„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
С обучение по водна безопасност и водно спасяване на Централния плаж в Бургас бе отбелязан Световния ден за превенция на удавянията. Инициативата е част от нова общинска програма, предложена от общински съветници, за обучение по водна безопасност, насочена към деца от детски градини и начални училища на територията на Община Бургас. На събитието..
От 1 август 2025 г. започва приемът на проектни предложения по втората сесия от програмата на Община Бургас за подкрепа на стартиращи предприятия. Инициативата има за цел да насърчи развитието на иновативни идеи и устойчив бизнес на територията на общината, както и да създаде благоприятна среда за предприемачество сред младите хора. Право на..
В киновидеоклуба на Народно читалище „Отец Паисий“ в Созопол днес бе представена дигиталната платформа kazva.bg — иновативен проект за бърза и ефективна обратна връзка между гражданите, бизнеса, туристите и местната власт. Платформата е съвместна инициатива на Община Созопол и Центъра за нови технологични системи и ще служи като „отворена..
Граничният полицай Николай Костадинов, който простреля мигрант край Звездец, започва кариерата си в ГПУ -Болярово, съобщиха от общината.В момента е в елитния сектор „Специални тактически действия“ към РД „Гранична полиция“ – Елхово. Елхово е и родния му град. Той е в системата от няколко години, като през 2023 г. е преминал обучение в Центъра за..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват резултатите днес към обяд от мобилната станция на регионалната екоинспекция, съобщи директорът на ведомството Павел Маринов. Все още се чакат данните за метана. Снощи и двата показателя сочеха..
Четири екипа на „Електроразпределение юг“ работят в момента на терен за бързото възстановяване на елетрозанхранването в средецкото село Росеново. Електропопроводът, който захранва населеното място е изгорял, поради близостта си до изгорелия цех за пластмаса край Средец. Това обясни за БНР Бургас говорителят на дружеството Петър Костадинов...
Системата за ранно предупреждение BG Alert се задейства заради опасно високите температури. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Точно в 10 часа се чу сигнала, който ще звучи в следващите три дни между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено внимание и..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Мобилна станция на регионалната екоинспекция вече прави замервания за качеството на въздуха в района на пожара в Средец . Първите..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват..