„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
Заради очакваните изключително високи температури и повишената пожароопасност, системата за ранно предупреждение BGAlert ще бъде задействана всеки ден в следващите три дни в часовете между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Това съобщиха от Областна управа. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено..
Пожарът в Средец се разраства и огънят вече е преминал пътя. Кметът на село Светлина Иван Айрянов, който е сред доброволците на място съобщи, че гори в двора на професионалната гимназия. "Духа много силен вятър и носи отломки, затова е много важно хората да си гледат дворовете да не попадне някоя и да се разрази пожар. Духа много силен южен вятър, който..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли. Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..
Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти. Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо. Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев. В 13.36 часа е получено..
Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево. Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..
Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни. През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..
Рибен фест „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град. Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6..
Рибен фест „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град. Идеята на фестивала е чрез концерти,..