Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът от Бургаския музей:

Д-р Иванка Делева: Бежанците носят нова енергия за изтерзаната ни държава след Първата световна война

Тя представя монографията си посветена на бежанския въпрос през периода 1913 – 1925 г.



Историкът Иванка Делева ще представи днес в Бургас монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Това е докторската дисертация, която тя защити през март тази година в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. 

Написването на труда е резултат от няколко годишни проучвания по темата, каза авторката:

„ Идеята е всички наследници на бежанци и всички, които се интересуват от темата, тов историческо четиво да им бъде полезно. Да могат да разберат целия този път, които преминават нашите прародители изгонени от Източна Тракия след Междусъюзническата война до установяването им в България. За това избрахме и като снимка на корицата „Прокарване на път през Папарос“, това е старото име на Сарафово, където се заселват много бежанци, така загатваме за онзи труден и дълъг път, които изминават прогонените от родните си места наши предци.“  

Анализът на изследваните показатели за ситуацията в Бургаско и направените констатации, свързани със същността и спецификите на бежанското движение в региона, позволяват обобщените данни за него да имат общовалидна стойност при систематизиране на общите закономерности на миграционните процеси в България в периода 1913 – 1925 г.


„ Изводите, до които достигнах в резултат на моите проучвания относно бежанските процеси в Бургаски регион е, че те имат  общонационална валидност, тъй като тук, в разглежданата територия, поредицата от свързани промени, които предизвикват бежанските движения са особено интензивни в количествено отношение и красноречиви като въздействие върху местния живот“, добави д-р Делева.

Основните приноси на монографията ще бъдат представени от доц. д-р Ваня Стоянова от Институт за исторически изследвания при БАН. Научни рецензенти на изданието са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Книгата е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.

Представянето на книгата е днес от 18:00 часа в двора на Етнографския музей. 

повече може да чуете в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тримата Йордановци отново с изложба за Богоявление в Бургас

Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров, е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа  в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..

публикувано на 02.01.25 в 16:35

Благотворителен концерт "Заедно за Милена" в Бургас

Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК на 7-и януари. В него ще вземат  участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев,..

публикувано на 02.01.25 в 15:44

С изложба "Еклектика 2" събират средства за нови графити в Бургас

Сдружение "Посока Бургас" организира изложба "Еклектика 2" през март тази година. До момента участие са потвърдили 15 творци. Целта е събиране на средства, с които да продължи рисуването на графити по градските фасади. Те са дело на графити художника Иван Янков - Естео, като искаме да заменим грозните надписи с красиви рисунки, съобщи Ивайло Найденов..

публикувано на 02.01.25 в 09:30

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор"

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор". Той е в памет на писателя Стоян Русев (Дядо Благо) и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и читалище "Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на конкурса..

публикувано на 02.01.25 в 09:10

2700 лева ще получи читалището в Камено за нови книги

  Читалище „Просвета - 1927“ в  Камено е сред одобрените за финансиране по проекта „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“, обявен от Министерството на културата. Средствата са 2700 лв. С тях ще бъдат купени нови книги, с които ще се обогати  фонда на читалището.  Сред тях са произведения на български класици и..

публикувано на 31.12.24 в 10:00

Отиде си Краси Куртев от "Акага"

Отиде си Краси Куртев - басист и вокалист на емблематичната група "Акага", съобщиха пред БТА негови близки. Красимир Куртев е роден в София на 25 юли 1970 г. Завършил е Националното музикално училище "Любомир Пипков", а след това висше образование в Националната музикална академия "Панчо Владигеров".  Работи в сферата на музиката, съосновател е на..

публикувано на 30.12.24 в 14:50

Успешна 2024 година за Държавен куклен театър - Бургас

Бургаският куклен театър изпраща успешна 2024 година. Многобройни са премиерите, турнетата и участията във фестивали в страната и чужбина.  Това беше и 70-ят ни юбилеен сезон на театъра и той беше отбелязан през ноември с премиерния фотоалбум „Съкровища“.  През цялата година имаше и изключително богата програма, съобщи заместник - директорът..

публикувано на 30.12.24 в 09:10