Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват на 1 юни детския фолклорен събор "Върбова свирка свири" в Болярово

Очакват вицепрезидента Илияна Йотова

Снимка: БТА


Над 500 млади таланти ще се изявят на сцената на 24-ия национален детски фолклорен събор „Върбова свирка свири“, който започва на 1 юни в Болярово. Тази година сред участниците ще са и изпълнители от Турция. Очаква се сред официалните гости на празника да бъде и вицепрезидентът Илияна Йотова. Кметът на община Болярово Христо Христов посочи:

„Сред участниците са танцов състав от община Ахметбей в Турция, с които имаме договор за сътрудничество. Ще участва и танцова формация от Одрин, ще имаме гости и от община Ковчаз. Записали са се изпълнители от областите Ямбол, Пловдив, Хасково, Бургас, Сливен и други в страната“  

В рамките на събора е конкурсът „С песните на Елена Граматикова". Участниците могат да се включат и с песните на Калинка Згурова, Донка Бумбалова и Манол Михайлов, които са сред учредителите на събора.

При певческите групи класирането е в две категории за автентичен и обработен фолклор. При изпълнителите победителите ще бъдат излъчени в три възрастови групи  - до 8 години, от 9 до 14 години и от 15 до 19 години. Призьорите ще получават парична награда и грамота.

„Тази година наградния фонд е значително увеличен - с 40% и наближава 4 500 лв. А председател на петчленното жури е народната певица Калинка Сгурова“, поясни кметът Христов.

Откриването на конкурсната програма е от 9,30 часа в градския парк в Болярово. А отличените певчески групи и изпълнители ще станат ясни в 18 часа.

Съборът се провежда ежегодно с идеята да се приобщи младото поколение към наследството на българския фолклор. Негови организатори са Община Болярово, Читалище „Възраждане 1912" - Болярово,  РАО „Тракия" и  Общество за фолклор -Стара Загора.

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американската пианистка Полин Янг с концерт в Бургас на 3 декември

Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг.  На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена.  Събитието е част от българското ѝ..

публикувано на 27.11.25 в 12:30

Студентите от „Любен Гройс“ ще представят поетичен спектакъл с творби на бургаски автори

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“  днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..

публикувано на 27.11.25 в 11:30

Медни съдове "разказват" истории в изложбата "Медникарството - древно и вечно"

Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед.  Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..

публикувано на 27.11.25 в 09:10

Бургас подготвя второто издание на Гала вечер на лауреатите

Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас.  Тази година Гала..

публикувано на 26.11.25 в 16:00

Шведският спектакъл "Старецът и неговото магаре" гостува в Бургас

Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре"  днес от 18:30 часа  в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..

публикувано на 26.11.25 в 12:30

Играят пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Бургас

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици.  Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..

публикувано на 26.11.25 в 09:20

Млади художници представят изложбата си „Бургас – сгради с душа“

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..

публикувано на 25.11.25 в 18:30