Архитектурният проект на сградата на бъдещия Факултет по фармация ще бъде представен на 22 май от 11:00 ч. в аулата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, съобщават от лечебното заведение.
„Архитектурното бюро, което спечели обществената поръчка за изготвяне на проекта, ще го презентира пред Академичния състав на университета. Каним фармацевтите и всички желаещи също да присъстват, за да можем след това да дадем зелена светлина на процедурата по неговото създаване”, каза ректорът проф. д-р Христо Бозов, дм.
Сградата на Факултета по фармация ще се намира между корпус „Mедицински науки” и общежитие N3. Тя ще е на 5 етажа, с 13 000 m² разгъната застроена площ. В нея ще има учебни зали, лаборатории, аптека, симулационен център, а в отделно крило - библиотека.
„В лабораториите ще се синтезират различни лекарствени продукти, а аптеката ще е и база за част от обучението на студентите по фармация. В едно от крилата ще бъде позиционирана голяма библиотека, чийто книжен фонд ще бъде дигитализиран. Тя ще използва най-модерните технологии, за да могат студентите от целия университет да се радват на една от най-иновативните библиотеки в Европа”, допълни проф. Бозов. В сградата ще се намира и симулационен център за студентите по медицина и здравни грижи. А на първия етаж ще има нов модерен студентски център.
„Мислим за изграждане на ботаническа градина, защото за обучението на студентите по фармация са необходими различни лечебни растения и билки. Тя ще бъде отворена и за гражданите, и гостите на университета от Бургас и страната”, поясни проф. Бозов.
Изготвянето на архитектурния проект, който ще бъде презентиран, е финансиран от Министерството на образованието и науката с отпуснати целеви средства. От университета се надяват през следващата година да бъдат гласувани средства и за самия строеж. Техният размер ще стане ясен, след като техническият проект бъде одобрен и се направи количествено-стойностна сметка.
„За строежа ще разчитаме на подкрепа от държавата, от Община Бургас и от частни дарители, защото това ще бъде една много ценна придобивка за града. Освен обучението на студенти по фармация и запълването на недостига на фармацевти в аптеките, това ще допринесе за отварянето на нови, сред които и денонощни. Недостигът на последните е голям проблем в Бургас и в цялата област, особено през летния сезон”, заяви проф. Бозов.
Намеренията на ръководството на университета са Факултетът по фармация да приема по около 50 студенти на година, които ще се обучават за магистър-фармацевти. Приемът ще става с изпити по биология и химия.
„Разбира се, първо трябва да преминем през всички процедури, които включват: оценяване от Националната агенция по оценяване и акредитация, положително становище от Министерския съвет и накрая от Народното събрание. Предстоят ни важни стъпки, затова се надяваме на подкрепа от цялата бургаска общественост и от всички институции”, призова проф. Бозов.
Близо 1000 ученици от цялата страна взеха участие в четвъртия Национален фестивал по утринна гимнастика в Ямбол. Десетки младежи се включиха и в инициативата „Спортувай с президента“. Повече от 50 ученически отбора от всички краища на страната се включиха турнира по утринна гимнастика. С всяка изминала година участниците стават все – повече, уточни..
Международният литературен и филмов ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф“, за четвърти пореден път ще отличи победител, избран чрез онлайн вот на публиката. Общо 4 979 читатели и зрители гласуваха в сайта на сдружението за най-добрите от 20 номинирани творби в категориите „Български..
Адриана Ангелова, Муса Кадир, Сияна Васелич и Юлиян Калинчев от школата по изобразително изкуство към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас с ръководител г-жа Трайкова спечелиха бронзови отличия от международен конкурс за детска рисунка, проведен в Турция. В надпреварата участваха 3750 деца от 27 държави, които изпратиха общо 4100..
Само за броени години старите изоставени сгради в края на Бургас, се превърнаха в модерен учебен кампус на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации. Тя е с оборудвани с последна техника класни стаи, широки спортни площадки, общежитие и най-вече учители и ученици, които заедно успяват да приложат всички съвременни методи на..
Петя Петрова напуска Регионалното управление на образованието в Бургас. От днес тя не е начело на образователната структура в морския град, потвърди самата тя в пост в профила си във фейсбук. Тя пое РУО преди три години след спечелен конкурс. Преди това бе зам. директор на Немската езикова гимназия в Бургас. Петрова ще работи в Института по образование..
Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" отбелязва днес по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в пространството около него, училището представя по атрактивен начин своите специалности. В програмата на събитието бяха включени дейности..
19 отбора от 10 университета ще се включат в 37-мата Републиканска студентска олимпиада по програмиране, която започва днес в Бургас. В надпреварата участват отбори от университети, където се изучава информатика и програмиране. Домакин е Свободния университет. Олимпиадата е единствено национално състезание по програмиране за студенти. То е..
Петя Петрова напуска Регионалното управление на образованието в Бургас. От днес тя не е начело на образователната структура в морския град, потвърди самата..
Само за броени години старите изоставени сгради в края на Бургас, се превърнаха в модерен учебен кампус на Професионалната гимназия по компютърно..
Близо 1000 ученици от цялата страна взеха участие в четвъртия Национален фестивал по утринна гимнастика в Ямбол. Десетки младежи се включиха и в..