За нарушение в Закона за автомобилните превози сигнализират от партия „Единение“. Те са входирали писмо до Общинския съвет в Бургас относно капацитетът на автобусите по направлението за Айтос. Според сигнала им има пътници, които стоят прави в превозните средства. След проверка на БНР Бургас по случая, стана ясно, че наистина в част от микробусите местата не достигат. От едната фирма превозвач, които извършват транспортни услуги към Айтос признават, че с оглед постигане на рентабилност по трасето комбинират маломестни и големи автобуси. Те посочват, че правостоящи в превозните средства има рядко.
В писмото на политическа партия „Единение“ се казва, че: „Капацитетът на превозните средства не отговаря на броя, ползващи транспортната услуга и хората са принудени да пътуват прави, наблъскани и без достатъчно въздух в горещите летни дни. (…) Возенето на правостоящи пътници представлява нарушение на Закона за автомобилните превози.“
БНР Бургас извърши проверка по сигнала. Попитахме хора, които използват транспортната услуга по линията Айтос-Бургас. Случва ли се да има правостоящи в автобусите:
„Случва се, особено когато са микробуси.“
„Когато и да съм пътувала е нямало правостоящи.“
„Пътувам 2-3 пъти в месеца, но се е случвало да има хора, които стоят прави. А и когато климатикът не е пуснат не се диша.“
Част от хората са доволни от услугите, които предлагат превозвачите по линията Айтос-Бургас. Други посочват, че все пак се е случвало да има правостоящи, а климатиците през лятото да не работят.
Потърсихме за коментар и управителят на една от двете фирми-превозвачи, които извършват превози от Бургас за Айтос и обратно. Румен Христов от „М-бус“ уточни, че дори и да е имало случаи с правостоящи, те са били единични:
„Много е вероятно твърденията, в някаква част, да са верни, но не мисля, че това е система. Причината е, че връзката на Айтос с Бургас се осъществява от 14 курса, изпълнявани от нас, и 14 курса от другия превозвач. Това са 28 курса на ден, движение на всяка 30-а минута. Ние в сутрешните часове и вечер, когато има концентрация на пътуващи, пускаме големи автобуси.“
Друг проблем, за който сигнализираха пътници, а и който и ние забелязахме при извършване на репортерска проверка, е липсата на климатици през лятото. „Дори и да има пуснат, той не се усеща особено“, споделят хора, използващи транспорта. Румен Христов уточни:
„С оглед на изключително високите температури в разгара на лятото, действително най-вероятно не можем да удовлетворим на 100% претенцията на клиента да е охладено с температури около 20 градуса. Най-малко, защото трасетата са къси и има много междинни спирки и при всяко отваряне на вратата, в салона навлиза достатъчно горещ въздух, като се има предвид и въздуха, който издишват пътниците. За съжаление, климатичните системи не са пригодени да могат да гарантират максимален комфорт за минималните разстояния, през които се ползват автобусите.“
Чуйте повече в звуковите файлове:
В Ямбол днес се провежда шестото издание на Регионалното фермерско-занаятчийско изложение. Организаторите от Фондация "Ямбол - вкус и традиции" очакват да се включат производители от цяла Югоизточна България. Традиционно щандовете на производителите ще бъдат разположени пред сградата на Безистена от 11 до 17 часа. Очакват се над 20 фермери и сдружения..
140 години от създаването на 12-и Мотострелкови полк ще бъде отбелязано днес тържествено в Елхово. Организатори на честването са инициативен комитет и общината в града. Честването ще започне в 10:00 часа на централния площад в града с изпълнения на Военния духов оркестър на 13-о бригадно командване – Сливен. В 11:30 часа ще бъдат поднесени венци и..
Граждански протест под мотото „Гласът на народа срещу насилието над деца“ ще се проведе днес в Бургас и в още градове в страната, сред които София, Пловдив, Варна и Стара Загора. Събитието е организирано от Гражданската платформа "Ние не мълчим" в подкрепа на каузата за по-строга защита на децата и за реакция от институциите след сигнала за тормоз..
В четири участъка на АМ „Тракия“ в областите Софийска, Пазарджик, Стара Загора и Сливен се извършват ремонти в едното платното, а движението е пренасочено двупосочно в платното, в което не се извършват строителни работи. Пътуващите към и от Пловдив могат да използват и алтернативни маршрути - Подбалканският път I-6 София - Карлово, както и пътя..
Днес и утре от 09:00 часа до 16:00 часа ще се извършват строително - монтажни дейности в средна разделителна ивица на път I-9 /гр. Бургас - гр. Варна/ в района на пътен възел „Сарафово“, в посока на движение от Бургас към Поморие. Това налага стесняване на пътното платно, като движението на превозни средства в участъка ще се извършва в една..
Винил базар с благотворителна кауза в подкрепа на 10-годишния Никола Димов ще се проведе в EscoBar в Бургас. Събитието обединява музика, колекционерска страст и човешка съпричастност. Ценители на грамофонни плочи и компактдискове ще могат не само да открият редки издания, но и да помогнат на едно дете да продължи да ходи без болка. На базара ще..
В центъра на Бургас улица „Конт Андрованти“ при кръстовището с улица „Цар Петър“ ще бъде затворена за движение днес и утре от 9:00 до 17:00 часа. Ограничението се налага заради товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на улица „Тракийска“ до сградата на Националната агенция за приходите. От Община Бургас уточняват, че движението ще..
С военни почести и медал за храброст изпратиха в последния му път граничния служител главен боцман Стефан Иванов. 58-годишният дългогодишен командир на..
Във ваканционно селище „Елените“ тежката техника е на терен и продължава разчистването на наслоената кал, глина, както и всичко останало, завлечено..
Ремонт на настилката ще ограничи движението в платното за София по автомагистрала „Тракия“ между 284-ия и 294-ия километър. Трафикът ще преминава само в..