През последните седмици наблюдаваме високи температури, които на места достигат и надхвърлят 40 градуса. България е обхваната от гореща вълна, която постепенно започва да намалява, но все още са в сила предупреждения да не се стои на слънце дълго време и да се приемат повече течности.
Горещата вълна в България започна на 8 юли, когато беше издаден първият предупредителен код у нас. Това предизвика пожари и спешни случаи на топлинни и слънчеви удари. Има различни дефиниции за понятието гореща вълна, каза Зорница Спасова, доктор по Климатология от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и автор на платформата „Климатека“:
„Първата се дава от Бъроу в средата на 19-и век за Съединените щати. Той казва, че трябва да има поне три последователни дни с максимални температури над 32°C. В умерения пояс, където се намираме и ние, за гореща вълна се смята период с температури по-големи от 30°C за три последователни дни. Световната метеорологична организация препоръчва да се вземат 5 последователни дни с максимални температури, надвишаващи с 5 градуса средната от максималните дневни температури за съответния период.“
С климатичните промени се очаква горещите вълни да увеличат своята честота, продължителност и интензивност:
„Всяка година има около 489 000 смъртни случая, свързани с жегата, като това е за периода 2000 – 2019 г. Само по време на горещата вълна през 2003 г. в Европа има повече от 70 000 починали.“
До края на века се очаква 48% от световното население да бъдат застрашени, дори и парниковите емисии да бъдат намалени драстично.
Европа е най-бързо затоплящият се континент, в сравнение с останалите, обясни Зорница Спасова:
„Затоплянето в Европа е с почти 1°C по-високо от глобалното увеличение. Прогнозите са за прогресивно намаляване на смъртните случаи, свързани със студа и увеличаване на тези, свързани с топлината.“
Положението в България не е по-различно. Според д-р Спасова, южната част на страната ни е най-засегната от горещи вълни:
„Това са градовете Благоевград, Хасково, Кърджали, Пловдив, Ямбол, Стара Загора, а в Северна - Плевен, Русе, Велико Търново. Най-засегнатите региони са Тракийската низина, ниските части на Източните Родопи и Странджа, долините на Струма и Места. В Северна България – главно в централната част на Дунавската равнина.“
Относно това как се отразява на здравето на хората - повишава се заболеваемостта, смъртността, както и нивата на стрес.
Лятото е критичен период за хората с психични заболявания, като е отчетен ръст и при трудовите злополуки през горещите месеци.
Чуйте повече в звуковия файл:
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна. Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено. Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно. По..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места. Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е..
Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места. В село Козарево са предприети са действия за предупреждаване и съдействие за извеждане на хората, живеещи в крайните къщи. Задействана е и системата BG-ALER с предупреждение за възможна..
Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа). Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила. Включена..
Червен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 11 области у нас, сред тях е и Ямболска област. За Бургас и Сливен предупредителният код е оранжев. За Бургаска област предупреждението за опасно горещо време през BG-ALERT ще бъде в 11 и 17 часа. Очакват се и гръмотевични бури след пладне в западните..
Министерството на околната среда и водите разпореди засилени проверки на депата за отпадъци заради зачестилите пожари и екстремно високи температури. На регионалните екоинспекции и на кметовете е разпоредено да предприемат спешни мерки, с които да намалят възможността за възникване на пожари, става ясно от информация на сайта на екоминистерството...
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява..
Червен код за опасно горещо време е в сила за 12 области в страната - на север във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново и Русе, а на юг в..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше..