Днес е Международният ден на радиото и телевизията и е професионален празник на работещите в тези две сфери.
На 7 май 1895 г. инж. Александър Попов представя своето откритие - радиоприемникът. Осъществено е първото безжичното предаване на съобщение на разстояние.
Изобретеният от Попов апарат давал възможност да се приемат радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни. Това отваря пътя към създаването на други радиоустройства, позволяващи практическо използване на радиовълните.
Както историята разказва, от една зала на университетската сграда инж. Попов изпраща в друга зала думите "Хайнрих Херц", които председателят на дружеството написва на черната дъска. Именно това, че не само са излъчвани радиовълни, а чрез тях е предадена информация, е основата на претенцията Попов да се сочи за откривател на радиото.
През 1899 г. той включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите.
България е сред първите държави, в които радиото започва да се развива. Съобщения се предават още през Балканската война, а 20 години по-късно радиоапаратите стават част от бита. Но при едно условие. За всеки радиоприемник се е издавало разрешително от пощенските и телеграфните станции, за да може той да бъде закупен и да бъде инсталиран в дома.
Още от своето създаване радиото се доказва като най-бързото, най-доброто и най-достъпното средство за социално общуване. Радиовълните преодоляват границите, разстоянията и свободно достигат до всеки и навсякъде.
Днес, дори след бума на новите средства за комуникация, радиото остава важен източник на информация. То ни помага всеки път, когато имаме нужда от разтоварване, като ни дава хубава музика. Радиото е медията, без която не можем, която завинаги промени общуването между хората. Независимо кога, как и къде слушаме радио – сутрин преди работа; докато пътуваме; със стария транзистор; през компютъра или телефона си; вкъщи или в колата си - радиото неизменно е част от нашето ежедневие.
Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при нея са изцяло с положителна нагласа - млади и влюбени. Дори за тези, които не са танцьори са необходими не повече от три до пет урока, но пък се получава нещо впечатляващо. "Наистина..
Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет, а от миналата година подобно на увеличението на много хранителни продукти се наблюдава такова и при цветята. Това е особено видно около празници. Изключение не прави Деня на влюбените, както и предстоящия 8-ми март, разказа бургаския флорист Веселина Михайлова. "Парите за букет като цяло е..
Община Созопол организира фотоконкурс посветен на любовта към града. Той е под надслов " Созопол е любов"! На площада „Хан Крум” е изградена специална арка с пейка. Едно подходящо място за заснемане на любовно послание към Созопол. Снимките с послания могат да се изпращат до 28.02.2025 год. на лични съобщения в групата на Община Созопол във..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични песни като Bella..
12 влюбени двойки от Бургас избраха да си кажат заветното „Да“ в дните от 7 до 14 февруари. Тогава 29 държави по света отбелязват Международната седмица на брака. За най-специалния си ден младите семейства избраха Морското казино и ритуалната зала на ул. „Вардар“. Най-много двойки, цели пет, скрепиха съюза си на 8 февруари, събота. В Деня на..
Столетник от Бургас бе изненадан за рождения си ден от кмета Димитър Николов. Георги Михалев навърши 100 години в компанията на своите роднини и съседи от к- с “Братя Миладинови”. Те са се подготвили с балони, торта и сладки, а подаръците залагат на свежи цветя в саксия. В профила си в социалните мрежи градоначалникът написа: " С дух на..
Всеки ремонт - независимо дали е на апартамент или къща, носи със себе си не само сериозни разходи, но и доста притеснения. За да спестят пари, много собственици решават да поемат част от работата в свои ръце. Но някои строителни дейности изискват специални умения и опит, и не са подходящи за самостоятелно изпълнение. Заедно с експертите от..
Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при..