на 28.01.25 в 17:00

Общините обмениха практики срещу езика на омразата по инициатива на център "Алеф"

Меморандум с препоръки за добри практики   срещу езика на омразата подписаха в Бургас кметове от региона, представители на институции и неправителствени организации. Те участваха в конференция, инициирана от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“. Събитието се организира в седмицата, в която светът отдаде почит на жертвите на..

публикувано на 28.01.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Над 100 шивачки от затворения цех в село Зайчар са на трудовата борса

Над 100 шивачки, останали без работа след затваряне на предприятието им в село Зайчар са се регистрирали в Бюрото по труда в Руен, съобщи Татяна Николова, която оглавява бургаската дирекция. Шивашкият цех е прекратил дейността си през декември, а от 2 януари всички служители са освободени. Близо 500 души имат да получават заплати от фалирала..

публикувано на 28.01.25 в 15:00
Philip Wells / САРАФОВО - Sarafovo News

Община Бургас поиска терен от държавата за парк в кв. „Сарафово“

Община Бургас ще поиска от държавата терен в кв. „Сарафово“, за да изгради там парк. Общинските съветници днес подкрепиха единодушно предложението на кмета Димитър Николов. Желанието на местната администрация е там да има мини парк, детска площадка и спортен обект, подобно на зоната за отдих между улиците "Гурко" и Оборище" в Бургас, обясни..

обновено на 28.01.25 в 14:17
Снимката е илюстративна

Предстои включването на изграденото осветление в северната част на Царево

Предстои присъединяването към   електрозахранващата мрежа на изграденото осветление в  Зона Север на град Царево, съобщават от общината. Проектът беше изпълнен през 2024 г., като част от общинските обекти в Бюджета 2024 г. и инвестиционната програма на общината.  Изградена е подземна мрежа и е положен захранващ кабел. Монтирани са 40 броя..

публикувано на 28.01.25 в 10:30

В карнобатско село отглеждат холандски сорт картофи

Гергана Пламенова и Валентин Миндов вече от няколко години отглеждат картофи в карнобатското село Крумово градище. На площ от над декар сеят елитния холандски сорт сорт "Агата". Това е ранен сорт подходящ за всякакви видове почви.  "Сортът "Агата" е с много добри вкусови качества и се смята за еталон за качество. Изключително гладката кожица и..

публикувано на 28.01.25 в 10:05

Спират водата на няколко места в Карнобат, Айтос и Камено

Във връзка с аварийни и ремонтно - възстановителни работи на магистрален водопровод са възможни аномалии и спиране на водоподаването до приключване на населените места от райони Карнобат, Айтос, Камено, захранени от деривация „Камчия-юг“: - с. Зимен, с. Глумче, с. Соколово, с. Козаре, с. Хаджиите, с. Драгово, с. Чукарка, с. Кликач, - с. Черноград, с...

публикувано на 28.01.25 в 09:47