Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 май:

Проф.Галя Христозова: Книгата е най-добрият учител, съветник и приятел

Приключи в Рим втората среща по проект „Дигитална трансформация в обучението по български език и литература 4.0“

Втора среща по проект „Дигитална трансформация в обучението по български език и литература 4.0“ събра представители на български училища в Рим. Те са общо 396 в света. Това е наложило да бъде направен анализ, който е след проведена анкета сред преподавателите -  от какви учебни материали имат нужда в тези училища.  

Проектът е по програма „Еразъм+“ и е в партньорство с училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, „Аз Буки Веди“ в Кьолн, училището в Будапеща и българското училище „Кирил и Методий“ в Никозия. Водеща организация и по проекта, и на обучението е БСУ, обясни ръководителят проф. д.п.н. Галя Христозова:

„Всъщност това означава да подпомогнем с електронни ресурси обучението по български език. Както е ясно това поколение „Z“ е преди всичко екранно поколение, информацията, която получава да е през екрана. Това означава да не изоставаме и да вървим в крак с интересите на децата. Основната ни цел в Рим беше да обучим нашите партньори по какъв начин да изработват сами тези дигитални материали. 

Срещата ни и обученията бяха много полезни, защото те са свързани с всички новости, които могат да се използват. До повечето от тях има безплатен достъп. Много лесно могат да се изработят от самите учители. 

Концентрираме се върху работа с деца, за които българският език е втори. Има много ученици, които не знаят нашата азбука, нито в семейството се говори на български език, но родителите държат по различни поводи децата им да учат нашия език. Една част от тези семейства, които живеят в чужбина искат децата им да бъдат подготвени в случай, че децата им се приберат в България, както и да могат да положат нужните изпити, от които зависи тяхното образование. 

Голяма част от преподавателите, които преподават български език са завършили начална училищна педагогика или българска филология. Направи ми впечатление, че преподават много сърцато. Имат три пъти по-малко часове от колегите им в България. Наблюдавахме как се преподава, какво старание влагат децата, както и техните родители.
Проектът ще продължи до 2026 година, а финалната ни среща ще бъде в Будапеща“, допълни проф.Христозова. 

Още една тема коментира тя. Как се е променил българският език през последните няколко години, какъв е той в социалните, вестникарските и електронните медии.



„Ние преподаваме български книжовен език в университета, но този език „живее“ във вестниците, в електронните медии, и в радиото, и в телевизията. Интересуваме се от това дали този език българският книжен или е някакъв друг език. Направихме проучвания и имаме книжни издания по темата. Този език дава отражение върху всяко следващо поколение. Децата четат, слушат, гледат и попиват онова, което се говори ежедневно. Във всяко едно време езикът е отражение на културата. Понякога в стремежа си за оригиналност дори е неразбираем. 


Езикът, който се употребява в публичното пространство от политици, журналисти е много важен и трябва да бъде прецизиран. Наблюдението ми показва, че журналистите проявяват по-голямо уважение към езика.

В такъв празничен ден като днешния искам да отправя послание - четете! Може, който знае, защото колкото повече знаеш, толкова повече можеш да се реализираш добре. Четящият човек е друг духовен свят. Това ще ви отвори очите, нови хоризонти, ще ви даде шанс да правите онова, което би било полезно и интересно за вас. Книгата е най-добрият учител, съветник и приятел на всеки един човек, на мен ми се да бъде така.“

Чуйте повече в двете интервюта. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Галин Цоков по време на лекцията му пред студенти в Бургас.

МОН поиска между 15 и 20% ръст на учителските заплати през 2025 г.

Увеличение на учителските заплати с 15% до 20% през 2025 година е поискало Министерството на образованието и науката от Министерството на финансите в рамките на обсъждания на проекта за държавен бюджет за догодина. Това съобщи министърът на образованието проф. д-р Галин Цоков в Бургас, където днес изнесе лекция на тема „Образование 5.0“..

публикувано на 04.11.24 в 17:28
Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков

Просветният министър ще изнесе лекция в университет "Проф. д-р Асен Златаров"

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков ще изнесе лекция в Бургас на тема "Образование 5.0", с което се включва в инициативата "Един академичен час". Пред студенти от университета "Проф. д-р Асен Златаров" министърът ще представи как се развива образованието в Европа и по света,  и ще коментира основни предизвикателства пред нашата..

публикувано на 04.11.24 в 08:12

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

публикувано на 04.11.24 в 07:44

Над 700 абсолвенти получиха дипломите си от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..

публикувано на 02.11.24 в 14:41

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..

публикувано на 01.11.24 в 12:34

Айтоски ученици продължават да проучват родния си край

Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..

публикувано на 01.11.24 в 09:10

Над 120 са новоназначените учители в Бургас, които днес бяха отличени /СНИМКИ/

По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит.  Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..

обновено на 31.10.24 в 15:29