Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От следващата седмица, 11 юни:

Бургаският куклен театър с 4 представления на седмица на Флората през това лято

Международният театрален фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 4 до 10 август

| обновено на 07.06.24 в 11:32


Бургаският куклен театър се мести от следващата седмица в експоцентър „Флора“. Тази събота и неделя, на 8 и 9 юни програма „Уикенди“ ще продължи на сцената на Куклен театър – Бургас от 11 ч. с представлението „ Искам да стана голям“. След тези дати програмата ще продължи през есента. В лятна ваканция излизат и програмите „Сряда вечер“ и „Вторник сутрин“.

"За най - малките спектаклите бяха през седмица във вторник в Библиотеката и бяха много успешни с голям интерес. И представленията в сряда вечер се случваха, това искаме да наложим като време за посещения в кукления театър за цялото семейство. Ще продължим по този график, но след края на лятото", съобщи директорът на ДКТ - Бургас Христина Арсенова.     

От 11 юни до края на август започва лятната програма „Часът на куклите“ на Сцена „Флора“ в Морската градина. Представленията ще са четири пъти в седмицата, с едно повече от миналото лято. Всеки вторник, четвъртък, събота и неделя от 18.30 ч пред жителите и гостите на Бургас куклените артисти ще изнасят представления от своя детски репертоар, ще има и спектакли на гостуващи театри.

"Ще открием с "Трите прасенца", ще играем "Костенурката Нурка", "Гушни ме", "Принцесата и змеят". Най - малките ни зрители ще могат да гледат "Дъга". Ще ни гостува ДКТ - Стара Загора, като продължаваме тази практика да включваме поне по две представления на наши колеги, а ние пък да гостуваме при тях.  Капацитетът на залата в експоцентър "Флора"  е до 120 души и винаги е пълно. Тук търсим освен бургаската аудитория, но дава и възможност на семействата дошли на почивка в града ни, да могат вечер от 18.30 ч. след плаж и разходка в Морската градина да посетят и куклено представление", добави  зам. директорът Петър Тодоров. 



Черешката на тортата в лятната програма на Бургаския куклен театър ще е 11-тото издание на Международния театрален фестивал „Дни на куклите“. Той ще се проведе от 4 до 10 август по традиция на Сцена „Охлюва“.

"Ще има 19 спектакъла, участват 7 български трупи и 4 чуждестранни. Румънците, които ще ни гостуват, идват с огромни три метрови кукли. Австрийската трупа ще покаже в последния ден огнена акробатика!", каза Христина Арсенова.   


ДКТ - Бургас ще участва във фестивали в Талин - Естония, Швеция, Крайова - Румъния. В страната, спектакли ще бъдат представени на фестивали във Велико Търново, Хасково, Габрово, София, Плевен.  

Бургаският куклен театър ще бъде със своите зрители през цялото лято. А от ръководството имат амбиция да реализират проект за нова визия на сградата на кукления театър, който тази година отбелязва 70 години от своето създаване. Идеята е да се промени фоайето, залата и обзавеждането за новия сезон през есента. 

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Свято слово" събра в Бургас за 19-ти път творци от славянските народи

Бургас е град на славянската поезия и слово до края на май. XIX-тото издание на Международния литературен фестивал „Свято слово“ събра автори от шест държави. „Поезията винаги е имала нужда от празници. Тя самата носи в себе си празничност в себе си. Бургас винаги е бил град на поетите –на Христо Фотев, на Петя Дубарова, на Недялко..

обновено на 28.05.25 в 15:39

Бургаският куклен театър с две представления и уъркшоп в Турция

С пълни зали и при голям интерес от страна на взискателната детска публика и творци от други трупи премина участието на Държавен куклен театър – Бургас в 16-ото издание на престижния Международен театрален фестивал в турския град Ескишехир. Бургаската трупа се включи с две представления на постановката „Сливи за смет“ по популярната българска народни..

публикувано на 28.05.25 в 14:30

Дарения на коса и концерти в Бургас в подкрепа на онкоболни деца

Благотворително културно събитие под надслов „Надежда в кичурче – светлина за детството“ ще се проведе на 31 май (събота), от 11:30 до 16:30 часа, в района до Пантеона в Бургас. Организатор е Лайънс клуб „Виа Понтика“ – Бургас, със съдействието на Община Бургас. Инициативата насърчава дарения на коса за изработка на перуки за деца, подложени на..

публикувано на 28.05.25 в 11:40

Камерен концерт на Симфоничния оркестър на Сливен

Симфоничният оркестър – Сливен ще представи втори камерен концерт за сезона. Събитието е част от сътрудничеството с Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ и ще се състои днес  (28 май) от 18:30 ч. в галерия „Нова“. Флейтистката Рая Радушева и китаристът Найден Дойнов ще изпълнят програма, която обхваща произведения от различни епохи –..

публикувано на 28.05.25 в 11:20

„Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува в Поморие

Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува на 29-ти май в Поморие. Той включва както емблематични, така и рядко изпълнявани творби за пиано и цигулка от композиторите Панчо Владигеров и Джордж Гершуин. На пианото публиката ще чуе бургазлийката Мартина Табакова,  а на  цигулката - Зорница Иларионова.  Ще прозвучат любими пиеси като..

публикувано на 28.05.25 в 11:00
Васил Петров

„Джаз в Бургас“ 2025 ще се проведе през юли и август

Седем концертни вечери, множество гостуващи музиканти от България и чужбина, два биг бенда, симфониета, проекти за деца и солидно международно участие ще предложи фестивалът „Джаз в Бургас“ тази година. Юлските дати са 17, 18 и 19 юли, а през август джаз концертите ще се състоят на 14, 15, 16 и 17. Всички събития ще се проведат на открито – в двора..

публикувано на 28.05.25 в 10:40

„Царицата на чардаша“ отново на сцена в Бургас на 29 май

„Царицата на чардаша“ от Имре Калман ще бъде представена отново на сцената на Държавната опера в Бургас. Четвъртото представление на популярната оперета ще се състои на 29 май, четвъртък, от 19:00 часа. Постановката е режисирана от проф. д-р Александър Текелиев, диригент е Иван Кожухаров, сценографията е на Иван Токаджиев, костюмите – на Яна Дворецка,..

публикувано на 27.05.25 в 18:00