Проект "Моят роден край в семейните спомени" се осъществява от ученици от средно училище „Христо Ботев“ в Айтос и с помощта на Регионалния исторически музей – Бургас. Целта е да се осветлят интересни факти, свързани с историята на населените места в региона.
Проучванията се правят от учениците със съдействието на техни преподаватели и представители на музея. Извършват се поредица от занятия, а също и събирателска работа за селектиране на устна информация, записки, краеведски бележки и снимки, повече разказва учителят по история Николай Димитров:
"Целта ни е децата да научат повече за своите родни места. Те проучват историята на селата Тополица, Мъглен, Пирне, Дрянковец, Поляново. Срещат се с възрастни хора и записват техните спомени, издирват снимки от миналото, проучват историята на селищата. Те проучиха и архива на един айтоски краевед, който получихме в края на миналата година. В него има автентични документи, които разказват за Васил Левски - дали е бил в Айтос, дали е създал революционен комитет, тъй като има легенди за това? Изследването на децата е публикувано във вестник "Черноморски фар", предстои да бъде отпечатано и и това за село Тополица. Шест деца участват в дейностите по този проект и го правят с голям интерес и старание!"
Проектът продължава до края на тази учебна година, като от училище „Христо Ботев“ в Айтос се надяват съвместната работа с Регионалния исторически музей да продължи отново през септември.
повече може да чуете в звуковия файл:Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..