Министър-председателят Димитър Главчев и новият посланик на Турция в България Мехмет Саит Уянък предстои да посетят в близките дни българо-турската граница при ГКПП „Малко Търново“ заради проблема с тежкия трафик и задръстванията. Това беше договорено на днешната среща в Министерския съвет, във фокуса на която беше необходимостта от съвместни координирани усилия за модернизация и оптимизация на граничните контролно-пропускателни пунктове. В разговора участваха също вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова, заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров и директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов.
В хода на срещата беше акцентирано върху належащата нужда да започне активно обсъждане на темата, включително на експертно ниво, с оглед на сериозната натовареност на границата. По данни на Агенция „Митници“ за последните 5 години трафикът, който минава от Турция през България се е увеличил с 50%, като прогнозите са тази тенденция да се запази и занапред. Наред с това към момента ГКПП „Капитан Андреево – Капъкуле“ е вторият най-натоварен граничен пункт в света, с перспективата да заеме първото място. За да бъдем подготвени, са нужни съвместни усилия и координация за постигане на най-добри резултати, отбеляза премиерът Главчев.
В рамките на срещата министър-председателят Димитър Главчев изтъкна приятелските отношения между България и Турция и отличното взаимодействие като съюзници в НАТО и като добри съседи. Премиерът пожела успешен и ползотворен мандат на посланик Мехмет Саит Уянък. Главчев благодари също така за мерките, които турската страна предприема за ограничаване на нелегалната миграция. Министър-председателят акцентира и върху позицията на България на европейско ниво в подкрепа на запазването, разширяването и интензифицирането на всички канали за комуникация между ЕС и Турция. На срещата беше посочен също потенциалът за разширяване на двустранното сътрудничество в сфери като икономика и инвестиции, отбрана, енергетика и туризъм.
В повечето райони днес ще е предимно слънчево. В Югозападна България и планините ще се развива купеста облачност и на места ще превали. Ще духа до умерен, в Югоизточна България временно силен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, за София - около 31°. В планините ще преобладава слънчево време. В следобедните..
Несебър празнува на Голяма Богородица. Празникът започва в 09:00 часа в Храм „Успение Богородично” с тържествена света литургия. Час по-късно пред крепостните стени ще има Ритуал по издигане на националния флаг. От 18:30 ч. в Южния парк е детският празник с цирк „Балкански“; а от 20:00 ч. на площад „Жулиета Шишманова“ — детска театрална..
Временно се променя маршрута на линия № 6 в посока кв. „Рудник“. Това се налага заради строително-ремонтни дейности, информира „Бургасбус“. Промяната влиза в сила днес. Автобусите ще се отклоняват по ул. „Кирил и Методий“ – ул. „П. Р. Славейков“ – ул. „Жечка Карамфилова“. Спирка „Яна Лъскова“ временно няма да се обслужва. Общественият транспорт ще..
Националният възпоменателен събор „Петрова нива“ предстои тази събота, 16 август в едноименната местност. Тук преди 122 години е взето решението за избухването на Преображенското въстание, което да подкрепи избухналото по - рано в Македония Илинденско въстание. Тържествата отново ще преминат под патронажа на президента на Република България..
До часове се очаква да бъде отменено бедственото положение в сунгурларското село Скала. Това каза кметът на общината Димитър Гавазов. „Нощта беше спокойна. Към този момент пожарът е локализиран. Няма действащи огнища. Има пожарни, които пазят от ново възобновяване на фронта. Чакам до обяд, ако всичко е нормално, следобед ще бъде отменено..
В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация в ж.к. „Братя Миладинови“ и ж.к. „Зорница“, по информация на общинската администрация. В „Братя Миладинови“ временно се затваря ул. „Струма“ в участъка между ул. „Одрин“ и ул. „Дрин“. Ограничението обхваща периода от 13:00 ч. на 14 август..
Екип на БЧК - Бургас е оказал първа долекарска помощ и психосоциална подкрепа на евакуираните снощи жители от сунгурларското село Скала. В такива случаи има и логистична подкрепа за пострадалите хора, която е под формата на храна и вода. Това обясни за общественото радио Виолета Радева, директор на областната организация на БЧК. Как се..
В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация в ж.к. „Братя Миладинови“ и ж.к. „Зорница“,..
Националният възпоменателен събор „Петрова нива“ предстои тази събота, 16 август в едноименната местност. Тук преди 122 години е взето..
Петима младежи, помагали при гасенето на пожарите край Сунгурларе, са били приети днес от министър-председателя Росен Желязков в Министерския съвет...