Сметосъбирането и паркирането бяха водещите теми по време на традиционната среща с туристическия бранш в Созопол. Сред предложенията на хората бяха ограничаването на по-високите тежкотоварни автомобили в стария град, както и обособяването на градска тоалетна. Друго предложение беше да се следи повече и да се налагат глоби на нарушителите, които не изхвърлят правилно отпадъците си.
По време на срещата хората посочиха най-натоварените точки за паркиране в Созопол. Част от тях дори бяха категорични, че ще е по-добре старата част на града да бъде ограничена за автомобили:
"Кръстовището на "Черно море" - там от лявата страна на това кръстовище има паркирани автомобили, които изключително много затрудняват видимостта. Половин час съм чакала, за да свия наляво. Нямаше полицай, който да регулира там движението. Не се ли предвижда таксиметровите автомобили да бъдат преместени от другата страна - там, където си бяха преди. Имаше видимост на това кръстовище. Или пък да се паркират успоредно на тротоара, за да не затрудняват толкова много тази видимост."
"Черно море" е изобщо най-големият проблем в целия град. "Черно море" е тапата, там трябва да има наистина полицай".
"Ние сме наясно, че тези хора, които идват не искат да гледат боклуци в града, а пък в същото време ги произвеждаме. След като ги произвеждаме тези боклуци, ще си носим отговорността. Ако на всичките ни раздадат по два казана - да ни дадат и да минават да ги събират, както преди беше."
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев обясни, че се обмисля част от подземните контейнери да бъдат премахнати. "Например до бившата стара поликлиника в стария град - тези контейнери. Също място, което обмисляме е премахването на контейнерите в центъра на града, до пощата. Това са двете места, които според мен и според екипа ни би трябвало да се махнат и в района на хората да се раздадат индивидуални казани", обясни той.
Записи от монтираните видеокамери, в близост до подземните контейнери показват, че те не се ползват правилно. Кметът посочи като пример, че в един от тях е намерен дори и 80-литров бойлер.
Той допълни, че от три години се работи по проект за изграждане на компостираща и сепарираща инсталация на депото за битови отпадъци между селата Равадиново и Атия. "До около година ние това ще го направим и ще съумеем да обезпечим може би около 40 % - 50 % намаление на приема на отпадък в депото. До година и половина се надявам и инсталацията за пиролизно оползотворяване на отпадъка да заработи", допълни кметът.
В момента се провежда и информационна кампания сред собствениците на ресторанти в Созопол, свързана с локалните сметища около контейнерите за подземно депониране на отпадъци. "Как, защо и кога ще минава автомобилът и по какъв начин. Все още не сме обходили всички, защото са сезонни обекти и не са всички хора тук", допълни зам.-кметът Андрей Николов.
Друга идея, която се обмисля е изграждането на подземен паркинг на мястото на бъдещата автогара в града. Това обаче зависи от доклада на археолозите, които в момента проучват района.
Очаквайте подробности!Със символична „първа копка“ днес в Средец беше даден старт на проекта за нов Дом за стари хора, който предвижда както ново строителство, така и реконструкция на съществуващи сгради. Домът ще осигурява грижа за общо 45 потребители и ще бъде оборудван с ново обзавеждане и фотоволтаична система за собствено потребление. На събитието присъстваха..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оттам уверяват, че при подобряване на метеорологичните условия ремонтът ще продължи и забавянето няма да повлияе на крайния срок за..
Мъже от доброволния отряд на Община Болярово бяха обучени как да реагират при горски пожари по време на Деня на отворените врати в противопожарния участък в града. Те получиха указания за безопасност, екипировка, основни тактики за гасене и поведение на терен, с цел по-добра подготовка при бъдещи инциденти. Главен инспектор Николай Георгиев, началник..
Много млади хора се насочват към по-добре платени професии, дори когато те не съвпадат с мечтите им, показва дискусията на трудовата борса в Бургас. Основен мотив за този избор са възможностите за бърза реализация и финансова стабилност, които често липсват при желаната от тях кариера. В Международния младежки център се проведе трудова борса за..
В Бургас започна дезакаризацията и въздушна ларвицидна обработка на зелените площи. Заради дъжда и вятъра през седмицата, предварителният график е бил променен, като в момента се наваксва и се работи, съобщи управителят на "Дезинфекционната станция" Нели Бойчева. Вчера и днес с дрон се обработват терени около Атанасовското езеро. Пръскането срещу..
Съюзът на ландшафтните архитекти в България ще се представи за пръв път с експозиция на националната изложба на цветя „Флора Бургас“, която ще бъде открита на 26 април, съобщиха от регионалното дружество. Ще бъдат представени проекти, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година. По време на 40-то издание на „Флора..
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..