Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
"След 2000-та година румънските рибари започват да се хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн."
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той все пак отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл.
На 3 и 4 април 2025 г. в рамките на Седмицата на гората, която тази година отбелязва своята 100-годишнина, се проведе среща на членовете на Асоциацията на общинските гори. Сред основните теми на обсъждане бяха възможностите за подпомагане на дейностите в горите, собственост на общините и Стратегическия план за развитие на земеделието и селските..
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в България..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300 лв. Наложени са санкции за некачествена дейност на стойност над 250 хиляди лева. Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинските съветници Христина Хаджиатанасова и..
Водолази ще чистят днес морското дъно около рибарското пристанище в Созопол, съобщи БТА. "От 2018 г. правим почистване, напълно доброволно със собствени сили и средства, а целта е заедно да направим нещо полезно за всички", сподели Найден Недев, инструктор водолаз и организатор на акцията. През годините на призива за почистване са откликвали..
Със символична „първа копка“ днес в Средец беше даден старт на проекта за нов Дом за стари хора, който предвижда както ново строителство, така и реконструкция на съществуващи сгради. Домът ще осигурява грижа за общо 45 потребители и ще бъде оборудван с ново обзавеждане и фотоволтаична система за собствено потребление. На събитието присъстваха..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оттам уверяват, че при подобряване на метеорологичните условия ремонтът ще продължи и забавянето няма да повлияе на крайния срок за..
Мъже от доброволния отряд на Община Болярово бяха обучени как да реагират при горски пожари по време на Деня на отворените врати в противопожарния участък в града. Те получиха указания за безопасност, екипировка, основни тактики за гасене и поведение на терен, с цел по-добра подготовка при бъдещи инциденти. Главен инспектор Николай Георгиев, началник..
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300..
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..