Тридневният Национален фестивал на детската книга е градски празник, но и важен форум за бъдещето на литературата за деца. Част от програмата днес е кръглата маса „Литературният герой на съвременната детска и юношеска литература – трансформации и послания“. Форумът е с международно участие тази година.
Представят се 17 доклада на участници -автори и издатели от България, Сърбия, Унгария, Гърция, Турция и Чехия, които вече са отпечатани в двуезичен сборник на български и английски език с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Целта е чрез преглед на конкретни произведения от съвременната детска и юношеска литература да се очертаят тенденциите, свързани с трансформациите на литературните герои и да се анализират моделите на поведение, които закодираните в тях послания изпращат, посочва Росица Петрова, директор на РБ "Сава Доброплодни" и основен организатор на фестивала:
"В докладните се проследяват трансформациите на литературните герои, анализират се моделите на поведение, както и закодираните в тях послания, които се изпращат до децата като се отсяват онези, положителните, които действително помагат да децата в този сложен свят, в който живеем. Те помагат да промяна на издателски политики, дори не тематика и избор на герои и на самите автори. Фестивалът всяка година привлича все повече участници от чужбина, което означава, че програмата, която предлагаме, събитията, които включваме, темите, които разискваме, са интересни, актуални, модерни."
Акцент в програмата на фестивала и тази година са тенденциите в развитието на съвременната детска илюстрация. Няколко са изложбите. В зала „Май” е експонирана изложба на 54 илюстрации от V Международен студентски конкурс „Из приказния свят на Йордан Радичков”, посветен на 95г. от рождението на писателя. Проектът на РБ ”Сава Доброплодни” се реализира с подкрепата на НХА-София. В конкурса се включиха 27 студенти от НХА-София, ВТУ “Св. св. Кирил и Методий“, Художествената академия в Сараево /БиХ/. Председател на журито е професор Виктор Паунов, а Благовеста Нейчева от НХА бе отличена с първото място.
Срещата им с толкова изявени издатели и художници ще има помогне да се посветят в бъдеще на детската илюстрация, смята Росица Петрова.
В ХГ „Димитър Добрович“ е изложбата – илюстрации на Кирил Златков – носител на Националната награда „Константин Константинов”, категория „Илюстратор” за 2023г. За изложбата е издаден и каталог, в които е представена накратко биографията и творческите постижения на Кирил Златков и включените в експозицията илюстрации, което прави ефекта на изложбата още по траен и значим, а художникът по-разпознаваем, не само за специалистите от книжния сектор от България и чужбина, но и за децата и техните родители. Във фоайето на ДТ ”Стефан Киров” е експонирана изложба с творбите на отличените участници в XIII Националeн конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои. В къща „Миркович“ са илюстрациите на Д. Денева по книгата на Цоню Калчев „Пей ми, славею чудесни!“, проект на РБ “Петко Р.Славейков“ – .Велико Търново.
В програмата на тазгодишното издание са включени премиери на най-новите книги на писателите Петя Кокудева, Весела Фламбурари, Силва Налбантян – Хачерян, Гaбриела Георгиева, Слави Стоев, Илка Бирова, Цвета Брестничка, Благой Д. Иванов, Мария Донева, Никола Райков; литературен маратон с писатели и издатели - гости на фестивала в най-големите сливенски училища; представяне на издателства.
"Нашата цел е да представим най-добрите художествени текстове, защото издателите в последните години все по-трудно сякаш открояват такива качествени книги и автори и се насочват към книги, които третират какви ли се проблеми на децата-емоциите, какво ни боли, кого обичаме и други теми, които също са важни, но тези книги са по-скоро помагала, енциклопедични издания, докато детето в ранното си развитие има нужда от литературни герои, с които да се олицетворява, да разбира, че има сходни проблеми с героя за който чете и който вече обича, да сменя моделите си на поведение, така че да има един успешен живот", подчерта Петрова.
Церемония по връчването на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване за 2024г. в различните категории /за цялостен принос, за автор, за илюстратор, за издателство/ ще се състои на 9 май . За шести път ще бъде връчена и награда на детското жури в категория „автор”. За наградите в различните категории са постъпили над 65 номинации като наградите са присъждат след сериозна селекция. Водещи на събитието ще бъдат актьорите Елена Петрова и Руслан Мъйнов. На събитието се очаква да присъства заместник-министъра на културата Амелия Гешева.
Над 60 деца и юноши ще бъдат наградени за участието си в Националния литературен конкурс „Щастието е възможно” и XIII Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои на специална церемония в последния ден на фестивала. В двата конкурса се включиха над 1000 деца от страната и от българските общности в чужбина, което е безспорен успех на фестивала.
Всички прояви включени в програмата на фестивала са безплатни за посетителите.Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..