Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе от печат книга, посветена на източнотракийските бежанци в Бургаска област

Излезе от печат книгата „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Автор на монографията е д-р Иванка Делева, уредник в отдел „История“ на РИМ – Бургас. Научни рецензенти на изданието, което представлява докторската дисертация на автора, защитена през март 2024 година, са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Монографията е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.

Бежанското движение към България от началото на XX век има многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни и не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори. В този контекст настоящият труд, в който основен обект е проучването на източнотракийските бежанци, установили се в Бургаска област през периода 1913 – 1925 година, е стъпка в преодоляването на съществуващите изследователски непълноти в това направление. В географски аспект изследването обхваща част от териториалната определеност на тогавашния Бургаски окръг, обемайки територията на съвременната Бургаска област.


Особено влияние върху изследваните процеси, в посочената времева рамка, има развоят на българо-турските отношения, поради това тяхната роля като предпоставка за зараждането на проучваните движения също е предмет на научна разработка.

Определената начална хронологична рамка се отнася към зараждането на бежанския въпрос след края на Втората Балканска война и сключването на Цариградския договор между България и Турция на 16/29 септември 1913 година. Подписаният документ регламентира нови държавни граници и съответно загуба на по-голямата част от Източна Тракия, което предизвиква засилен бежански поток към българска територия.

Горната граница отразява акта на подписване на Анкарските спогодби между България и Турция на 18 октомври 1925 година, с които окончателно се потвърждава териториалната принадлежност на Източна Тракия към Турция. Разпоредбите на сключения договор поставят край на източнотракийския въпрос като оставят въпросните бежанци в пределите на българската държава.

Предстои официално представяне на книгата, след което тя ще се разпространява в експозициите на РИМ – Бургас.


По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елена Папаризу за първи път на сцената на SPICE Music Festival

Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..

публикувано на 22.07.25 в 14:00

Маргарита Хранова с нова песен на "Бургас и морето"

42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.

публикувано на 22.07.25 в 13:05

„Музикална магия 2“ гостува в Бургас и Несебър

Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година,  защото е една „музикална..

обновено на 22.07.25 в 12:41

Историческият музей в Поморие представя обновената си експозиция „Археология”

Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Младежки театрален проект стартира в Бургас

През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..

публикувано на 21.07.25 в 16:30

Бургаски екип стои зад песента „Когато се побираме в сълза“

Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб  и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...

обновено на 21.07.25 в 15:09

Малка художничка от Бургас с отличие от международен конкурс в Словакия

Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..

публикувано на 21.07.25 в 13:00