Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година, който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и Агенцията за кредитен рейтинг, която след преглед на финансовото състояние е заключила, че през 2023 г. Бургас запазва по-благоприятната си позиция спрямо средните равнища за страната, както и спрямо средните за областните центрове. Тя е потвърдила и рейтингите на общината, пише още в доклада на кмета.
Началният план по бюджета на Община Бургас за 2023 година е бил в размер на близо 400 млн. лева, а индикативният годишен разчет за сметките за средствата от ЕС – 66 млн. Към края на годината бюджетът е бил близо 450,8 млн. лева, увеличен след добавянето на трансфери и средства от централния бюджет, от министерства и ведомства и след корекции, извършени по заповеди на кмета и след решения на Общинския съвет.
През 2023 г. разходите на Бургас са се увеличили с близо 78 милиона лева спрямо предходната година и са били общо около 376 млн. 138 млн. лева от тях са били за местни дейности и за дофинансиране на държавни дейности, с над 30 млн. повече от 2022 г. Приходите на общината са 375,808 млн. лева, а изпълнението на годишния план – 83,4%.
Ръст на разходите
От 78-те милиона лева ръст на разходите най-голямата допълнителна сума е за образованието - близо 32 млн. лева. Причината е провежданата национална политика за увеличаване заплатите на учителите и непедагогическия персонал, както и за освобождаване на родителите от такси за детски градини, разяснява кметът Николов в доклада си. На второ място по номинален ръст е функция "Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда" - с 23,6 млн. лева. Сред причините за ръста той посочва и инфлацията.
Увеличили са се и общинските разходи, тъй като от 23-та година Бургас включи допълнителни второстепенни разпоредители с бюджета, сред които са кризисен център, защитено жилище, дневен център за хора с множествени увреждания и др.
При приходите има преизпълнение по почти всички показатели. Общинските предприятия, например, са реализирали с 20,4% повече приходи спрямо 2022 г. Що се отнася до едно от тях – „Транспорт“, най-голямото перо е за платеното паркиране. Бургазлии и гостите на града са внесли близо 4,8 милиона лева и половина в общинския бюджет, за да паркират.
Общината няма просрочени задължения.
Отчетът за изпълнението на бюджета на Бургас за 2023 г. ще бъде подложен на публично обсъждане тази вечер. То е насрочено за 17.30 часа в заседателна зала №1 в сградата на общината на ул. "Александровска" №26.
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането,..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на..