Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаски екскурзоводи също се обявиха против становището на КЗК

Снимка: БГНЕС


Екскурзоводи от цялата страна са възмутени от становище на Комисията за защита на конкуренцията, което беше публикувано миналата седмица. В него се посочва, че нормативната уредба, регулираща дейността им, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището пише, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара. Хората от бранша обаче посочват, че това е професия, за която се изисква съответното образование, лиценз и регулация. Подобна е и практиката в другите страни от Европейския съюз.

„Омерзени сме, не просто обидени, не просто разочаровани. Откровено неразбиране на една професия, която е на почти 60 години вече. На една професия, която не е просто работа, а вероятно за всички тези хора е кауза. Една битка за правила в бранша, в която ние сме следвали най-добрите примери в европейската практика. Този прословут лиценз съществува едва от 8 години. След 8 години не друг, а един държавен орган като КЗК реши по някакви неясни причини, че той видите ли няма смисъл. Това са едни 22 страници, много внимателно сме ги прочели, които от край до край завършват с някакви от наша гледна точка тотално нелогични изводи“, коментира Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ – Бургас. В организацията има 120 члена.

Пирева обясни, че във всички европейски страни са въведени изисквания спрямо екскурзоводите, които дават гаранция на потребителите за качеството на услугата им. „Туроператорите имат лицензи, превозвачите в туризма също имат лицензи. Това е наложено в практиката, за да не бъдат ощетени хората, които плащат, което за съжаление продължава да се случва, защото има много сив сектор. Това е професия, която се изучава. Някога се изучаваше 3 години в институтите по международен туризъм. 3 години, 2 езика и всичко, което трябва да знае един екскурзовод“, допълни тя.

Относно идеята за по-облекчени правила спрямо чуждестранните екскурзоводи, които осъществяват дейност в страната ни, Пирева коментира, че има европейски правила и разпоредби, които регламентират това. „Те казват, че трябва да има свободно придвижване на хора. От тази гледна точка нашата Наредба е абсолютно адекватна към изискванията на Европейския съюз. Във всяка една държава, където има лиценз, т.е. подготовката и образованието е адекватно на нашето, ние имаме право да работим там, но забележете – след като си покажем българския лиценз. Ако го няма, ние няма какво да покажем. Има режим на регистрация, изпращат се документи според условията на конкретната държава. При нас е същото.“, поясни тя.

Пирева допълни, че членовете на бургаския съюз няма да приемат становището на КЗК. „Каквото трябва, това ще направим. Има си съдебен ред, ангажирали сме адвокати. Това е въпрос на себеуважение. Тук не става въпрос за нашия личен интерес. Тук става дума за отстояване на национални интереси. Екскурзоводът разказва за историята, за културата, за религията и за всичко останало“, обясни тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:40

Започна процедура за увеличаване площта на резерват „Пясъчната лилия“ на Каваци

Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол.  Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..

публикувано на 31.01.25 в 13:16

73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят

Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..

публикувано на 30.01.25 в 18:00

"Лукойл" търси цена от около 2 млрд. долара за българските си активи

Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков.  Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата.  Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..

публикувано на 30.01.25 в 17:45

Туристическият бранш обсъжда проблемите с министър Боршош

Необходимостта от въвеждането на Туристически гаранционен фонд, борбата със сивия сектор и насърчаване на културния и конгресния туризъм бяха основните теми на среща между туроператори и новият министър на туризма Мирослав Боршош.  Представителите на бизнеса определят гаранционния фонд като ключов за осигуряване защита на потребителите. На срещата..

публикувано на 30.01.25 в 11:30

Котел – дестинация с потенциал за развитие на различни видове туризъм

Туристи от България и от страни от Европейския съюз посещават Котел и региона. Дестинацията привлича вниманието с богатата си история, възрожденската си архитектура и красивата планинска околност. Усилията ни са насочени в развитие на културен, образователен и фестивален туризъм, съобщи кметът на община Котел – Коста Каранашев:..

публикувано на 30.01.25 в 08:30

Да купи ли държавата "Лукойл"-темата отново на дневен ред в парламента

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви в кулоарите на парламента, че следващата седмица отново ще предложи в дневния ред да бъде включено предложението им за одържавяване на "Лукойл" – на рафинерията, свързаната инфраструктурна мрежа и бензиностанциите. "Каква е целта? Целта е България да си върне владението над стратегически..

публикувано на 29.01.25 в 11:35