Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историк и водещ от BBC прави филм за съкровищата на Созопол

Снимка: Община Созопол

Професор Бетани Хюз посети Созопол, за да снима епизод от новия сезон на “Съкровища с Бетани Хюз”. Награждаваният историк, автор и телевизионен водещ ще разкаже в него за новите открития на разкопките на мястото, където ще се строи новата автогара в Созопол, за остров Свети Кирик и Юлита, както и за находките от подводната археология в района на пристанището.

Чаровната Бетани Хюз и екипът й беше посрещната от зам.-кмета Андрей Николов. Той й разказа за първите заселници от Гърция по Черноморието и създаването на града-държава – Аполония. Николов направи бърза обиколка на античното богатство, което разкриват археолозите в града. Обърна внимание и на най-новите разкрития на средновековния некропол в непосредствена близост до сградата на общината.

Професор Хюз прояви интерес към тях, както и към острова Св. Кирик и Юлита. Тя сподели, че първият епизод, който е снимала миналата година, е бил посветен на Тракия. От един месец той се излъчва по BBC. Скоро ще бъде възможно да се гледа и по историческите канали. Премиерата на епизода за България е на 24 май.

Вторият епизод ще бъде посветен на средновековната култура и мултикултурните пластове в Созопол, Пловдив и Велико Търново. Сега водещата е посетила и архитектурния обект и некропол в Дебелт.

Предстои при следващото си посещение да обърне специално внимание и на остров Св. Иван. Акцентът ще е върху гръцката колония в Аполония. Идеята е да се направят три серии за България.

„Когато излъчихме първата серия, много хора писаха до BBC и ни казаха, че не са предполагали, че има толкова много съкровища в България“, сподели Бетани Хюз пред зам.-кмета Андрей Николов.

Със съдействието на директора на археологическия музей и на Общинския културен институт Димитър Недев, проф. Хюз отплава до остров Св. Кирик и Юлита. Тя предпочете водния път, за да усети какво са изпитали първите заселници.

На острова водещата показа за зрителите две стъкленици с парфюм, които бяха открити на разкопките на средновековния некропол и монета с образа на бог Аполон, сечена в антична Аполония. Бетани Хюз разказа за първата колония от гърци на Черно море, която е била именно тук.

Тя се впусна и под вода със съдействието на директора на Центъра за подводна археология Найден Прахов. Екипът разгледа и снима находките в района на пристанището в Созопол. Водещата дори извади амфора от морето.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започнаха археологическите проучвания на крепостта Русокастро

Археолозите от Бургаския музей започнаха разкопки в средновековния град Русокастро. През тази година целта им е да се разчисти изцяло северозападната крепостна стена на града, намираща се между замъка и северозападния ъгъл на укрепената площ. „Обектът вече е почти е почистен, работим! Утре предстои да премахнем аварийната си..

публикувано на 01.07.24 в 13:25

Сливен събра любители и собственици на американски возила

Сливенското летище „Бършен“ събра днес собственици и любители на американски возила-редки и екзотични автомобили, мотори, пикапи, джипове и други от всички епохи. Стартът на събитието даде заместник-кметът по икономическото развитие инж. Стоян Марков, който бе сред гостите. Той приветства с „Добре дошли!“ организаторите, участниците и гости на..

публикувано на 30.06.24 в 16:05

Росина Генчева представя дизайнерски огледала в Бургас

"Огледалце, огледалце, кажи коя е най-красива на света?", попитала мащехата огледалото, а отговорът не й харесал. Огледалото освен образа ни, отразява и самооценката ни. Превърнало се е във важна част от бита ни без която не можем. Изложба на дизайнерски огледала дава нова интерпретация на традиционния аксесоар. Росина Генчева е създател на..

публикувано на 30.06.24 в 09:02

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

Днес е втория ден от първото издание на Палеоуикенд в Бургас. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия назад. Ще научите интересни неща за видовете фосили, динозаврите, произхода на африканската савана и още много. Савани с жирафи, слонове и маймуни: Палеофест в..

обновено на 29.06.24 в 07:50

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43