В навечерието на 24 май ви срещаме с наследници на Поп Георги Стоянов. Родолюбецът е дарил своя къща, за бъде основано първото българско училище и църква в Бургас. Негова инициатива е обособяването на площада "Св. Св. Кирил и Методий". Именно там се срещаме със семейство Пренерови, които са потомци на Поп Георги Стоянов.
Семейство Пренерови живеят със спомена и историята за пра-дядото на малкия Виктор и на баща му Светозар.
С Виктор, Светозар и Татяна се срещнахме на именития бургаски площад, кръстен на Солунските братя. Заедно с храма и училището, инициатор за обособяването им е Поп Георги Стоянов. Светозар Пренеров е негов пра-внук от страната на неговата баба. Той ни разказа историята на дееца:
„Той е роден 1810 година в Звездец, Малко Търново. Завършва гръцко училище. Българско не е имало. След това, той е бил много честен и отговорен човек, го избират да отговаря за финансите на епархията в Созопол, където се замонашва и става поп. Идва в Бургас и създава сдружение, чиято цел е да се изгради българско училище и църква, тъй като до тогава не е имало. Той дарява своята къща, която се е намирала на този площад. В едната стая става килийно училище, в другата – църква. Поп Георги умира малко преди Освобождението на България, не успява да я види освободена…Поп Георги Стоянов е имал четири сина и пет дъщери и въпреки това е дарил своя дом за обособяване на училище, трябва да черпим пример от такива хора.“
Виктор е малкият син на родителите - Светозар и Татяна. Той е ученик в четвърти клас в училището на своя пра-дядо:
„Ами аз знам още от първи клас за поп Георги. След училище се събирахме доста деца на пейката пред училището, развеждах ги до църквата и им показвах паметника на пра-дядо. Те не ми вярваха.“
Виктор вече има план за своя живот – иска да бъде адвокат и да защитава хората, държи на справедливостта. Все още не знае дали ще остане в училището на своя пра-дядо след седми клас, но държи да каже на своите връстници:
„Трябва да се помнят хората, които са вършили добро дело. Да учим и да ги помним като добри хора!“
Тази година е и 155-ата годишнина от основаването на училище „Св. Св. Кирил и Методий.“ Майката на Виктор – Татяна, е начална учителка именно там. Тя е знаела за историята на Поп Георги Стоянов, но въпреки това твърди, че до някъде било късмет, че е имало свободна позиция точно в това учебно заведение:
„Горда съм, че съм тук, и че и аз допринасям към училището. Казах на директорката за това, че наследници учат тук наскоро, при подготовката за училищния вестник, който се издаде по повод 155 години. Буквално ѝ казах в коридора.“
Татяна е избрала да запише Виктор в училището на пра-дядо му заради богатата история, доброто име на учебното заведение и удобната локация.
Бивши и настоящи възпитаници на учебното заведение са голяма част от фамилията Пренерови, сред които и Карина и Валери – племенници на Светозар.
Повече за историята на семейството, на Поп Георги Стоянов, както и за поминъка на родолюбеца, в звуковия файл:
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..