На всяка минута полигонът за борба с градушките в Сливенска област край село Коньово е изстрелвал по две ракети, но въпреки това градоносният облак удари селата Караново, Брястово, Баня, Червенаково и град Шивачево. Това съобщи началникът на ракетната площадка Даниела Мушкова. Днес в пострадалите села правят оглед на щетите, като на повечето места площите с различни насаждения за унищожени изцяло.
Облачната система, която премина над региона на Сливен и унищожи реколтата е била дълга 18 километра и е достигала височина 10 километра, каза пред БНР Даниела Мушкова, от противоградната защита.
"По този масив само ние изстреляхме около 130 изделия, което е равносилно на всяка минута ние сме изстрелвали по две ракети. На всеки 30 секунди ние сме стреляли с ракети. Това е огромна площ, която няма как да бъде овладяна и от нея да вали дъжд. Ние направихме всичко възможно, за да можем да намалим щетите, защото при нас целта е или да се извали под формата на дъжд, или този град да вали заедно с дъжда, за да намали силата на ударите по растенията. А обследванията те първа ще се направят и се надявам да не е толкова черна картинката.
Основен виновник за тази природна стихия се сочи глобалното затопляне.
"Всички култури, които се развиват обикновено през май, сега са развити от средата на април. Това означава твърде високи температури. Възможността за развитие на такава купесто-дъждовна облачност изисква да има такива високи температури, за да има това силно вертикално издигане на въздушните маси, което осигурява сега на земята температурата е сравнително ниска, но този топъл въздух, който е през целия април, създава условия за такива вертикални издигания на въздуха и да достига до 10 километра височина, което предполага да е около 0 градуса на два километра и половина, и от там нататък целият този облак е в зоната на отрицателните температури. Такива области не са характерни за април! Май наистина ще ставаме свидетели все по-често на такива процеси."
Експертът коментира още, че противоградните мрежи, които се залагат по овощните растения в този случай не помагат, заради падналата ледена маса, която на места е достигала до няколко сантиметра. Със и без мрежа близо 1000 декара лозя край село Баня са начупени от градушката. Желязко Милев, управител на масива, коментира създалата се ситуация.
"Просто ние не се надяваме на никаква реколта, за съжаление. При този силен и интензивен валеж, всичко е напълно унищожено. Оттук нататък ние започваме пръскане, защото трябва да помогнем на лозята да се възстанови поне за следващата реколта, за следващата година. Нашите разходи продължават."
Срещам и един млад земеделец – Мариян ….. Неговите насаждения са рози, картофи, сладка царевица, лозя и други. Вчера е започнал розобера, но днес всички растения са на земята. Гледката е тъжна, макар все още да се носи аромат на роза дамасцена.
"Има тук-там някоя розичка отгоре и така е, розовата кампания приключи още преди да е започнала тази година, за съжаление. Лошото е, че аз съм млад земеделец, който иска да се развива, а това бедствие ме връща три години назад. И просто убива всякакъв стимул на младите хора да работят."
Тук отново излиза и въпросът за застраховките.
"Не знаем какви точно са условията на застрахователя, но е сигурно, че събития преди 1 май, не подлежат на обезщетение. Това е, каквото трябва да се отрегулира. Ще направим законодателни промени, ще се свържем с нашите депутати."
Така или иначе въпросът със застраховките по всичко личи, че няма да се реши в най-скоро време. Но дано следващия парламент има куража да застане до земеделците и техните интереси, за да можем да ядем български плодове и зеленчуци, а не вносни.
Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева. Предложението на БСП стана причина за остър спор между..
Започва ремонтът на източното платно на републиканския път I-9 Сарафово - Бургас, в участъка от Гробищния парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовско езеро). В тази връзка от 10:00 ч. на 08.01.2025 г. (сряда) до 28.02.2025 год. се въвежда временна организация на движението. Движението в направление от кв. Сарафово към центъра на града..
Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва от утре. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..
От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод, парите ще бъдат преведени също днес. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15 януари.
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни мероприятия очакват созополчани още през пролетта. Освен вече завършения ремонт нат.нар. "Магарешки площад" в Созопол, през 2024 година се подготвяха множество проекти, които да стартират още в..
Кампания за набиране средства за възстановяването на читалище „Джон Атанасов“ в ямболското село Бояджик започва община Тунджа. На 19 декември миналата година, при неизяснени засега обстоятелства, изгоря целият покрив на сградата. Щети са нанесени и по втория етаж на сградата заради пожарогасителните дейности и обилните валежи в края на миналата година...
Във връзка с подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий“, от 10.00 часа днес за период от 3 месеца, се въвеждат временни организации на движението. Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Княз Борис I“ с ул. „Св. Патриарх Евтимий“, както и участъка от ул. „Васил Левски“ до ул. „Георги С...
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка. Стотици жители..
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни..
Стотици смелчаци се хвърлиха в морските води по Южното Черноморие за спасяването на Светия кръст на Богоявление. Големият християски празник бе почетен с..