Най-голямото индивидуално отличие в брейка и тази година е за бургазлийката Пламена Георгиева. C танцов псевдоним Bgirl Fire Bird, тя е вече двукратен шампион в категория девойки до 18 години от Световно първенство по брейкинг „World Kidz Breaking Champion“. Тази година турнирът се проведе в град Любляна, Словения.
В категорията на Пламена претендентите бяха над 60. Но с голяма лекота на движенията и самочувствие тя надигра съперничките си в три последователни батъла, за да си проправи пътя до финалната среща. Там бургазлийката се изправи срещу представителката на Украйна, която е част от техния национален отбор.
Вторият успех е в груповото надиграване на отборите между държавите, където ключова роля имаха четиримата представители на Бургас от „Black Style Squad“. От 16 отбора на държави, между които САЩ, Япония, Франция, Швеция, Беларус, Полша и други, българският завоюва първо място.
Освен престижната и най-голяма титла от състезанието за Пламена и отборното злато, дуото Божидар Пехливанов (B-boy Big Bo от Бургас) и Николай Петров (B-boy Dexter M от Перник) също се представи достойно, спечелвайки второ място в категория Multiverse 2VS2 или двойки срещу двойки.
Завоюваните отличия от състезанието са плод на усилената тренировъчна дейност в клуб „Black Style Squad” - Бургас с подкрепата от треньора им Христо Андонов.
Пътуването на състезателите в Световното първенство по брейк в Словения бе реализирано с финансовата подкрепа на Община Бургас и отдел „Спорт“.
Две седмици преди това състезание, на 11 май, в град Солун, Гърция, спортен брейк клуб „Black Style Squad“стана за осми пореден път балкански шампион при децата до 15 г. в 20-тото издание на „Battle of the Year Balkan“. Освен с престижната отборна титла, отборът от Бургас спечели там и няколко индивидуални награди: в категория жени B-girl Battle Пламена Георгиева спечели първото място, а в категория Baby Battle второ място заслужи B-boy Nick Rock Никола Николов.
Хорови състави от България, Швеция и Дания ще участват в третото издание на фестивала „Нека да е лято…“, който ще се проведе в Бургас от 27 до 29 юни. Форумът се организира от Народното читалище „Фар 1946“ и Сдружение „Арт мюзик“, със съдействието на Община Бургас. Събитието подкрепя кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032..
Деца от начален етап в бургаски училища ще се включат в ученически пленер в памет на художничката Лора Янева. Събитието ще се проведе на 30 май от 15.00 часа на алеята пред Експозиционен център „Флора“. Организатори са Центърът за подкрепа на личностното развитие и Община Бургас. Участниците ще рисуват и ще оцветяват фигури от гипс, изработени по..
Четиринадесет черно-бели фотографии ще срещнат Бургас и Филипините в третата самостоятелна изложба на фотографа Евелин Добрев. Експозицията, озаглавена „Въображаеми движения“, ще бъде открита на 2 юни от 18.30 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека – Бургас. Снимките разкриват неспокойната свобода на живот отвъд океана, но преплитат в себе..
Най-добрите български брейк танцьори ще се срещнат тази събота, 31 май, в Бургас. От 18.00 ч. сцената на Летния театър ще се превърне в арена за държавното брейк първенство, в което ще се включат над 100 лицензирани състезатели от София, Добрич, Враца, Разград и Бургас. Участниците ще премерят сили в индивидуални битки, отборни предизвикателства и..
Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува днес в Поморие. Той включва емблематични и рядко изпълнявани творби за пиано и цигулка от композиторите Панчо Владигеров и Джордж Гершуин. На пианото публиката ще чуе бургазлийката Мартина Табакова, а на цигулката - Зорница Иларионова. Ще прозвучат любими пиеси като Концертна фантазия..
Православната църква отбелязва Възнесение Господне. Празникът е винаги на 40 ден след Великден, когато в обкръжението на своите апостоли и Богородица Христос се изкачва на Елеонския хълм край Йерусалим и се възнася на небето. Това е и последният Велики четвъртък. За Спасовден спорде народната традиция са характерни обредите за дъжд. Вярва се, че на..
Романът "Безупречен дом", посветен на домашното насилие и фотоизложба към него ще бъдат представени днес от 18.30 часа в РБ "Пейо Яворов" в Бургас. Писателката Ива Димитрова с псевдоним Ийва и фотографът Иван Димитров съчетават силата на двете изкуства, за да отворят дискусия по чувствителната и важна тема. Там, където има насилие, няма любов,..
Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува днес в Поморие. Той включва емблематични и рядко изпълнявани творби за пиано и цигулка от..
Бургас е град на славянската поезия и слово до края на май. XIX-тото издание на Международния литературен фестивал „Свято слово“ събра автори от шест..
Православната църква отбелязва Възнесение Господне. Празникът е винаги на 40 ден след Великден, когато в обкръжението на своите апостоли и Богородица..