Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През това лято:

Центърът по подводна археология продължава с проучванията на пристанището на Созопол

Археолозите ще работят и край Несебър и Китен

Център за подводна археология започна новият археологически сезон в акваторията на о. Св. Св. Кирик и Юлита, Созопол. Проучванията там се провеждат за трета година, защото пристанището там е многослоен археологически обект с материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранна бронзова и късно халколитна епохи. Мястото е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през 20 век, каза директорът на Центъра д-р Найден Прахов: 

"Тук е натрупан много богат пласт архефакти още от създаването на Аполония Понтика до ден днешен. Открити са и две праисторически селища, които ние също проучваме. Едното е от трето хилядолетие преди Христа, а другото е от пето хилядолетие преди Христа. И двете са много добре запазени, с много артефакти и запазени конструкции на сградите. Проучванията тук са по проект финансиран от Министерството на културата. Повечето обекти не са на голяма дълбочина - на 4 -5 метра е морското дъно, но самият културен пласт е много дебел - близо 5 метра, така че ние правим един изкоп в дъното, което е едно сериозно предизвикателство, техническо и като теренен археологически подход. Не знам в света да има подобен тип проучвания и където сме ги представяли са предизвиквали голям интерес!"  

 

Преди няколко дни, работната площадка на изследователския кораб „Христина“, с който се правят проучванията е посетена от британския историк проф. Бетани Хюз. Тя е известна като водещ на популярното телевизионно предаване "Съкровищата на света", излъчвано по Viasat History и засне нов епизод от поредицата си. Интересът и е провокиран от изключителния подводен археологически комплекс, който се намира на  дъното на созополското пристанище и който екипът на Центъра по подводна археология вече трети пореден сезон проучва. 



Учените от Центъра за подводна археология в Созопол работят и по още подводни обекти, които крият много интересни артефакти. Планирано е недеструктивно проучване на Северното Черноморие, което все още представлява "бяло петно" на българската археологическа карта, но крие огромен потенциал. Продължава и проучването на потънал кораб в южния залив на Китен, като и на потъналата част на древна Месамбрия. 

Според д-р Прахов тепърва ще бъдат правени много археологически открития в Черно море, което е изпълнено с добре запазени образци от древността до днес. Покачването на морското ниво след последния ледников период и високият интензитет на седиментация, която покрива и опазва обектите, превръщат Черно море в съкровищница за световната подводна археология. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..

публикувано на 27.07.25 в 13:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00