„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
В Айтос започва изпълнението на дейности по проекта „Въвеждане на енергоефективни мерки чрез реконструкция, модернизация и интелигентно управление на уличното осветление на 17 населени места от Община Айтос“. За изпълнението му бе подписван договор за финансиране между кмета на Община Айтос и Министерството на енергетиката през ноември миналата..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
В Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта. Тежкият инцидент е станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел "Гранд Картал". Потушен е с..
На свещеническа конференция на бургаското духовенство, състояла се в енорийския център при бургаския храм “Св. Атанасий Велики” Сливенският митрополит Арсений представи новоназначения архиерейски наместник на околията и протосингел на Сливенска света митрополия, архимандрит Димитрий Драганов. Той ще бъде и председател на бургаския храм „Света..
Промени ще настъпят в маршрута на автобусна линия №6 в Бургас. Причината е строително-ремонтни дейности в кв. „Рудник“. От Бургас автобусите ще пътуват през ул. "Кирил и Методий" - ул. "Пеньо Пенев" - ул. "Жечка Карамфилова" - до спирка „Яна Лъскова“, която отново ще бъде крайна/начална за линията. Спирка "Кирил и Методий" няма да се обслужва...
Повече жени раждат първото си дете на възраст над 30 години. Тази тенденция очертаха от Родилното отделение на областната болница в Бургас на днешния Бабинден. С ритуал акушери отбелязаха деня на родилната помощ. Над 1 400 бебета са се родили в отделението през 2024 година, като само за изминалото денонощие на бял свят са се..
Бургас се включва в мащабната кампания "Хайде: по-добри". Днес на площада пред Общината жителите и гостите на града ще бъдат изненадани с флашмоб. Началото е 17, 45 часа. Организатор на кампанията е асоциация "Хайде", чиято цел е да превръща различията в мост към приятелство и да показва, че промяната към един по-добър свят започва от подадена ръка...
Повече жени раждат първото си дете на възраст над 30 години. Тази тенденция очертаха от Родилното отделение на областната болница в Бургас на..
Затварят за ремонт кръстовището на улиците „Св. Климент Охридски“ и „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на..
Промени ще настъпят в маршрута на автобусна линия №6 в Бургас. Причината е строително-ремонтни дейности в кв. „Рудник“. От Бургас автобусите ще..