Археолозите от Бургаския музей започнаха разкопки в средновековния град Русокастро. През тази година целта им е да се разчисти изцяло северозападната крепостна стена на града, намираща се между замъка и северозападния ъгъл на укрепената площ.
„Обектът вече е почти е почистен, работим! Утре предстои да премахнем аварийната си консервация и да започнем същинските разкопки. Стената е дълга 60 метра, ширината й е между 2,40 и 2,60 м., на места е до 3 метра. Доста „египетски“ труд предстои, защото всичко ще се върши на ръка. Насипите от рухналата стена са до 2 метра и това максимално ще ни затрудни, но ще се справим!“, каза ръководителят на разкопките и директор на РИМ – Бургас Милен Николов.
Има доброволци, които са откликнали на призива на музея да помогнат при разкопките. В първия ден са се включили двама младежи, а археолозите очакват и още желаещи, които да помогнат при проучването на крепостта.
Разкопките са финансирани традиционно от Община Камено. Музеят очаква финансиране и от Министерството на културата, за което има подаден проект.
„Сигурен съм, че Русокастро ще продължи да ни изненадва с интересни открития, затова е важно да се продължим с проучванията. Засега имаме финансиране за работа ни през следващите два месеца. Надяваме се, че ще ни бъдат отпуснати още средства, за да можем да работим и през есента“, добави Николов.
Очакванията на археолозите при тазгодишните проучвания да бъде изяснен строежа на крепостната стена, която е преправяна на четири пъти. Има строеж от началото на VI век, след това има българска стена от средата на XIII век, после тя е разрушена и е построена византийска, тя пък е била удебелена на места по времето на цар Иван Александър.
повече може да чуете в звуковия файл:Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба: " Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно..
Коледарите от село Равда, община Несебър вече 14 години правят Добро. Освен че предават и пазят традицията по своя инициатива и без ничия помощ, момчетата винаги даряват събраната сума от коледуването си на семейства с болни деца. Едно от тях е сем. Узунови. Техният син Николай е на 24 години и е с мускулна дистрофия. Заболяването е..
Пламена Тонева е доброволец в инициативата "Бъди човек - Айтос". Тази година чрез кампанията "Подари коледна вечеря на пенсионер в нужда" бяха събрани близо 9 хиляди лева. С тях са закупени хранителни продукти за самотни възрастни хора в града и общината. Пламена е ученичка от 11 клас в СУ "Никола Й. Вапцаров". Тя участва в случването на..
Дядо Коледа изненада и обитателите на бургаския зоопарк. Те получиха подаръци от белобрадия старец, който отдели от времето си и поигра с тях. В първия ден на Рождество Христово посетителите се включиха и в зооконкурса, организиран от „Зоопарк Бургас“.
Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде на 21-ви януари. Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни колекции. Сред тях има празничните женски,..
24 декември. Бъдни вечер. Нощта, в която всички трябва да се по-смирени. Така я описва готвачът Ути Бъчваров, който ни съветва поне в тези дни, в които трябва да сме по-добри, да загърбим негативните отношения с роднините, тъй като е възможно да възникнат спорове. Но освен цялата атмосфера, която носят коледните празници, трябва и да знаем..