Археолозите от Бургаския музей започнаха разкопки в средновековния град Русокастро. През тази година целта им е да се разчисти изцяло северозападната крепостна стена на града, намираща се между замъка и северозападния ъгъл на укрепената площ.
„Обектът вече е почти е почистен, работим! Утре предстои да премахнем аварийната си консервация и да започнем същинските разкопки. Стената е дълга 60 метра, ширината й е между 2,40 и 2,60 м., на места е до 3 метра. Доста „египетски“ труд предстои, защото всичко ще се върши на ръка. Насипите от рухналата стена са до 2 метра и това максимално ще ни затрудни, но ще се справим!“, каза ръководителят на разкопките и директор на РИМ – Бургас Милен Николов.
Има доброволци, които са откликнали на призива на музея да помогнат при разкопките. В първия ден са се включили двама младежи, а археолозите очакват и още желаещи, които да помогнат при проучването на крепостта.
Разкопките са финансирани традиционно от Община Камено. Музеят очаква финансиране и от Министерството на културата, за което има подаден проект.
„Сигурен съм, че Русокастро ще продължи да ни изненадва с интересни открития, затова е важно да се продължим с проучванията. Засега имаме финансиране за работа ни през следващите два месеца. Надяваме се, че ще ни бъдат отпуснати още средства, за да можем да работим и през есента“, добави Николов.
Очакванията на археолозите при тазгодишните проучвания да бъде изяснен строежа на крепостната стена, която е преправяна на четири пъти. Има строеж от началото на VI век, след това има българска стена от средата на XIII век, после тя е разрушена и е построена византийска, тя пък е била удебелена на места по времето на цар Иван Александър.
повече може да чуете в звуковия файл:Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...