Лекция на тема „Славянските азбуки – между България и Византия“ ще бъде изнесена на 30 май, четвъртък, от 19:00 ч. в КЦ „Морско казино“ – Бургас, в зала „Георги Баев“.
Гост-лектор ще бъде дин. Димо Чешмеджиев – професор в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Проф. Чешмеджиев е световно признат учен, изнасял лекции в Сорбоната в Париж, Лисабон, Рим, Киев, Краков, Венеция. Той е тесен специалист по въпросите за светите братя Кирил и Методий и техните ученици, както и със средновековните владетелски култове.
Настоящата тема е свързана с един изключително важен, но и доста политизиран напоследък въпрос – този за славянските азбуки. Затова даваме дума на най-големите специалисти по темата, за да получим максимално обективна информация.
Първата славянска азбука е създадена във Византия, от двама византийци, независимо от етническия им произход, за целите на византийската политика. Ясно свидетелство за това е знаменитото място в гл. ХІV на Пространното житие на Константин-Кирил Философ (ЖК).
В днешно време (почти) никой вече не се съмнява, че първата славянска азбука е глаголицата, създадена заради т. нар. Моравска мисия. В този начален етап от развитие на първата славянска азбука, България няма отношение към нея. Към 862/863 г., когато се създава глаголицата, тя все още е езическа държава и няма нужда от азбука.
Глаголицата се появява в България след разгрома на византийската мисия в Моравия. Тогава в България пристигат някои от учениците на Кирил и Методий – Климент, Наум и Ангеларий по Дунав до Белград, а останалите през Венеция. В България, учениците на Кирил и Методий са приети радушно от българския владетел Борис І. Създадени са два големи просветителски и книжовни центъра - в Североизточна и в Югозападна България, носеща тогава българското име Кутмичевица (дн. република Северна Македония и Южна Албания). Просветителската и книжовна дейност е съсредоточена главно в различни манастири и църкви – в Плиска, Преслав, Равна, Черноглавци, Варна, Охрид и край него, Белград (дн. Берат, Албания), Главиница, Брегалница. Като проповедник в Югозападна България е изпратен Климент. В Североизточна България тази длъжност изпълнява Наум. След като през 893 г. Климент е ръкоположен за епископ, на неговото място като проповедник и учител е назначен Наум.
Климент подготвя около 3500 души за духовници, които след 893 г., когато се сменя литургичния език в България, ще заемат своите свещенически длъжности в многобройните църкви. В процеса на въвеждане на славянската литургия в Българската църква, в България се създава и нова славянска азбука, наречена по-късно на името на Константин-Кирил Философ - кирилица. Според класическата историография, това е направил Климент Охридски.
В същото време, вече не може да се поддържа идеята, че глаголицата се разпространява главно в югозападните предели на Българската държава, а кирилицата – в Северозападна България. Епиграфският материал категорично опровергава мнението, че глаголицата не е била позната в Североизточна България, че е била разпространена единствено в югозападните области, което е една несъмнено политическа теза!
Във връзка със строително-ремонтни дейности на ул. „Уилям Гладстон“ в участъка от ул. „Васил Левски“ до бул. „Сан Стефано“ от днес /10 април/ до 9 май в часовия диапазон от 9 до 16 часа, поетапно ще се затварят за движение отделни участъци от ул. „Уилям Гладстон“, съобщават от община Бургас. Временно затворена за автомобили днес ще е и..
Безплатни фиданки за засаждане предостави Държавно горско стопанство Сливен на гражданите и гостите на града. Дръвчетата са отгледани в едно от най-старите в страната горски разсадници в местността „Абланово“ в Сливенската планина, който тази година навършва 130 години от създаването си. Лесовъдът Стефан Джангозов, който отговаря за разсадника..
Над 43 км. речни корита, дерета и отводнителни канали в урбанизираната територия почиства по график Община Бургас . Целта е да се увеличи и поддържа хидравлична проводимост на водните течения, поясняват от местната администрация. Под постоянен мониторинг са и всички отводнителни канали чрез страницата ИСУВ на платформата Smart Burgas. При..
Ремонтът на моста до Черноморец е планиран от години поради опасността от пропадане. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата, но от постоянната смяна на правителства през последните години, резултат до този момент няма. Това, обаче, е на..
Близо два милиона и петстотин хиляди лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени за реформиране на Дома за стари хора в село Воден. Договорът за изпълнение на строително-ремонтни дейности в рамките на проект № BG-RRP-11.010-0047 – „Реформиране на дом за стари хора с. Воден, община Болярово, чрез извършване на..
В поредна благотворителна кампания се включва Областна администрация Бургас. След успешната кампания за изграждането на църква в бургаското село Драганово, сега администрацията започва да набира средства за манастира в средецкото село Голямо Буково. Той е строен през далечната 1200 година. Манастирът е единственият в Странджа, който е действащ и днес..
Лятото наближава и много ученици от Ямболско, Сливенско и околните места започват да се чудят как да оползотворят свободното време през ваканцията. Ако искаш да спечелиш първата си заплата и да добиеш ценен опит, Лидл България предлага варианти за ученици през юли и август. Първата практикантска програма в складовата база на веригата в с. Кабиле е..
Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в..
Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас. Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров. На..
Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на..