За развитието на речта и уменията за общуване често пречат електронните устройства, които се дават на децата в ранна възраст. Това посочи логопедът Ива Александрова. Тя уточни, че позитивното родителство върви с поставянето на граници и всяка майка в крайна сметка намира къде точно е линията.
Понякога майката е уморена и затова дава телефон на малкото си дете, за да успее да си почине, но балансът е много важен, посочи експертът:
„Разбирам ги майките! Но около шестия месец в кората на мозъка започва един пик, един бум на тези части от мозъка, които ще отговарят за речта. Това, което се опитваме да направим и с всички лекции, е как да направим така, че да не стигнем до даването на устройство, да изместим момента, в който даваме устройства след третата година. От една страна да се развие речта, да се развият уменията за общуване и социалните умения.“
В момента търпим последиците от Ковид пандемията. По кабинетите има деца, родени през 2020 година, които от липсата на достатъчно комуникация със света, сега имат нужда от допълнителна помощ, допълни Ива Александрова.
Общуването с бебето също е много важен процес на заздравяване на връзката с родителя, допълва експертът. Тя съветва бременните да комуникират със своето дете, за да може след като то се роди, да познава гласа на майката и на бащата.
Чуйте повече в звуковия файл:
Хората с редки заболявания и проблемите, с които се сблъскват, поставяме на фокус днес. Последният ден на февруари е избран за съпричастност с пациентите с редки диагнози и техните семейства. В Бургас срещата им беше в офиса на Българската Хънтингтън Асоциация на улица "Калоян" 24. Искат да бъдат чути от обществото, което да стане..
Антибиотиците не трябва да се използват прибързано, защото най-важно влияние върху оздравяването има собствената имунна система. Вредите от антибиотиците многократно могат да надхвърлят ползите и да се проявят дори месеци след спирането на терапията. Тези и други изводи бяха споделени от лекари в УМБАЛ Бургас на днешния научен симпозиум..
На 29 и 30 март в Бургас, Югоизточен иновационен клъстер по генетика и биотехнологии и Община Бургас организират трети семинар от поредицата обучения, планирани за 2025 г. Семинарът ще се проведе в Конгресния център на Морската гара. Основна мисия на събитието „Анестезиология и интензивно лечение – версия 25“ е да даде възможност за запознаване с..
Безплатни профилактични прегледи за откриване и ранна диагностика на глаукома ще има в Бургас, в дните от 10 до 14 март. Поводът е Световната седмица за борба с това очно заболяване. То се счита за един от основните причинители на необратима загуба на зрение. Глаукомата най-често протича без симптоми и ако не се открие навреме, може да доведе..
Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия. По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..
Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..
Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..