„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
Пожар засегна почивна станция „Велинград“ в местността „Косата“ край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община Поморие. Останалите постройки в базата са спасени. Огънят е избухнал по неизяснени към момента причини и е бил овладян от два екипа на пожарната от Поморие и Несебър. Благодарение на бързата реакция..
Според друго от решенията от днес, с нови цени ще са услугите в туристически обекти на Община Бургас. Актуализация има на цените на билетите за корабчето до остров "Света Анастасия", както и за входовете на музеите на острова, Ченгене скеле, Акве Калиде, Етнокафенето. Съветниците одобриха и актуализация на заплатите на кметовете и кметските..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната сесия на Общинския съвет. Бюджет 2025 на Община Бургас: Инвестиции в сигурна пътна инфраструктура „Искам да ви информирам, че вече е факт – държавата прехвърли собствеността на Психодиспансера,..
С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на общината за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева . С 32 гласа „За“ 2- „Въздържал се“ и само 2 „против“ бюджетът на Ямбол беше приет. Над 60 и половина млн. лева..
Три традиционни гозби от ромската кухня ще бъдат демонстрирани в етнографската кухня на Бургаския музей на 21, 22 и 23 май. Жени от село Русокастро, добре познати от археологическите проучвания край едноименното средновековно селище, ще покажат тънкости в приготвянето на сезонни ястия. Посетителите ще имат възможност да опитат „рибник без риба“ със..
Община Болярово е на второ място в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, според оценката на Програма „Достъп до информация“ (ПДИ) за 2024 г. Първо място заема Община Тунджа. Между 1 март и 29 април 2024 г. екип на ПДИ е разгледал и оценил интернет страниците на 560 административни структури в България, включително общини и различни..
След години на спад, през 2024 г. населението на област Бургас отчита ръст от над 4 400 души и достига 388 919. Това поставя региона на четвърто място в страната по брой жители след София, Пловдив и Варна. Най-многолюдната община остава Бургас с над 189 000 души – близо половината от населението на областта, става ясно от данните представени от..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и..
В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян и..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при..