"Община Бургас е готова да плаща на воден спасител, който да следи само района на моста и е поискала осигуряването му." Това заяви директорът на дирекция „Управление при кризи, обществен ред и сигурност“ Веселин Василев в интервю за БНР Бургас, след като в края на юни двама души скочиха оттам и се удавиха.
„Ние сме поискали съдействие от тяхна страна (на спасителите – бел. ред.) да осигурят спасител, чиито разходи общината е готова да поеме. Говорим за сезона. Но за момента нямаме отговор от тях“, посочи Василев.
В отговор пред БНР Бургас старши спасителят на централния плаж Николай Иванов коментира, че „това, което искат от Община Бургас на този етап е неизпълнимо“ и обясни защо:
"Спасителите, които карат курс в България по Наредбата за водно спасяване, покриват определени нормативи. Имат 25 метра извличане с човек, имат 100 метра за определено време да плуват, а мостът е около 200 метра навътре в морето. Тоест това е, първо, извън зоната на действие на спасителите. Второ, проблемът с кадрите е огромен. Дори да искам да намеря, ще бъде доста трудно. Трето, този спасител трябва да пази и от двете страни на моста, тоест 200 плюс 200 – четиристотин метра. Дори да му сложа някакъв стационарен пост, е невъзможно да се охранява целият плаж – може да скочи някой зад гърба му, в края на плажа. Той няма как да притича".
По думите му има и опасност самият спасител да загине:
"Ако, не дай Боже, стане нещо, този спасител ако скочи с този човек, той няма да има физическата възможност да го изтегли до, да кажем, брега или до плочата. Освен това „при по-големи вълни – знаете – отдолу има колони, на моста, където се блъскат (вълните - бел. ред.), тоест става още по-голяма предпоставката за по-сериозен инцидент, тоест самият спасител може да загуби живота си“.
Непосредствено след втория инцидент старши спасителят на северния плаж Петър Русев поиска да има охранителен екип, който да наблюдава само района на моста. Василев не е склонен да се предприеме такава мярка:
"Ние си имаме обходен велопатрул, който е на територията на целия „Приморски парк“, който също следи за това да не се скача, предупреждава гражданите. Има указателни табели, има видеонаблюдение – в центъра се наблюдава. Ако има нарушител, те веднага уведомяват. Има патрул на жандармерията, на полицията в "Приморски парк", каза той.
Коментарът от полицията беше подобен:
"На този етап полицията не предвижда самостоятелен патрул, който да охранява зоната на моста в Бургас", каза директорът на Областната дирекция на МВР в Бургас старши комисар Емил Павлов. Полицията е осигурила пеши патрули на територията на четирите районни управления в морския град. „Всяко от тях изважда патрулите в най-натоварения часови диапазон в местата с най-много сигнали за нарушаване на обществения ред“, уточни ст. комисар Павлов.
Още по темата може да чуете в прикачения звуков файл.
Християнско братство “Александър Георгиев - Коджакафалията“ подготвя нова дарителска акция за Възкресение Христово. През изминалата 2024г. беше поставено успешното начало на христолюбивото и милосърдно начинание наречено християнско братство „Александър Георгиев - Коджакахалията“ с. Зидарово с благословията и подкрепата на Сливенския Митрополит..
В Сливен бе отбелязана една година от кончината на митрополит Йоаникий със заупокойна света литургия отслужена от Сливенския митрополит Арсений, заедно със Старозагорския митрополит Киприян и Агатополския епископ Йеротей в храм "Св. Димитър Солунски“ в Сливен. Възпоменателната служба събра свещеници от Сливенска епархия, монаси и монахини, представители..
Кадри с опасни каскади на покрива на бургаски блок се появиха във Фейсбук страница. Авторът им ги предостави на БНР-Бургас. Кадрите са от покрива на блок 57 в комплекс „Братя Миладинови“. На тях се вижда как две фигури, за които не може да се прецени дали са пълнолетни или не, излизат от таванско помещение и започват да скачат на покрива в..
Подкастрянето на големите чинари по улица "Александровска" в Бургас започна в сряда, в отсечката между улиците "Пробуда" и "Македония". Именно оттам има най-много жалби в общината. Дърветата по т.нар. стара част на "Александровска" от дълго време създават предпоставки за инциденти при всеки по-силен вятър. Това разказаха пред БНР-Бургас работещи и..
Временно движението по пътя Карнобат – Айтос в района на разклона за Пирне се осъществява двупосочно в едната лента, съобщават от АПИ. Причината е катастрофа в една лента. Движението се регулира от екип на "Пътна полиция".
Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията – на ГЕРБ-СДС, на "Възраждане" и на "БСП-Обединена левица", с които се утвърждава, че Българската православна църква е единственият представител на източното православие в България. Законопроектът, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители..
Част от ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение в участъка от ул. „Македония“ до ул. „Цар Самуил“. До 14.02.2025 г. този район се затваря за движението на автомобили. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Там е въведена временна организация на движението и ще се използват обходни маршрути.
"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата..
Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва..