Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има предложения за ремонт на зала „Бойчо Брънзов“ и изграждане на парк Сарафово

Проектите ще са по програма „Развитие на регионите“

| обновено на 30.04.24 в 08:47

Обновяване на спортна зала „Бойчо Брънзов“ и площада пред нея, както и реконструкция на ул. „Крайезерна“ са част от идейните проекти на община Бургас. Те бяха представени на информационна среща в сградата на НХК. Проектите ще бъдат подадени по приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на програма „Развитие на регионите“, а бюджетът за финансиране е малко над 59 млн. лева.


Ще бъдат финансирани два типа проектни идеи – самостоятелни и интегрирани. Именно с втория вид бяха запознати представители на общината и институции. Идеята за интегриран проект включва инфраструктурни мерки в обхвата на два или повече различни сектори като здравеопазване, социални услуги, култура, туризъм, образование, транспорт и други. Първата идея е за устойчивата градска инфраструктура и активност. В концепцията е включено въвеждане на енергийна ефективност в сградата на Немска езикова гимназия "Гьоте" и в зала „Бойчо Брънзов“. Проектът представи Мая Русева от общината:

„В концепцията на проекта е включена енергийна ефективност в Немската гимназия и изграждане на градска оранжерия в двора. Пред зала „Бойчо Брънзов“ се планира изграждане на мобилен хъб – с места за отдих, за паркиране на велосипеди и Wi-Fi. Концепцията е за ж.к. „Зорница“ и региона.“


Част от идеята е и обособяването на места за наблюдение на птици около Бургаските езера. Вторият проект е насочен към инфраструктурата, като включва реконструкция на лявото платно на ул. „Крайезерна“.

Ще се изгради ново дясно платно в участъка от кръговото кръстовище с ул. „Проф. Яким Якимов“ и улица за връзка с ул. „Одрин“. В проекта са включени още нова многофункционална сграда на територията на индустриалния парк, велоалея по ул. „Одрин“, реконструкция на железопътната линия около Свободна безмитна зона и озеленителни дейности.

Третият проект е обвързан с иновативната градска инфраструктура и въвеждането на електрически автобуси и монтаж на специализирани зарядни станции за превозните средства. Ще се внедрят т.нар. „умни“ контролери и изкуствен интелект за управление на светофари.

Включено е обособяване на крайбрежен парк Сарафово - пешеходни и велосипедни алеи, зони за игра, кътове за отдих, тераси за наблюдение на растителни и животински видове, зона за пикник, монтаж на енергийна ефективност, осветление и видео наблюдение.


Друг аспект от дейностите в този проект е изграждането на тренировъчен полигон за повишаване квалификацията на водачите на автомобили със специален режим на движение. Общината работи и по проекти за инвестиции в здравеопазването и подкрепа за енергийна ефективност на многофамилните жилища.


Планира се обновяване на Културен център "Морско казино".

Подаването на проектните предложения ще става електронно. Пълният пакет документи и условията за кандидатстване могат да се открият на сайта на общината.

Срокът за подаване на проектни предложения е до 9 май тази година.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Фейсбук, кметство Ахелой

В Ахелой очакват туристи от Германия, Полша и Украйна за летния сезон

На Спасовден Ахелой отбелязва празника на града. Акцент в програмата е 18-тият Тракийски регионален събор, на който участие ще вземе народната певица Жечка Сланинкова, а за финал на програмата е предвидена празнична заря. Междувременно върви и подготовката на курортния град за летния сезон, като основните приоритети за тази година са..

публикувано на 29.05.25 в 10:40

Нови асортименти хляб и по-добро качество предлагат хлебопроизводителите

Липсата на работна ръка е сред големите проблеми в хлебопроизводството, посочи Димитър Людиев, който е собственик на верига пекарни и председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите.  Това пък е причина много фирми да се върнат в сивия сектор, за да си спестят разходи за заплати и осигуровки.   „Проблем в бранша..

публикувано на 29.05.25 в 08:20

Илия Проданов: Няма да се поколебаем да защитаваме интереса си по всички възможни начини

Второ издание на фестивала "Ден на полето" в бургаски регион бе открито днес. Миналата година нашите стопани организираха изложение край Българово, а тази форумът се провежда край Айтос на терен на местния земеделец Никола Николов. Производители на семена, торове и техника показват продукцията си. Сутринта бяха организирани футболни срещи, а..

публикувано на 28.05.25 в 17:50

Ахтопол очаква силен туристически сезон

Ахтопол ще даде официално старт на новия туристически сезон в първата събота на юни. Планирана е богата културна програма, като на моменти ще има по четири събития в седмица, заяви кметът на курортния град Станислав Димитров.  Очакванията са за силно лято. „Ще има много изненади. Изграждаме нова детска площадка, която ще зарадва..

публикувано на 28.05.25 в 09:00

Осигурени са средствата за бързата линия от жп гара Бургас до летището

Средствата за изграждането на железопътната инфраструктура на бърза линия от жп гарата в Бургас до летището в кв. Сарафово са осигурени.  Става въпрос за 213 млн. лева по европрограмата "Транспортна свързаност".  Това съобщи транспортният министър Гроздан Караджов при пристигането си в Бургас след работно съвещание, проведено по време..

публикувано на 27.05.25 в 15:02
Снимката е илюстративна

Средната заплата в Бургас достигна 1936 лева, сочат данни на статистическото бюро

Средната брутна месечна заплата в област Бургас за първото тримесечие на 2025 г. е 1936 лв., като увеличението спрямо същия период на миналата година е над 13%. Най-голямо е повишението в частния сектор, където ръстът на възнагражденията достига 16.5%, сочат данните на Териториално статистическо бюро - Югоизток Най-високи заплати получават работещите..

публикувано на 27.05.25 в 13:10

Бургас ще отбележи Деня на детето с тематичния уикенд Fun&Sun

Палитра от събития, обединени под мотото Fun&Sun, ще се проведе в Бургас по повод Международния ден на детето – 1 юни. Инициативите започват още на 30 май и включват прояви на различни локации в града. На 30 май в паркa до бл. 128 в ж.к. „Меден рудник“ ще се състои годишният концерт на фолклорните школи към народно читалище „Паисий Хилендарски 1928“...

публикувано на 27.05.25 в 11:30