Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да отглеждаш зеленчуци с вкуса от детството на село

Снимка: Даниела Костова

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика, лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци?  За да потърси отговори на тези въпроси, кореспондентът ни Даниела Костова посети ямболското село Ханово. 
На гости на сме на Ива и Георги, тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са избрали родното село на Георги –Ханово за да създадат своята зеленчукова градина, такава каквато трябва да бъде според техните разбирания.
В Дания се занимават с коренно различни неща. Той е професионален шеф-готвач в ресторанти със звезди "Мишлен", а нейната професия е ландшафтен архитект. Резкият завой направили първо от любопитство, второ – с голям ентусиазъм и трето, но не на последно място: "С идеята да направим някаква промяна, да мислим извън кутията", обяснява Георги.


В момента градината им е три декара, а  до скоро тук  е била ливада. "Навсякъде около нас беше поляна със смесени треви, която в началото просто окосихме. Сложихме кашон навсякъде, който се разгражда, а съответно тревите под него също се разграждат и стават на храна за микроорганизмите. Отгоре сме насипали 15 см компост и слама за пътеките. Разчитаме да отглеждаме здрава почва и оттам нататък растенията да имат добър имунитет"
"Отглеждат сезонни зеленчуци по технология, щадяща почвата - без оран, копане, обработки, фрезоване. За пестициди и химични торове и дума пък не може да става. казва Ива. "Сеем само нехибридни, стари сортове, които да ни напомнят на вкуса от детството на село. Дълго търсихме и правихме подбор на семена за домати, пипер, краставици....
  

Има ли регенеративното земеделие бъдеще в нашата страна, където торенето и пръскането са сред най-популярните операции.
 "Моето лично мнение е, че до четири-пет години това ще стане преобладаващата част земеделие", казва Георги. "Когато виждаш резултатите, виждаш и смисъла. От една страна за природата и за нас, хората, от друга – добивът, вкусовите и хранителни качества са по-добри спрямо това да се обработва земята по конвенционален начин", добавя Ива. 
Двамата  се включват и в инициативата на община Тунджа „На гости на Тунджа". В тяхната градина ще идват групи деца на различна възраст. Вратите на фермата им са най-широко отворени за най-малките. За тях са подготвили и опитно поле, в което децата да засаждат семенца с помощта им. Чакат ги и много изненади, игри и забавления.
Чуйте повече в репортажа.
Снимки: Даниела Костова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Йордан: Трябва да се молим Бог да ни засили вярата и да ни спаси

В големите храмове в Малкотърновска околия ще има празнични служби, по-малките също  ще бъдат отворени, за да могат хората да запалят свещ и да се помолят, каза архиерейският наместник на региона отец Йордан Петров. Църквите са в добро състояние обясни той и подчерта, че се прави необходимото да бъдат поддържани. И тук, както в повечето..

публикувано на 25.12.24 в 10:30

Над 6000 лева бяха събрани на коледна проява в село Роза

Над 6000 лева бяха събрани само за няколко часа на поредния четвърти Коледен концерт и базар „За една по-светла Коледа – Път към дома“ в село Роза. Н ад 500 души си закупиха сувенири, сладки и солени изкушения, вкусна скара и много други продукти. В концертната част взеха участие самодейци, Танцов състав „Усмивка“, Марио Михайлов, коледарски групи,..

публикувано на 25.12.24 в 09:30

Коледарски буенек в Ямбол

И тази  година на връх Рождество в Ямбол се организира голям Коледарски празник, в който десетки групи се надпяват и надиграват. Единствено в Ямбол коледарите не само пеят и благославят, но и танцуват.  Началото е около 10:30 часа около централния кооперативен пазар. По тази причина движението на автомобили ще бъде спряно по ул. „Индже войвода“ в..

публикувано на 25.12.24 в 08:35

Църковното настоятелство при храм "Св. Николай Чудотворец" организира безплатен обяд за хора в нужда

Коледен безплатен обяд за социално слаби хора организира Църковното настоятелство при храм "Св. Николай Чудотворец" в комплекс Меден рудник. Инициативата ще се осъществи съвместно с Ваня и Валентин Куртеви и кафенето при спортна зала "Никола Станчев" от 12 часа.  Празничната трапеза ще бъде благословена и осветена от Архиерейския наместник на..

публикувано на 25.12.24 в 08:30

Над 3 600 са имениците в община Сливен днес

На  Рождество Христово в община Сливен имен ден имат 3 651 души.  Името Христо носят 1528 мъже. Христина са 446 жени. Жителите на Сливен с името Христин са 7. Една дама в общината е Христалина. 6 души носят името Христофор. 307 са мъжете с име Кристиян, дамите Кристияна са 58. Кристиан носят името 131 души, а Кристиана – 53. Крисиана са 6 дами. Ицо са..

публикувано на 25.12.24 в 08:16

Коледари наричат и пеят за здраве, те носят вестта за раждането на Божия син

На Коледа според традицията не се работи. Сутринта, празнично пременени, всички семейства отиват на тържествена празнична литургия в църквата и се поздравяват с „Честито Рождество!” После всяко семейство се събира около тържествената Коледна трапеза и отговява от постите с печено прасе, което мъжете са заклали предния ден. Стопанките..

публикувано на 25.12.24 в 08:00

Християните празнуват Рождество Христово

С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово. Това е  един от най-големите църковни празници, на който се чества рождението на Божия син Исус Христос.То е описано в евангелията на Лука и Матей- библейски книги от Новия завет. Според народните традиции днес не се работи, всички ходят на църква за тържествената..

публикувано на 25.12.24 в 07:44