На палатка, с кемпер или каравана, почивката сред природа става все по-предпочитана от българите. Затова и в Бургас преди дни се проведе първото фестивално изложение „Explore the world“, на който се събраха любителите на този вид почивка.
Николай Филипов е от една от големите фирми, които предлагат възможността за наема на кемпери и каравани.
"Ние се занимаваме с този бизнес от 5 години и имаме изключително пъстра палитра от клиенти - и мъже, и жени, и по-млади, и по-възрастни, най-различни - чужденци, българи. Изключително е шарена. Кемперът не е начин да изкараш евтина почивка. Имаш вариант да бъде наистина много евтино, тоест, ако си организираш, така че да бъде така бюджетно решение. Но в същото време тук може да си изкараш изключително луксозно. Примерно този кемпер, в който сега сме, е изключително луксозен модел, който е много, много добре направен.
Ковид просто промени мисленето на всички. Заради ковид страшно много хора решиха да опитат нещо различно, защото ни затвориха. Спомняте си какво беше - хотелите не работеха, не можехме да ходим. Много хора опитаха, на голяма част от тях им хареса. След това те довериха приятелите си, децата им са много щастливи и нещата просто избухнаха. Първите години 99% от хората бяха нови, за първи път идваха. Сега вече, това ни е петият сезон, имаме може би около 30% от хората които са рекъринг, които идват отново, отново и отново. Голяма част от тях си купиха кемпери и каравани и нещата се разширяват главоломно", разказа Филипов.
Това потвърждава и Любомир Мишленков. Той е представител на друг шоурум за къщи на колела и всичко за тяхното оборудване. Според него, водещо при избора на ваканция с кемпер или каравана, е връзката с природата.
"Начините за общуване с природата, за битуване в нея са различни Това е един от начините, които се предлагат - с кемпери или каравана. Бих го препоръчал на всички - просто трябва да опитат хората. Под слънцето си, навън си и това ти доставя удоволствие. И също така си независим, няма сгради, няма няма асфалт, няма бетон. Излизайки, стъпваш директно на земята, ходиш бос, автономен си, имаш си ток, хладилник. Имаш всичко необходимо да преживееш седмица или 10 дни", разказа Мишленков.
Експертите обръщат внимание, че и старите и новите кемпери имат всичко необходимо за почивка - легла за спане, баня, тоалетна, кухня, хладилник. В по-новите обаче, нещата вече са по-луксозни и може да има климатизация , вентилация, телевизори, сателити, а батериите издържат повече.
"Но това може да се направи и на по-старите кемпери, въпрос на лична организация и на това какво искате да имате докато си почивате."
Кристалина и Кирил са младо семейство, което последните години е избрало да почива на къмпинги, близо до природата. Те го предпочитат и след като се е появил техния наследник.
"Живяхме около 6-7 години в София и оттам тръгна цялата работа, тъй като покрай София има изключително много красиви и готини места за къмпингуване. Можем да бъдем благодарни, всъщност, тъй като наистина тази случка с този вирус, всъщност позволи на хората да разберат, че има и друг живот. Не е само зад бетона, не е само в градовете, а също така и към природата. И да, оттогава, наистина, доста по-голям интерес има и хората се разчупиха и почнаха да търсят варианти как да се забавляват извън града.
Аз лично, когато съм в природата, то си научено доказано, човек отделя хормона на щастие - серотонин и допамин. И въобще, всичките му жизнени функции в природата се нормализират. Аз се чувствам спокоен, безгрижен...
Да, съгласен съм, не е лесно да се сглоби цяло оборудване, но за един-двама, с приятели - става за буквално 15-20 минути", сподели Кирил.
Според Кристалина, много хора вече търсят контакта с природата, дори и само, за да усетят босите си ходила върху тревата. Двамата живеят отскоро в Бургас, а от няколко месеца са стартирали свой собствен бизнес, чрез който предлагат къмпинг оборудване и популяризират туризма като начин на живот.
"Животът ни завъртя - учене, деца, работа. И буквално преди три месеца решихме, че е време вече да се заемем с този стартъп, тъй като го мислим от години."
"Оттам произлиза и нашата идея за бизнеса, тъй като искаме да спестим главоболието на много хора да мислят къде да складират това оборудване, пък дали ще го ползват, колко пъти ще го ползват. Да пробват с нас един вид марка и да разберат, дали това е тяхната марка."
"Тръгнахме с палатките и основната концепция се разви към палатките, семейните приключения. Също така и самостоятелни, тоест трекинг, за двама, за фестивали, за приятели. Изцяло се опитваме да покрием тази част от къмпингуването сред природата."
А ако не сте пробвали ваканция на палатка, каравана или кемпер, може би това лято е времето, в което да опитате.
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по ПУДОС. Изграждането на водопроводите ще продължи година, имаме готовност да започнем до края на този месец, обясни кметът на Поморие Иван Алексиев: "Проблемът със загубите на вода е много голям.Това..
Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас. Кандидатите са по списък №24, в който са включени средствата към хотелиери, държавни, общински и..
Три министерства- Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели на плажове, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка за следващия туристически..
Броят на автомобилите, които ще извършват таксиметрова дейност на територията на Община Созопол следващото лято, отново ще е 130. Решението за лицензите е на Общинския съвет след бурен дебат, на който присъстваха и представители на бранша. Един превозвач да извършва дейност с един автомобил, а браншът да има думата в разпределянето на..
Данъчните ставки за ресторантьорството и за хляба трябва да се върнат на 20%. Причината е, че тези мерки сработиха в помощ на бизнеса, но не и за потребителите, които така и не усетиха намаление на цената на хляба, напротив стойността му се повиши. На бизнеса трябва да се помага през разходната политика на държавния бюджет. Изключение трябва да се..
Бургас се включва в националния таксиметров протест на 20 ноември. Това съобщи Снежана Никова, председател на браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори за морския град. Причината за недоволството е резкият скок на застраховката „Гражданска отговорност“ за бранша. Повишението е между 300 и 1 000 %, поясни Никова:..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава..
Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за..