Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският музей плете венец от 77 билки и половина за Еньовден

Поредицата от интересни събития предстоят в бургаския Етнографски музей по случай Еньовден. Началото на етно уикенда, ще бъде дадено още на 21 юни (петък), от 17:30 часа, с интересна тематична лекция в Етнографската експозиция на улица „Славянска“ 69.  Росица Топалова – уредник в отдел „Етнография“, ще представи лекцията с презентация „Билки омайни“. Тя разглежда легенди за билките, тяхното присъствие в традиционната българска обредност и символиката им в народните представи - какви качества придават на тревите хората, освен лечебните им свойства. Какво правим, за да омаем желания момък; как да се предпазим от изневяра и кои растения са във вечен спор и съревнование според народните песни? За омайно биле и момински китки ще се говори в контекста на Еньовден и магичната нощ срещу празника, когато всяко гадание се сбъдва.  

В събота, 22 юни 2024 година, от 11:00 часа, в двора на Етнографската експозиция ще бъде представен обичаят Еньова буля. Певческата група „Факийски бялки“ при Пенсионерски клуб „Здравец“, село Факия, ще ни въведе в магията на Еньовден с напяванията и наричанията на моминските китки, в сплитането на Еньовския венец. Обичаят е възстановен в селото около 2000-та година. Певческата група участва в множество фестивали в страната – в Копривщица, Попово, Варна, Айтос, Средец и други.

На 23 юни 2024 година (неделя), от 10:30 часа, в Етнокухнята на РИМ – Бургас на улица „Славянска“ 69 Антоанета Станчева ще сготви тюрлюгювеч – в глинен съд, на бавен огън.

Антоанета Станчева понастоящем е директор на Историческия музей в Димитровград, но е професионална актриса, която помним от филма на Рангел Вълчанов „А сега накъде?“.  Съпричастна на всяка добра идея, тя възторжено прие да участва в Еньовденския уикенд, организиран от Община Бургас и РИМ – Бургас.

А тюрлюгювечът е смесица. В метафоричното си значение – от възгледи, мнения, хора. В пряк смисъл е популярно и много вкусно ядене с неустоим аромат, направено от различни зеленчуци, с месо или без месо. Задължителните съставки са: лук, бамя, чушки, тиквичка, патладжан, домати, и, разбира се, картофи. Ние ще спазим препоръката на три килограма зеленчуци месото да е един килограм. Сервира се горещ, щедро поръсен с пресен магданоз.

На самия Еньовден – 24 юни 2024 година (понеделник), от 10:00 часа, ще се изплете големия музеен Еньовски венец от седемдесет и седем билки и половина. Всяка година лековитите треви за него берат не босоноги кръшни моми в бели премени, а нашият художник и реставратор Иван Арабаджиев. Само той знае къде са най-големите туфи с еньовче, а то е най-важно, защото има много лечебни свойства, пречиства и има магическата сила да прогонва змейове. Иван обича природата, тайнствата, броди по поля и гори, умее да разпознава птици и растения с латинските им наименования, може да усети омаята на здравеца, босилека, ружата, еньовчето, жълтия кантарион, белия равнец, синята метличина… Истински Йоан Бильобер!


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08