Тридневният Национален фестивал на детската книга е градски празник, но и важен форум за бъдещето на литературата за деца. Част от програмата днес е кръглата маса „Литературният герой на съвременната детска и юношеска литература – трансформации и послания“. Форумът е с международно участие тази година.
Представят се 17 доклада на участници -автори и издатели от България, Сърбия, Унгария, Гърция, Турция и Чехия, които вече са отпечатани в двуезичен сборник на български и английски език с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Целта е чрез преглед на конкретни произведения от съвременната детска и юношеска литература да се очертаят тенденциите, свързани с трансформациите на литературните герои и да се анализират моделите на поведение, които закодираните в тях послания изпращат, посочва Росица Петрова, директор на РБ "Сава Доброплодни" и основен организатор на фестивала:
"В докладните се проследяват трансформациите на литературните герои, анализират се моделите на поведение, както и закодираните в тях послания, които се изпращат до децата като се отсяват онези, положителните, които действително помагат да децата в този сложен свят, в който живеем. Те помагат да промяна на издателски политики, дори не тематика и избор на герои и на самите автори. Фестивалът всяка година привлича все повече участници от чужбина, което означава, че програмата, която предлагаме, събитията, които включваме, темите, които разискваме, са интересни, актуални, модерни."
Акцент в програмата на фестивала и тази година са тенденциите в развитието на съвременната детска илюстрация. Няколко са изложбите. В зала „Май” е експонирана изложба на 54 илюстрации от V Международен студентски конкурс „Из приказния свят на Йордан Радичков”, посветен на 95г. от рождението на писателя. Проектът на РБ ”Сава Доброплодни” се реализира с подкрепата на НХА-София. В конкурса се включиха 27 студенти от НХА-София, ВТУ “Св. св. Кирил и Методий“, Художествената академия в Сараево /БиХ/. Председател на журито е професор Виктор Паунов, а Благовеста Нейчева от НХА бе отличена с първото място.
Срещата им с толкова изявени издатели и художници ще има помогне да се посветят в бъдеще на детската илюстрация, смята Росица Петрова.
В ХГ „Димитър Добрович“ е изложбата – илюстрации на Кирил Златков – носител на Националната награда „Константин Константинов”, категория „Илюстратор” за 2023г. За изложбата е издаден и каталог, в които е представена накратко биографията и творческите постижения на Кирил Златков и включените в експозицията илюстрации, което прави ефекта на изложбата още по траен и значим, а художникът по-разпознаваем, не само за специалистите от книжния сектор от България и чужбина, но и за децата и техните родители. Във фоайето на ДТ ”Стефан Киров” е експонирана изложба с творбите на отличените участници в XIII Националeн конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои. В къща „Миркович“ са илюстрациите на Д. Денева по книгата на Цоню Калчев „Пей ми, славею чудесни!“, проект на РБ “Петко Р.Славейков“ – .Велико Търново.
В програмата на тазгодишното издание са включени премиери на най-новите книги на писателите Петя Кокудева, Весела Фламбурари, Силва Налбантян – Хачерян, Гaбриела Георгиева, Слави Стоев, Илка Бирова, Цвета Брестничка, Благой Д. Иванов, Мария Донева, Никола Райков; литературен маратон с писатели и издатели - гости на фестивала в най-големите сливенски училища; представяне на издателства.
"Нашата цел е да представим най-добрите художествени текстове, защото издателите в последните години все по-трудно сякаш открояват такива качествени книги и автори и се насочват към книги, които третират какви ли се проблеми на децата-емоциите, какво ни боли, кого обичаме и други теми, които също са важни, но тези книги са по-скоро помагала, енциклопедични издания, докато детето в ранното си развитие има нужда от литературни герои, с които да се олицетворява, да разбира, че има сходни проблеми с героя за който чете и който вече обича, да сменя моделите си на поведение, така че да има един успешен живот", подчерта Петрова.
Церемония по връчването на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване за 2024г. в различните категории /за цялостен принос, за автор, за илюстратор, за издателство/ ще се състои на 9 май . За шести път ще бъде връчена и награда на детското жури в категория „автор”. За наградите в различните категории са постъпили над 65 номинации като наградите са присъждат след сериозна селекция. Водещи на събитието ще бъдат актьорите Елена Петрова и Руслан Мъйнов. На събитието се очаква да присъства заместник-министъра на културата Амелия Гешева.
Над 60 деца и юноши ще бъдат наградени за участието си в Националния литературен конкурс „Щастието е възможно” и XIII Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои на специална церемония в последния ден на фестивала. В двата конкурса се включиха над 1000 деца от страната и от българските общности в чужбина, което е безспорен успех на фестивала.
Всички прояви включени в програмата на фестивала са безплатни за посетителите.Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..
До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..
Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..
Тече записване за участие в третото издание на Националния фолклорен конкурс ,,С песните на Златка Ставрева”. Той ще се проведе на 25 и 26 април и има за цел да предостави възможност за изява на индивидуални изпълнители и фолклорни колективи от страната. Те ще изпълняват песни от репертоара на странджанската народна певица Златка Ставрева. Заявки за..
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа...
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора...