Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Син рак ловят рибарите в Черно море

Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънски учен

Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни  румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.


"След 2000-та година румънските рибари започват да се хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн."  


Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той все пак отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им.

На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.


По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.

Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов. 

Подробностите чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика

В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо- турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи.  Труднодостъпен терен..

публикувано на 28.07.25 в 17:42

Отчетени бяха изпълнените дейности по проект „Несебър е за по-чист въздух"

427 заявления са регистрирани в рамките на първата покана по проект „Несебър е за по-чист въздух“,  финансиран от Програма „Околна среда 2021-2027 г. Проведени са технически огледи и са изготвени над 400 технически карти, съобщиха от местната администрация. На жилищата на всички посетени кандидати е направена техническа експертиза, като са дадени..

публикувано на 28.07.25 в 16:30

Продължава гасенето на пожара в Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти.  Именно от подножието на..

публикувано на 28.07.25 в 14:45

"Булевард Демокрация" на 28-ми юли

Тийнейджър е в кома след като падна от балкон в Китен докато бил на лагер. Случаят е от ранните сутрешни часове и дава начало на предаването ни днес. Ще продължим с комисията по туризъм, която обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол. В коментарната рубрика ще чуем Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

обновено на 28.07.25 в 10:38

Жълт и оранжев код за горещо време в 18 области, температури до 39°

Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..

публикувано на 28.07.25 в 07:24

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари.  Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна.  Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..

публикувано на 27.07.25 в 20:53