Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

УНГ специалисти: Слуховият скрининг на новородените трябва да е задължителен

Едно на всеки хиляда бебета се ражда глухо

Снимка: freepik

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков, началник Клиника по УНГ болести в УМБАЛ Бургас. „Ако се опираме на тези научни данни, би трябвало в България да диагностицираме всяка година по 50-60 глухи деца. А реално се диагностицират много по-малко. Причината е както в незнанието на родителите, така и в непровеждането на слуховия скрининг, който следва да е задължителен“, казва той.

В България детската глухота се открива около първата година на детето, а би следвало това да се случва месеци след раждането. В много от неонатологичните отделения на болниците в България, както и в УМБАЛ Бургас, слуховият скрининг се извършва задължително още в първите дни от живота на бебето, но това не е практика в абсолютно всички лечебни заведения. Ако изследването не се направи веднага след раждането, следва родителите да търсят възможност да го направят до навършването на двумесечна възраст на бебето или най-късно до шестмесечната му възраст. А ако слуховият скрининг при раждането е показал отклонения, той трябва да се повтори след месец-два. Слуховият скрининг е безболезнено изследване с апарат, като във външния слухов канал се поставя сензор с мек накрайник. Подава се звуков сигнал и апаратът отчита реакцията на вътрешното ухо. По този начин, освен увреждания на вътрешното ухо, могат да се „уловят“ и заболявания на външното или на средното ухо.


„Ако при скрининга са установени нарушения на слуха, лекарят може да препоръча изследване на евокирани потенциали със специална апаратура, с каквато Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ Бургас вече разполага. Извършва се с пълна упойка и само по лекарска преценка. Често причините за нарушения слух са лечими, а нелечимите се преодоляват с протезиране, което колкото по-рано се извърши, толкова по-пълноценно ще чува детето. Оптималната възраст при новородените е между 6-я и 8-я месец“, посочва доц. д-р Даниел Петков.

При нормално развитие на слуха на 4 месеца бебето реагира на силен звук, а на 6–7-месечна възраст вече разпознава по-слаби звуци и локализира посоката, от която идват. Повод за притеснение има, когато до края на втория месец детето не реагира на силни звуци – пляскане с ръце, кучешки лай, шум от прахосмукачка, сешоар. Около 3-месечна възраст детето трябва да реагира на свирещи играчки, а два месеца по-късно – на звуци от радио, телевизор и други непознати шумове. Отделни думи детето разпознава на 1-годишна възраст, но не бива да се чака до тогава.

При деца с намален слух или с пълна глухота се наблюдава забавено или липсващо говорно развитие. Ето защо ранното диагностициране и протезиране дават шанс на нечуващите деца да развият нормално сетивата си, да проговорят и да възприемат света както чуващите деца.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В УМБАЛ Бургас спасиха живота на жената, намушкана в ръката

В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас спасиха живота на жена, намушкана в ръката при битов скандал. Пострадалата пристига в болницата в късния следобед вчера, в дежурството на съдовия хирург д-р Радослав Шишков. Прегледът показва дълбока рана до китката, тъканите са срязани до костта, заедно с артерията, а пациентката бързо губи кръв. Д-р..

публикувано на 21.11.24 в 14:54

Всяко пето дете пуши цигари

Момичетата по-често посягат към цигарите отколкото момчетата, почти всяко пето дете е настоящ пушач в страната, съобщиха днес от бургаската здравна инспекция. В България  34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи Това са предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на..

публикувано на 21.11.24 в 12:07

В Бургас измерват безплатно състоянието на зависимост към цигарите

Бургас ще отбележи Международния ден без тютюнопушене като се присъединява към Националната кампания под мотото: „Месец без никотин. Изборът е твой!“. Здравната кампанията ще се проведеот 10:30 до 13:00 часа на площад „Тройката“. При лошо време, мероприятието ще бъде във фоайето на Културен дом НХК, уточняват организаторите. Партньори на Община Бургас..

публикувано на 21.11.24 в 08:00

Увеличават местата за безплатните прегледи за атеросклероза в УМБАЛ Бургас

Осигуряват допълнително места за безплатните прегледи за атеросклероза в държавната болница в Бургас поради засиления интерес, заяви началникът на Клиниката по съдова хирургия проф. д-р Валентин Василев. Кампанията започна в понеделник и ще продължи две седмици , като става ясно, че часовете вече са запълнени: „Поради..

публикувано на 20.11.24 в 08:10

Добро ваксинационно покритие срещу грип в Ямбол

Остава висок броят на пациентите с грип и простудни заболявания в Ямболска област. 140 са новите случаи само за последната седмица в извадка от практиките на шестима лични лекари. От здравната инспекция напомнят, че все още има време за поставянето на противогрипна ваксина. Най-засегнати от простудните заболявания са бебетата и децата до..

публикувано на 19.11.24 в 09:45

Безплатни прегледи за атеросклероза ще се проведат в УМБАЛ Бургас

Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..

обновено на 18.11.24 в 09:21

Здравното министерство иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..

публикувано на 16.11.24 в 11:21