Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат църковен съд за двама свещеници

Снимка: Фейсбук страница на Светия синод

Свещеници от Сливенска епархия с писмо до Светия синод, в което искат църковен съд спрямо двама свещеници, единият от които е и епархийски избирател. В писмото са описани всички нарушения, които двамата са извършили, плюс участието им във фирми и дружества в нарушение на Устава на Българската православна църква.


В писмото се посочва, че в няколко медийни изяви  ст. ик. Евгений Янакиев се опитал да манипулира обществеността и отправял тежки клевети срещу свещеници от епархията, и особено за служещите в Бургаска духовна околия, наричайки ги разколници. Той разпространявал избирателно информация от документи на Светата митрополия, с които не би трябвало да разполага, правейки внушения за злоупотреби, които са нeдоказани. Това от своя страна го уличава в изнасяне и евентуално кражба на вътрешна информация.

Според свещениците при среща между Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан и свещеници от епархията е имало ясно изразено свидетелство за агитация от страна на ст. ик. Евгений Янакиев преди епархийския избор.

„При постоянното му говорене за имоти, пари и злоупотреби, както и за защита интересите на епархията, умишлено укрива съдружие на Църковното настоятелство на представлявания от него храм ”Св. Димитър“ във фирма ”Лавхил“ ООД ЕИК 205356430. Съдружник в същата фирма е Неделина Драгиева, за която се знае, че живее на семейни начала с брат му ст. ик. Силвестър Янакиев в нарушение на правилата и каноните на Православната Църква. Във връзка с горното, ст. ик. Евгений Янакиев от дълги години прикрива брат си“, пише още в писмото.

Свещениците се обръщат с искане до Светия синод да се насрочи дата за провеждането на Църковен съд по възможност и поради неотложност до края на април, пред който да бъдат изправени ст. ик. Евгений Янакиев и ст. ик. Силвестър Янакиев, за да им бъде потърсена отговорност.


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще изграждат втори вход/изход в кв. Сарафово

Извънредна докладна, която ще ускори процедурата по изграждането на втори вход/изход на кв. „Сарафово“  беше приета на днешното заседание на Общинския съвет в Бургас. Докладната беше внесена от кмета Димитър Николов и е свързана с изготвянето на нов Подробен устройствен план – План за улична регулация. Вторият вход/изход е към републикански път I-9..

публикувано на 26.08.25 в 11:50

200 нови паркоместа ще бъдат обособени в жк "Възраждане"/ОБНОВЕНА/

100 броя шланга тип "Д" ще бъдат закупени възможно най-скоро за нуждите на бургаската районна противопожарна служба за подпомагане тяхната дейност. Стойността им е 7200лева.  Това решение, заедно с приемането на общинския годишен план за социалните услуги на територията на общината през 2026 година, срещнаха пълно единодушие сред съветниците...

обновено на 26.08.25 в 11:44

„Среща за размяна“ на дрехи в Бургас

Под мотото „Нови посоки“, днес от 18:00 ч. във вътрешния двор на Културен дом НХК ще се проведе инициативата „Срещи за размяна“, която ще насочи вниманието към по-смислена и устойчива връзка - както с вещите, така и с природата. Целта е всеки да преосмисли консуматорското си поведение и да потърси щастие в истински стойностните неща - връзката с..

публикувано на 26.08.25 в 10:00
Николай Попов с дъщеря си Сияна

Родителите на Сияна даряват 300 000 лв. обезщетение за болни деца, помагат и на Марти

Родителите на загиналата при катастрофа край Телиш Сияна са получили 300 000 лв. обезщетение за смъртта ѝ. Средствата ще бъдат дарени на болни деца, ще бъде подпомогнато и лечението на 4-годишния Марти, който е в кома след инцидента с АТВ в Слънчев бряг. Новината съобщи бащата на Сияна Николай Попов с публикация във Фейсбук. „Претенциите на..

обновено на 26.08.25 в 09:21

Телефон 116 111 е денонощна подкрепа за деца в риск

Националната телефонна линия за деца 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето е основен канал за помощ и защита. Тя работи безплатно и анонимно, като осигурява връзка със специалисти, готови да съдействат на деца и възрастни, загрижени за тях. „Това е мястото, където всяко дете или възрастен може да потърси подкрепа и да..

публикувано на 26.08.25 в 09:00

"Пирогов": 4-годишният Мартин е в кома

4-годишният Мартин, който беше блъснат от младеж с АТВ в Слънчев бряг, е в кома. Това съобщи пред журналисти д-р Христо Пседерски - детски реаниматор в болница "Пирогов". 4-годишният Мартин е откаран към "Пирогов" с хеликоптер, състоянието му остава критично /ОБНОВЕНА/ МВР започва втора вътрешна проверка по случая с инцидента в Слънчев..

публикувано на 26.08.25 в 08:41

Нови противопожарни шлангове и продажба на имоти гласуват съветниците в Бургас

Нови паркоместа, реконструкция на спортна площадка, разширяване на „Център за социална рехабилитация и интеграция на лица с психични разстройства“ в Бургас са сред точките, които влизат в дневния ред на 28-ото заседание на Общинския съвет. Освен това местния парламент трябва да реши закупуването на пожаротехническо въоръжение за бургаската..

публикувано на 26.08.25 в 08:20