Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенцията за кредитен рейтинг:

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Димитър Николов, кмет на Бургас
Снимка: БТА

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година, който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и Агенцията за кредитен рейтинг, която след преглед на финансовото състояние е заключила, че през 2023 г. Бургас запазва по-благоприятната си позиция спрямо средните равнища за страната, както и спрямо средните за областните центрове. Тя е потвърдила и рейтингите на общината, пише още в доклада на кмета.

Началният план по бюджета на Община Бургас за 2023 година е бил в размер на близо 400 млн. лева, а индикативният годишен разчет за сметките за средствата от ЕС – 66 млн. Към края на годината бюджетът е бил близо 450,8 млн. лева, увеличен след добавянето на трансфери и средства от централния бюджет, от министерства и ведомства и след корекции, извършени по заповеди на кмета и след решения на Общинския съвет. 

През 2023 г. разходите на Бургас са се увеличили с близо 78 милиона лева спрямо предходната година  и са били общо около 376 млн. 138 млн. лева от тях са били за местни дейности и за дофинансиране на държавни дейности, с над 30 млн. повече от 2022 г. Приходите на общината са 375,808 млн. лева, а изпълнението на годишния план – 83,4%.

Ръст на разходите

От 78-те милиона лева ръст на разходите най-голямата допълнителна сума е за образованието - близо 32 млн. лева. Причината е провежданата национална политика за увеличаване заплатите на учителите и непедагогическия персонал, както и за освобождаване на родителите от такси за детски градини, разяснява кметът Николов в доклада си. На второ място по номинален ръст е функция "Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда" - с 23,6 млн. лева. Сред причините за ръста той посочва и инфлацията. 

Увеличили са се и общинските разходи, тъй като от 23-та година Бургас включи допълнителни второстепенни разпоредители с бюджета, сред които са кризисен център, защитено жилище, дневен център за хора с множествени увреждания и др.

При приходите има преизпълнение по почти всички показателиОбщинските предприятия, например, са реализирали с 20,4% повече приходи спрямо 2022 г. Що се отнася до едно от тях – „Транспорт“, най-голямото перо е за платеното паркиране. Бургазлии и гостите на града са внесли близо 4,8 милиона лева и половина в общинския бюджет, за да паркират.

Общината няма просрочени задължения.

Отчетът за изпълнението на бюджета на Бургас за 2023 г. ще бъде подложен на публично обсъждане тази вечер. То е насрочено за 17.30 часа в заседателна зала №1 в сградата на общината на ул. "Александровска" №26.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30