Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриването е днес, 3 юли:

Изложба разказва за символиката в българските пафти

В бургаската етнографска експозиция са представени 39 ювелирни украшения от колекцията на РИМ - Русе


Изложба „Пафтите – вселена от знаци“ ще бъде открита днес в Етнографската експозиция в Бургас. Тя гостува от Регионалния исторически музей в Русе и в нея са представени пафти от края на 19 и началото на 20 век. Представени са 39 ювелирни закопчалки за колан от колекция от над 200 чифта. 



Коланните украшения са част от традиционното облекло и като всяко нещо в системата на фолклорната култура имат своя специфична роля и значение. Видимата им стойност се определя от металът, от който са изработени - злато, сребро, мед, месинг. А истинската им същност е на колан, който не само предпазва, но и разказва истории за начина, по който предците ни са възприемали света посредством изображенията върху тях, разказа етнографът Десислава Тихолова от музея в Русе: 

"Идеята ни е да погледнем на пафтите извън декоративната им функция, като послания, които пренасят чрез изображенията си и начините на мислене във фолклорната култура, които идват в повечето случаи от една дълбока древност. Тук се откриват архетипни модели на мислене, което е свързано с това как човек си представя света. Пафтите като закопчалки за колан са едни моделно променени елементи от облеклото характерни за изключително голям ареал от култури. Украсата върху тях, декоративните елементи, мотивите са свързани с най - старите модели на мислене, например едни от тях са свързани с небесните тела - слънце, луна, звезди! Те включват и модела "Дърво на живота", това са много свободно развити модели на дърво, храст или цвете, част от които са преминали през Възраждането в други по - модерни форми и са развили местния фолклорен барок. Има и изображения на светци, ангели, ангелски крила. Показваме и пафти с изображения на растения и животни - орел, змия, гълъба, пауна."    

        

Пафтите са и знак за социално положение - неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти. Характерни като коланни украшения за цялата територия на Османската империя, в границите на българското етнично землище, пафтите разказват българската картина за света и порядъка в него. Те показват как се съчетава българската фолклорна култура с модерната европейска, която навлиза през Възраждането.  
 
Изложбата "Пафтите - вселена от знаци ще бъде открита днес в 17.30 ч. в Етнографския музей и ще гостува в морския ни град до 31 октомври. 



Освен наслада за очите, специалистът от Регионалния исторически музей в Русе, ще приготви и наслада за небцето. Десислава Тихолова, ще направи кулинарна демонстрация на лучена яхния с пилешко и сини сливи от село Писанец, Русенско. Кулинарната демонстрация е на 4-ти юли от 10:30 часа в Етнокухнята на музея на улица "Славянска" №69.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Тошев показва филми за Татяна Лолова и Цветана Манева в Бургас

Като част от VII Фестивал на изкуствата Порт Прим Арт Фест, Георги Тошев ще гостува в Бургас на 3 и 4 октомври. И в двата дни, той ще има свои събития в Гранд хотел и СПА Приморец, който организира арт форума.  В четвъртък  от 18 часа е честването на 90 години от рождението на Татяна Лолова. Предвидена е прожекция на документалния филм "Последният..

публикувано на 02.10.24 в 18:00

Мартина Караиванова и Красимир Аврамов в търсене на отговори на душата в изложбата „От Неси ме там“

Дълбоко емоционално завладяваща и философски провокативна е съвместната изложба на великотърновските художници Мартина Караиванова и Красимир Аврамов. Одухотвореност, вътрешната хармония, вяра, че има отговори и на най-самотните въпроси- това са първите впечатления от тази въздействаща колаборация. Експозицията е озаглавена „От Неси ме там“ и..

публикувано на 02.10.24 в 09:30

С изложба и анимация откриват фестивала на изкуствата "Порт Прим Арт Фест" в Бургас

С обща изложба и анимационно кино за малки и големи ще бъде открит фестивала на изкуствата "Порт Прим Арт Фест" тази вечер в Бургас. Организатор е гранд хотел и СПА "Приморец" в партньорство с Община Бургас. Преди завършвахме с изложба, сега откриваме с такава и в нея съм поканим изтъкнати творци, съобщи художественият директор на..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Анна Мутавска представя първата си изложба в родния си Бургас

Бургазлийката Анна Мутавска ще представи първата си изложба в родния си Бургас днес.  Произведения на Анна Мутавска са част от частни колекции във Франция, Испания, Канада и България.  Талантливата бургаска художничка споделя своето изкуство с необичайни спътници – джудистката Радка Генчева и световноизвестният стилист Кирил Василев, който работи с..

публикувано на 02.10.24 в 09:55

Звездно присъствие в седмото издание на фестивала на изкуствата "Порт Прим Арт Фест"

Звездно присъствие на седмия Фестивал на изкуствата "Порт Прим Арт Фест" , който ще се проведе от 2-ри до 5-ти октомври в Бургас. Негов организатор е гранд хотел и СПА "Приморец" в партньорство с Община Бургас. Началото ще бъде дадено на 2-ти октомври в 17.30 ч. с откриване на фестивала с обща изложба на проф. Божидар Бончев, Стефан Божков, Калия..

публикувано на 01.10.24 в 16:30

Изтъкнати японски музиканти са солисти на симфоничния концерт на 4 октомври

Предстои официалното откриване на новия Сезон 2024/ 2025 на Държавна опера - Бургас. На 4 октомври  от 19 часа в залата на Операта маестро Деян Павлов  ще застане за диригентския пулт на симфоничния концерт с гост‐солисти от Япония: Кийоко Сакаи – пиано, Кожи Оказаки – фагот и Етцуко Оказаки – пиано.  Тримата музиканти са професори в..

публикувано на 01.10.24 в 14:56

Попълват отново националната система "Живи човешки съкровища - България"

Министерството на културата обяви процедура за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища-България”, съобщават от Областната администрация в Бургас. Целта на фонда е опазването на нематериалното културно наследство с важно културно, историческо и художествено значение за България и неговото предаване на следващите поколения...

публикувано на 01.10.24 в 13:07