Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 години от пресичането на Атлантика от Дончо и Юлия Папазови с лодка

Петдесет години се отбелязват от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. Това се случва през лятото на 1974 г., като за първи път в историята на световното мореплаване се преминава океан, използвайки спасителна конвенционална лодка с платна и без кил.

Историята на мореплавателите тръгва преди повече от половин век през 1970 г., когато в продължение на две седмици Дончо, на борда на рибарска лодка, плава в Бургаския залив и поставя началото на експедиции „Планктон“. 

За 63 дни и 4880 морски мили, от Гибралтар през Лас Палмас до Сантяго де Куба, завършват първото си пресичане на океан на 16 юли 1974.


Прекосяването на Атлантическия океан е част от експедициите „Планктон“ осъществени от Дончо и Джу през 70-те и 80-те години, вдъхновени от френския лекар и мореплавател Ален Бомбар, който пресича Атлантика през 1952 година с гумена лодка, само на морска вода и риба.

Основната идея на експедициите е да се наблюдава поведението на човек, поставен в крайно тежки условия; изпробването на хранителните качества на планктона и възможностите за оцеляване след корабокрушение.

По време на плаването през Атлантика е използвана корабна спасителна лодка дълга 8 м., с малка рубка, алуминиева тръба за мачта и платна грот и стаксел. Както всяка корабна спасителна лодка и „ДЖУ IV“ е оборудвана със спасителна радиостанция на акумулатори и ръчен генератор. Хранителният режим на Дончо и Юлия е до 40% от минималните необходими калории и до 50% за сладката вода на човек. Останалите калории се набавят от уловения зоопланктон. По време на плаването Дончо отслабва с 18,5 кг, а Джу - с 9.

По повод 50 години от пресичането на Атлантика, Дончо споделя: “Не тръгнахме само, за да пресечем океана, както правят обичащите да плават. Изследвахме състоянието на човека в крайно тежки условия и провеждахме наблюдения на замърсяването на океана. И разбира се, снимахме,”. Има запазени кадри в архива на БНТ от всичките плавания , както и 4 книги описващи приключенията.


“Не бяхме виждали океан нито от брега, нито от въздуха. За втори път попадахме на спасителна лодка с платна. Разстоянието от Гибралтар до Куба трябваше да вземем само с едно спиране - на Канарските острови. Бяхме наясно, че в края на дългото плаване ще хванем сезона на ураганите. А се налагаше да се движим по най-дългата страна на Бермудския триъгълник. Беше си изпитание, но го преодоляхме,“ споделя след половин век Дончо и добавя: “Има голяма разлика в плаването с яхта и плаването със спасителна лодка. С яхта е много по-безопасно, защото тя има кил и трудно може да се преобърне. Но дори и да се случи, се изправя отново. Ако спасителната лодка се обърне, тя не може да се върне в старото положение. В наше време плаването се извършва с помощта на уреди, които показват мястото. Ние трябваше да определяме къде се намираме със секстант по слънцето и звездите, което е трудно, когато се клати лодката. Тя върви само по посока на вятъра или перпендикулярно на него. Спокойно можеш да изпуснеш пристанището, което си обявил в програмата. Невъзможно е да се върнеш обратно. С яхта винаги можеш да лавираш. В експедиции, подобни на нашата, почти няма романтика, всичко е груб, изморителен труд”.

По повод годишнината се планира ново издание на книгата на Дончо и Юлия Папазови ”С ДЖУ през Атлантика” (1975).


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В НАР "Деултум" канят на игри с римски шах в Нощта на музеите

За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота.   Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил програма в..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч.  Ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведет съпътстващи събития, съобщи директорът на музея Милен Николов:  " В..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Нова атракция в Бургас - изгражда се подводен парк

Нова атракция ще привлича туристи в Бургас. Близо до остров „Св. Анастасия“ започна изграждане на подводен парк . Инициативата е на сдружение „Приятели на морето“. Първите експонати бяха потопени на дъното на морето от техни доброволци с помощта на плаващ кран. Това са автомобилите ГАЗ-13, известен повече като „Чайка“ и радио релейна станция..

обновено на 12.05.25 в 15:43

Фестивалът на зелениката ще бъде само ден, откриват го утре

Заради дъжда откриването на Фестивала на зелениката се отлага за утре, съобщават организаторите от ПП"Странджа".Това ще стане в   Българи  в 10.00 ч.  на площада в селото. И двата предложени маршрута ще се състоят. Това е 21-во издание на фестивала.  Основните организатори на събитието освен парка, тази година са община Царево и  "Зелени..

публикувано на 10.05.25 в 08:44

Рибена чорба, паеля и пица с октопод изкушиха бургазлии за летния Никулден /СНИМКИ/

Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където топ кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица с октопод. Празникът по случай небесния покровител - св. Николай Чудотворец се организира за втора поредна година в морския град. Той  с тържествествена Света литургия в бургаските храмове, а..

публикувано на 09.05.25 в 13:45

Рибена чорба, пица с морски дарове и концерт на Орлин Горанов за Летния Никулден

Летен Никулден за втора поредна година ще се проведе в Бургас. Празникът ще започне в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града и ще продължи с кулинарни демонстрации и концерт на пл. "Тройката".  Топ готвачи ще приготвят специално за летния Никулден топ кулинари а роматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и..

публикувано на 09.05.25 в 08:20

Реставраторът на радио апарати Тома Шопов се включва в изложба на БНР Бургас

Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати.  Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..

публикувано на 07.05.25 в 08:30